Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Co, jeśli pracodawca nie płaci zus?
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
preety_aga

PostWysłany: Sro, 24 Paź 2007, 13:11    Temat postu: Co, jeśli pracodawca nie płaci zus? Odpowiedz z cytatem

Nie chodzi mi o konsekwencje dla mnie, czy dla niego, bo je znam.
Interesuje mnie jak coś takiego ukrócić? Oczywiście poza zwolnieniem się Wink
Wiem, że występuje się do zus o wyjaśnienie co ze składkami - w przypadku kiedy wiem, że były opłacane, a do pracodawcy z oficjalnym pismem i pytaniem kiedy zus ma "wszystko w porządku" - tzn. składki nie wpłynęły.
Wiem, że pracodawca nie płaci, ale kiedy zus to wyłapie??? Czy jest możliwość "podkablowania" pracodawcy do zusu, czy mam czekać na zlitowanie urzędu, aż wreszcie przeprowadzi kiedyś kontrolę...?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 24 Paź 2007, 13:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hmm u nas zus b. szybko wyłapuje jak jest opóźnienie lub brak wpłaty.... na ogół (bo termin mamy 15) jak nie dostanie kasy do 20 to od razu przysyłają upomnienie. Czy chodzi Ci o sytuację, kiedy pracodawca w ogóle za kogoś nie odprowadza składek, lub nawet go nie zgłosił? Wtedy można uprzejmie zus poinformować, szybko reagują....
Powrót do góry
preety_aga

PostWysłany: Sro, 24 Paź 2007, 14:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie, chodzi mi jak wcale nie płaci, zgłasza, ale nie wpłaca odprowadzonych składek... Szczyt przestępstwa z tego co się orientuję Wiem, że jeśli się firma "normalnie" płacąca opóźnia z wpłatą, to to jest moment, ale tu... koszmar... pół roku i nic!
Tzn. mam zadzwonić/pójść i "uprzejmie donoszę..."?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pią, 26 Paź 2007, 10:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

możesz mi na PW dać dane firmy a ja zainterweniuję z "uprzejmie donoszę...". Możesz sama to zrobić np. składając pismo w firmie, z prośbą o wyjaśnienie bo np. lekarz nie chce Ciebie przyjąć (bo NFZ nie potwierdza, że masz zapłacone składki...) z kopią do ZUS. Nie będzie to donos a może przyspieszy załatwienie sprawy tudzież niesolidnego pracodawcy Laughing
Powrót do góry
preety_aga

PostWysłany: Pią, 26 Paź 2007, 13:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję midka Smile
Jak dojrzeję psychicznie do sprawy, to dam znać jak to wyszło.
Powrót do góry
Adka_

PostWysłany: Sro, 02 Sty 2008, 12:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak sprawdzic czy firma płaci mi ZUS?
Powrót do góry
preety_aga

PostWysłany: Sro, 02 Sty 2008, 12:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zapytać pracodawcę? Laughing

Zasadniczo - ZUS wysyła raz w roku zestawienie składek, które wpłynęły na Twoje konto, w moim przypadku dodatkowo dostaję taką informację od towarzystwa ubezpieczeniowego (II filar), jak również dostaję od nich info, że składka nie wpłynęła i za które miesiące.

Można również wystąpić do zusu o podanie tych informacji - patrz na ich stronie "moja składka w zus", tam są chyba wyczerpujące informacje na ten temat.
Powrót do góry
Ramzeska

PostWysłany: Pon, 14 Lip 2008, 12:49    Temat postu: składki zus Odpowiedz z cytatem

Jestem pracownikiem biura w firmie, która nie płaci zus. Oczywiście że zus bez problemu udzieli inf. o tym, że firma nie płaci składek i w szybki sposób można uzyskać inf. od zakładu że nie płaci. Problem w tym, że zus w efekcie końcowym (po upomnieniach i zajęciu konta firmy) nic nie może więcej zrobić i nasze składki nigdy nie wpłyną na nasze konta OFE. Rozmawiałam z osobą kompetentną z zus (kontroler), że w takim przypadku możemy jedynie (już po upływie 3 m-cy nie płacenia składek) zgłosić doniesienie do prokuratury, doniesienie o przestępstwie bo: CZĘŚĆ SKŁADKI TO NASZE PRYWATNE PIENIĄDZE. To jest kradzież. Ale cóż, właściciel firmy dostaje wyrok w zawieszeniu i dale hulaj dusza. Zakłada następną firmę (spółkę - bo to nowy NIP) i robi to samo.
A my zwykli zjadacze chleba pracujemy dalej w tej firmie z goryczą w ustach, bo musimy pracować. Owszem, możemy sobie poszukać innej pracy, ale ..... wiemy jak jest.
Był czas, kiedy państwo wyciskało na firmach składki, ale umyło ręce i niech pracownik się martwi. Bardzo wygodne.
Sad
Powrót do góry
holman

PostWysłany: Nie, 20 Lip 2008, 16:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
CZĘŚĆ SKŁADKI TO NASZE PRYWATNE PIENIĄDZE. To jest kradzież.

jak potwierdzil oczywiskosc Trybunal Konstytucyjny zadna czesc nie stanowi naszych prywatnych pieniedzy
Powrót do góry
preety_aga

PostWysłany: Pon, 20 Kwi 2009, 18:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla zainteresowanych:
Pracodawca się nie zmienia, więc ja zmieniłam pracę.
Składki jak komornik siedzi na koncie - to coś tam od czasu do czasu skapnie (ostatnio kilka razy po 7-8 zł z ok. 80 należnych), ale pracodawca szybciutko zmienia bank, jak komornik siada na największych klientów - to już krecha na płatności od nich. Oczywiście sprytny "biznesmen" potrafi i z tego wybrnąć...
Ostrzegam przed tego typu firmami... półtora roku zmarnowanego przeze mnie czasu dla tego barana.
Jedynym mądrym posunięciem było żądanie z mojej strony wynagrodzenia na konto (i tak fikcyjnego, bo tylko do wysokości minimalnego, reszta do ręki, w dogodnym dla pana, a nie dla nas, czasie), no i odejście stamtąd.
Jedna jedyna składka wpłynęła w całości, zaraz po moim odejściu. Pomimo zapewnień "pracodawcy" składanych pozostałym pracownikom - składki wcale nie spływają na bieżąco, nic się nie zmieniło.
Że też nie ma żadnego bata na taki proceder... Pan prowadzi firmy od ponad dziesięciu lat zmieniając tylko część nazwy i zabawa od początku.
Dlaczego Państwo pozwala na takie szyderstwo w "żywe oczy"?
Powrót do góry
malutka08

PostWysłany: Wto, 14 Gru 2010, 18:35    Temat postu: egzekowanie należności Odpowiedz z cytatem

Nie chcąc zakładać nowego tematu, podpinam się pod ten.
Pytanie odnośnie konsekwencji wynikających z niepłacenia składek. Ktoś (pewnie ZUS) wszczął postępowanie w mojej firmie i pracownicy (byli i obecni) dostają wezwania na policję. Dzisiaj jeden z pracowników usłyszał podczas przesłuchania (?), że ZUS zwróci się nie do pracodawcy a do niego, żeby zapłacił te wszystkie niezapłacone składki. Czy to jest prawda? Czy ZUS będzie egzekwował składki od pracowników? Przecież pracodawca już raz nam je pobrał, więc to chyba on ma zaległości i obowiązek w opłaceniu a nie pracownik...

Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam, że się wcięłam. Wink
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 14 Gru 2010, 20:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to jakaś bzdura, na pewno mowa była o niezapłaconych składkach? A może chodziło o coś innego? Np. o pensje wypłacane "pod stołem", od których ani pracodawca nie pracownicy nie odprowadzili składek i podatku? Tylko w takim przypadku możliwa jest sytuacja, opisana w pytaniu.
Powrót do góry
malutka08

PostWysłany: Sro, 15 Gru 2010, 07:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie o niezapłacone składki chodzi. Policjant podał kwotę zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek a zaraz tekst, że niefajnie byłoby taką sumę wyłożyć. Nie wiem, może chciał tylko przycwaniakować? Zobaczymy, co się z tego rozwinie.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 15 Gru 2010, 09:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z jakiej racji pracownik ma płacić składki, skoro ich płatnikiem jest pracodawca (w przypadku umów o pracę)? Czy to pracownicy popełnili przestępstwo, bo ich pracodawca nie zapłacił od ich wynagrodzeń składek? To zdaje się na niekorzyść pracowników te składki nie poszły, prawda? Myślę, że ten policjant blefował, albo ktoś coś źle zrozumiał.
Powrót do góry
malutka08

PostWysłany: Sro, 15 Gru 2010, 19:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie to mi się wydało niedorzeczne, bo przecież pracownicy już raz zapłacili (przynajmniej teoretycznie) te składki. Widać policjant chciał być zabawny. Wink

Zastanawia mnie jeszcze tylko jedno. Dlaczego ZUS dopiero po kilku latach wszczyna jakieś postępowanie? Przecież widzi na bieżąco, że ktoś nie opłaca składek.

No nic, dziękuję i czekam dalej na rozwój wypadków.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: