Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Wypowiedzenie a zaległy urlop

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracownika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Isterka

PostWysłany: Pon, 17 Gru 2007, 12:29    Temat postu: Wypowiedzenie a zaległy urlop Odpowiedz z cytatem

Witam,
Mam problem i proszę o wyjaśnienie, ponieważ sama już się pogubiłam. Dzisiaj tj 17.12.07 składam wypowiedzenie umowy o pracę (2-tygodniowe) wg. mnie wypowiedzenie to zaczyna swój bieg od poniedziału 24.12.07 , trwa 2 tygodnie i kończy się w sobotę 5 stycznia, ale to tylko wg. mnnie, bo mój pracodawca uważa że wypowiedzenie zaczyna się od soboty 22.12.07. Kto ma rację?

Mam również 7 dni urlopu i nie chcę go wykorzystywać, pracodawca twierdzi jednak że ma prawo do połowy mojego urlopu... pierwsze słyszę, ale jak jest z udzielaniem urlopu podczas wypowiedzenia? Powinnam wykorzystać urlop, ale czy muszę?
Isterka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Diverka

PostWysłany: Wto, 18 Gru 2007, 13:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W myśl art 30 par 2 kodeksu pracy okres wypowiedzenie umowy o pracę obejmujący tydzień kończy się w sobotę, czyli Ty masz rację.

Jeśli nie wykorzystasz tych dni, pracodawca musi wypłacić Ci ekwiwalent za całe 7 dni. Nikt nie ma prawa do jego połowy - takiej bajki dawno nie słyszałam.
Możliwe jednak jest , że pracocawca nie chcąc płacić Ci ekwiwalentu, po prostu wyśle Cię na ten urlop.
Powrót do góry
Isterka

PostWysłany: Wto, 18 Gru 2007, 18:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na jakiej podstawie? urlopu udziela się na wniosek pracownika a ja nic nie wypiszę.
Powrót do góry
Diverka

PostWysłany: Wto, 18 Gru 2007, 18:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Art. 167. "W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest zobowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop...."

niestety nie wymaga to zgody pracownika
Powrót do góry
preety_aga

PostWysłany: Sro, 16 Sty 2008, 11:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wypowiedzenie zaczęło bieg od soboty po złożeniu wypowiedzenia - tutaj akurat część racji szefa (od 22.12.07), a zakończyło bieg w sobotę 2 tyg. później (czyli 5.01.0Cool - tutaj racja pracownika.

Nie można odebrać (oczywiście!) części urlopu pracownikowi - słyszałam już o takich manipulacjach szefów (żenada!), pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi zaległy urlop w okresie wypowiedzenia - jeszcze tak mówi przepis - jeśli nie chce za niego zapłacić.

Ekwiwalent powinien zostać wpisany w świadectwo pracy.
Powrót do góry
sylwester

PostWysłany: Sro, 16 Sty 2008, 11:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

preety_aga napisał:
Ekwiwalent powinien zostać wpisany w świadectwo pracy.

ekwiwalentu wypłaconego nie wpisuje się do świadectwa pracy, jeśli np. ktoś wykorzystał np. 7 dni a przysługiwało mu np. 12 to za te 5 dni pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent, ale w świadectwie pracy wpisujemy w punkcie " pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze : 12 dni (zakładając powyższe założenia) " i nie ma tu znaczenia że 7 dni wybrał a 5 dni było wypłacone ekwiwalentu.

ale mogłem źle zinterpretować Twoje zdanie, bo mogłaś mieć na myśli że dodaje się go do dni urlopu i wpisuje w przytoczonym punkcie Very Happy
Powrót do góry
preety_aga

PostWysłany: Sro, 16 Sty 2008, 11:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli pracownik wykorzystał 7 z 12 należnych dni, a za 5 został wypłacony ekw. zapis na świadectwie wygląda następująco:
"pracownik wykorzystał 12 dni urlopu, w tym wypłacono ekwiwalent za 5 dni urlopu"
Powrót do góry
preety_aga

PostWysłany: Sro, 16 Sty 2008, 12:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Isterka poczytaj tutaj o urlopie, na który pracodawca wysyła pracownika:

http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/1602898,rozlicz-urlop-i-wydaj-swiadectwo-pracy.html
Powrót do góry
sylwester

PostWysłany: Sro, 16 Sty 2008, 13:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

preety_aga napisał:
Jeśli pracownik wykorzystał 7 z 12 należnych dni, a za 5 został wypłacony ekw. zapis na świadectwie wygląda następująco:
"pracownik wykorzystał 12 dni urlopu, w tym wypłacono ekwiwalent za 5 dni urlopu"

no to mamy tu małą rozbieżność pomiędzy inspektorami z Państwowej Inspekcji Pracy, jeśli jesteś Inspektorem oczywiście
Powrót do góry
preety_aga

PostWysłany: Sro, 16 Sty 2008, 15:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wystarczy być kadrową, która zasięga informacji u Inspekcji Pracy w sprawie niejasności.
Widocznie jest rozbieżność w wykładni pomiędzy oddziałami PIP.

Taki zapis umieszczam na świadectwie odchodzących pracowników i jeszcze nikt nie zgłaszał prośby o sprostowanie świadectwa.
Powrót do góry
sylwester

PostWysłany: Sro, 16 Sty 2008, 15:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

preety_aga napisał:
Wystarczy być kadrową, która zasięga informacji u Inspekcji Pracy w sprawie niejasności.
Widocznie jest rozbieżność w wykładni pomiędzy oddziałami PIP.

Taki zapis umieszczam na świadectwie odchodzących pracowników i jeszcze nikt nie zgłaszał prośby o sprostowanie świadectwa.

Mam podobnie koleżanko Smile I zgadzam się że widocznie jest rozbieżność. Pozdrawiam Cool
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracownika Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: