Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
okres wypowiedzenia a przerwa w zatrudnieniu u 1 pracodawcy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jansze

PostWysłany: Pią, 30 Paź 2009, 19:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie być może podobnej treści - a co jeśli umowa o prace została zakończona i dopiero po kilku latach ponownie podjeta, Czy lata pracy z poprzedniej umowy u tego samego pracodawcy liczą sie do okresu zatrudnienia i zwiekszaja czas wypowiedzenia??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 04 Lis 2009, 20:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w art. 36. § 1. kodeksu pracy, zgodnie z którym okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (…)”
Sedno sprawy oddaje tu słowo „okres zatrudnienia”, przez który należy rozumieć wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy bez względu na przerwy między nimi, a także bez względu na to, czy były to umowy na czas próbny, określony czy nieokreślony.
Słuszność powyższego rozumowania potwierdza Uchwała Sądu Najwyższego z 15.01.2003r. (SN III PZP 20/02 OSNP 2004/1/4), która nakazuje przy ustalaniu długości wypowiedzenia uwzględniać wszystkie okresy zatrudnienia pracownika u tego samego (danego) pracodawcy
Przerwa, nawet kilkuletnia, która wystąpiła pomiędzy poszczególnymi umowami u danego pracodawcy, nie ma więc wpływu na długość okresu wypowiedzenia i nie powoduje, że okres zatrudnienia liczony jest od początku.
W uzasadnieniu do wyżej przywołanego wyroku stwierdzono, iż zaliczanie do stażu, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia wszystkich okresów zatrudnienia, pozwala na elastyczne kształtowanie zatrudnienia, uwzględniające zarówno interesy pracodawcy, jak i pracownika.

Powyższa odpowiedź ma zastosowanie tylko w przypadku ustalania okresu wypowiedzenia umów na czas nieokreślony, bowiem tylko dla umów na czas nieokreślony długość okresu wypowiedzenia jest uzależniona od faktycznego okresu zatrudnienia.
W pozostałych przypadkach długość okresu wypowiedzenia jest zależna od rodzaju umowy (na czas określony, próbny) i uzgodnionego w umowie czasu jej trwania.
Powrót do góry
jansze

PostWysłany: Sro, 04 Lis 2009, 22:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dziękuje za tak wyczerpującą odpowiedź
Powrót do góry
jansze

PostWysłany: Sro, 04 Lis 2009, 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a czy podstawą do zwolnienia bez wypowiedzenia moze być wiadomość o tym iż lekarz zakładowy podpisał zaświadczenie o zdolności do wykonywanej pracy bez badan jakie powinny być wykonane przy zatrudnieniu zgodnie z przepisami BHP
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Czw, 05 Lis 2009, 08:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli pracownik był z lekarzem w zmowie, to tak, natomiast jeśli był nieświadomy, to nie on naruszył prawa pracownicze, a lekarz i to lekarz ponosi konsekwencje.

Jeżeli pracownik (po przebadaniu) nie jest zdolny do pracy na danym stanowisku, musi zostać przeniesiony na dostosowane stanowisko, a jeżeli takiego nie ma, może zostać zwolniony ale za wypowiedzeniem.
Powrót do góry
jansze

PostWysłany: Czw, 05 Lis 2009, 18:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha
A jeśli pracownik odmówi ponownego (a właściwie pierwszego) przebadania czy jest to podsawa do zwolnienia go bez wypowiedzenia - nie mając badań nie może być przecież w ogóle zatrudniony??
I czy trzeba i gdzie należy zgłosić taką ewentualność - nie przebadanie pracownika - poza pracodawcą??
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Czw, 05 Lis 2009, 20:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma mozliwości odmówienia badania wstępnego, jesli sie chce pracować, to podważa ważność umowy. Od wyniku badania można się odwołać do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.
Nieprawidłowości w badaniach pracowniczych nalezy zgłosić do PIP.
Powrót do góry
jansze

PostWysłany: Czw, 05 Lis 2009, 22:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje za informację
Rozumiem, że jeśli mój pracownik, któremu pani doktor podpisała bez badania pozwolenie na pracę, nie podda sie po zgłoszeniu pracodawcy tej nieprawidłowości badaniom, powinien zostać natychmiast zwolniony z pracy z uwagi na zerwanie warunków umowy?? Czy że umowa jest w takim przypadku nieważna?
Powrót do góry
jansze

PostWysłany: Czw, 05 Lis 2009, 22:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jescze trochę pytań czy taki pracownik ma jeszcze szanse, czy pracodawca ma jakieś prawo go jeszcze przetrzymać w pracy, czy musi w świadectwie pracy zawrzeć to że odmówił badania i czy ma też 3 miesięczne wypowiedzenie bo ma umowę na czas nieokreślony????
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Pią, 06 Lis 2009, 07:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przede wszystkim nie rozumiem odmowy poddania się badaniom - czyżby jednak pracownik coś ukrywał? Czy lekarz został poinformowany o schorzeniach a mimo to zaniechał badań? To zmienia obraz sytuacji. Jakich badań właściwie lekarz zaniechał?
Powrót do góry
jansze

PostWysłany: Pią, 06 Lis 2009, 16:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lekarz zaniechał jakichkolwiek badań - podpisał zdolność do pracy bez badan a powinien wg przepisów zrobić EKG badanie wzroku i morfologie OB
a lekarz wie ze ich nie zrobił rok temu świadomie bo mi o tym mówił i mówił o tym pracownikowi że powinien takowe zrobić przy zatrudnieniu ale nie wypisał mu skierowania tylko podpisał właśnie orzczenie o pełnej sprawności do pracy
A pracownik właśnei chyba kombinuje aby jak najszybciej zwolnić sie z pracy, stąd moje wcześniejsze pytanie o okres wypowiedzenia i szuka dziury, nie wiem czy coś ukrywa, nawet nie wiem czy sie podda; czy można go zmusić??
Najprawdopodobniej pracownik jest zdrowy jak bykchociaż nosi okulary i ale serce chyba zdrowe bo wiem że ma prawidłowe ciśnienie - to jedyne badanie jakie pani doktór mu zrobiła
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pią, 06 Lis 2009, 20:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm zachodzi chyba pewien paradoks - pracodawca nie powinien być informowany przez lekarza o tym, na jakiej podstawie ten dał pracownikowi zdolność do pracy. Niemniej pracownik powinien był wykonać badania, ale większa część winy moim zdaniem jest po stronie lekarza.
Opierając się o to, że decyzja lekarza musiała mieć jakieś podstawy (nawet badanie ciśnienia.. i wywiad), a pracownik nie musiał do końca wiedzieć, jakiego rodzaju badania ma zrobić (wiem, naiwne, ale zalóżmy.), jeśli więc pracownik przyniósł zdolność, to raczej nie ma podstaw do zwolnienia go lub nie zatrudnienia.
Nie bardzo rozumiem do czego zmierzają te pytania? Pracownik ma być zwolniony czy raczej pracodawcy na nim zależy i chce go jak najdłużej zatrzymać?
Powrót do góry
jansze

PostWysłany: Sob, 07 Lis 2009, 14:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pracodawca szczerze mówiąc to nie wiem ja bym chciał jako kierownik pracownik chce znaleźć podstawe aby sie zwolnić jak najszybciej
A sprawda dotyczy chyba wszytkich pracowników bo co chwilę mi ktoś donosi że nei miał żadnych badań ja zresztą też
Rozumiem że my jako pracownicy nie ponosimy za to żadnych konsekwencji a jedynie lekaż za fałszowanie zaświadczeń??
Ale czy jest to naruszenie BHP??
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Nie, 08 Lis 2009, 19:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli pracownik chce się szybko zwolnic, niech zaproponuje rozwiazanie umowy za porozumieniem stron - może pracodawca się zgodzi?

Co do zaniechania badań - w przypadku podejrzenia nieprawidłowosci nalezy zawiadomić PIP i WOMP i w razie potwierdzenia nieprawidłowości zorganizować nowe badania - za zaniechanie odpowiada lekarz (ew. + pracodawca, jeśli wiedział o zaniedbaniu/razem ustalili taki sposób "oszczędności").
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: