Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Ustawowe dni wolne od pracy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dni wolne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
michalgrk



Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 2

PostWysłany: Sob, 25 Paź 2008, 08:22    Temat postu: Ustawowe dni wolne od pracy Odpowiedz z cytatem

W internecie trafiłem na spis dni ustawowo wolnych od pracy.

Dni ustawowo wolne od pracy - od 28.04.1990r.

Od 28 kwietnia 1990r. obowiązują następujące dni ustawowo wolne od pracy:
1. dni niżej wymienione:

* 1 stycznia - Nowy Rok,
* pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
* drugi dzień Wielkiej Nocy,
* 1 maja - Święto Państwowe,
* 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
* pierwszy dzień Zielonych Świątek,
* dzień Bożego Ciała,
* 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
* 1 listopada - Wszystkich Świętych,
* 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
* 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
* 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia,

2. niedziele.

Ruchome święta kościelne przypadają w następujących dniach:
2008 2009 2010
Pierwszy dzień Wielkiej Nocy 23.03 12.04 04.04
Drugi dzień Wielkiej Nocy 24.03 13.04 05.04
Pierwszy dzień Zielonych Świątek 11.05 31.05 23.05
Dzień Bożego Ciała 22.05 11.06 03.06



7 dni temu rozpocząłem prace i już dowiedziałem się że pracodawca nie respektuje dni wolnych ustawowo od pracy. Np. 1 Listopada , okazuje się ze będę musiał przyjść do pracy i co prawda uzyskam 100 % dniówki ale przecież to nie zastąpi dnia wolnego (kiedyś trzeba odpocząć). Czy pracodawca ma prawo przymuszać do pracy w Niedzielę a pracownika który tego odmówi zwolnić ? Czy jeśli dajmy na to nie przyszedł bym 1 Listopada do pracy i na żądanie usprawiedliwienia przedstawiłbym spis ustawowo dni wolnych od pracy pracodawca musiałby to uznać ?
Jakie sankcje karne grożą pracodawcy za nierespektowanie ustawy o dniach wolnych od pracy ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 6241

PostWysłany: Nie, 26 Paź 2008, 21:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Należy zacząć od tego, że już Konstytucja RP gwarantuje pracownikom prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy (art. 66 ust. 2).
Zgodnie więc z Konstytucją, Kodeksem pracy oraz przepisami wykonawczymi pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom taki rozkład i system czasu pracy, aby niedziele i święta były dla nich dniami wolnymi (uwzględniając treść art. 151[9] § 2. Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.).
O prawie do traktowania tych dni jako wolnych od pracy mówi art. 151[9] § 1. Kodeksu pracy: „Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy.”, zaś wykaz dni ustawowo wolnych od pracy zawiera Ustawa z dnia 18 stycznia 1951r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 1951r., 4, poz.28, z późn. zm.).
Dodatkowo od 26 października 2007r. obowiązuje art. 151[9a] § 1. dotyczący zakazu pracy w święta w placówkach handlowych, oraz 151[9a] § 3. mówiący o tym, iż praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.
Praca w niedziele jest u większości pracodawców zabroniona, ponieważ na ten dzień powinien przypadać minimalny nieprzerwany odpoczynek tygodniowy (35 godzin lub krótszy, ale wynoszący nie mniej niż 24 godziny – art. 133 § 1-3 Kodeksu pracy).
Pracownik ma więc prawo oczekiwać, a nawet domagać się, aby pracodawca przestrzegał w/w przepisów.
Należy jednak zwrócić uwagę, że Kodeks pracy w swych dalszych przepisach wymienia sytuacje, kiedy art. 151[9] § 1 nie obowiązuje. Innymi słowy: w art. 151[10] Kodeksu pracy wymienione są przypadki, kiedy praca w niedzielę i święto jest dozwolona.
Nie znając specyfiki i rodzaju wykonywanej pracy przez autora pytania nie można jednoznacznie odpowiedzieć, czy jego pracodawca popełnia wykroczenie czy też postępuje zgodnie z prawem, dlatego poniżej wymieniono, jakie sytuacje zezwalają na polecenie pracy w niedzielę i święta:
„Art. 151[10] Praca w niedziele i święta jest dozwolona:
1) w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
2) w ruchu ciągłym,
3) przy pracy zmianowej,
4) przy niezbędnych remontach,
5) w transporcie i w komunikacji,
6) w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych,
7) przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób,
8 ) w rolnictwie i hodowli,
9) przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
a) (uchylony),
b) zakładach świadczących usługi dla ludności,
c) gastronomii,
d) zakładach h.otelarskich,
e) jednostkach gospodarki komunalnej,
f) zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
g) jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zapewniających całodobową opiekę,
h) zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku,
10) w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta.”

Jeżeli rodzaj pracy, jaką wykonuje autor pytania, nie znajduje odzwierciedlenia w wyżej wymienionych sytuacjach, pracodawca nie ma prawa wprowadzić nakazu pracy w niedziele i święta motywując to np. tylko swoimi, czyli pracodawcy, potrzebami.
Autor pytania nie sprecyzował, czy praca w święto lub niedzielę w jego zakładzie pracy ma być pracą wynikającą z harmonogramu czasu pracy, czy też ma być to praca w godzinach nadliczbowych (czyli praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy).
Pracodawca może bowiem zlecić pracę w godzinach nadliczbowych – także w święto lub niedzielę - jeśli zachodzą sytuacje wymienione w art. 151 §1 Kodeksu pracy, to jest: w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, a także w razie szczególnych potrzeb pracodawcy.
Szczególne potrzeby pracodawcy należy tu rozumieć jako sytuację wyjątkową i nieprzewidywalną, a nie stałe wykonywanie pracy ponad obowiązujący pracownika czas pracy.
Jeżeli pracownik otrzymał polecenie pracy w godzinach wykraczających poza rozkład czasu pracy, i polecenie to ma podstawy w wyżej przywołanych przypadkach, to nie on może odmówić wykonania takiego polecenia.
Reasumując: pracownik ma prawo odmówić wykonania polecenia służbowego, jakim jest nakaz przyjścia do pracy w niedzielę lub święto, jeżeli polecenie takie nie wynika z art. 151 § 1 w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych i/ lub pracownik nie wykonuje prac wymienionych w art. 151[10] Kodeksu pracy.
Pracodawca nakazując pracę w dni ustawowo wolne od pracy, kiedy polecenie to nie ma uzasadnienia w sytuacjach przywołanych w Kodeksie pracy, popełnia wykroczenie, zgodnie z art. 281. Kodeksu pracy: „Kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu: [...........]
5) narusza przepisy o czasie pracy lub przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem i zatrudnianiu młodocianych, [...............]
- podlega karze grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł.”

Kodeks pracy w art.151 [1] – [4] oraz 151 [11] reguluje, w jaki sposób należy zrekompensować pracownikowi czas pracy w niedzielę lub święto. Pracodawca jest zobowiązany stosować się do tych przepisów i nie wystarczy, że wypłaci za ten czas wyższe wynagrodzenie.
Za pracę w święto lub niedzielę należy się przede wszystkim inny dzień wolny, udzielony w terminach wskazanych w Kodeksie pracy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Dni wolne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
porady prawne porady prawne porady prawne
opinie

» Polecamy eBooki

Prawo spadkowe w praktyce z wzorami pism

Jak SAMODZIELNIE załatwić sprawy spadkowe i przygotować odpowiednie pisma? Oto jedyny taki poradnik, który pomoże Ci nabyć SPADEK, sporządzić TESTAMENT i napisać pozew o ZACHOWEK!

Rozwód i alimenty

Co musisz wiedzieć, aby „przeżyć” rozwód i poradzić sobie z załatwieniem wszystkich spraw – łącznie z podziałem majątku i alimentami?

Ja i mój pies, czyli jak wychować, zrozumieć i rozwiązać problemy ze swoim czworonożnym przyjacielem

Twój pies sprawia problemy? A może dopiero chcesz przygarnąć psa? Oto poradnik, który pokaże Ci, JAK WYCHOWAĆ PSA, by był zdrowy, pełen energii, a przede wszystkim posłuszny!

Elementarz obsługi człowieka

Dowiedz się, gdzie znaleźć Złotą Rybkę i co zrobić, by spełniała WSZYSTKIE Twoje życzenia!

Zawody przyszłości, czyli cała prawda o rewolucji na rynku pracy, nowych profesjach i specjalizacjach

Jak wybrać dobrze płatny, stabilny i satysfakcjonujący zawód? Poznaj 75 ZAWODÓW PRZYSZŁOŚCI, które dadzą Ci gwarancję zatrudnienia w najbliższych dziesięcioleciach!

Zobacz wszystkie
poradniki »