Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Ciąża na wychowawczym

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop macierzyński, ojcowski i wychowawczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ediim

PostWysłany: Wto, 21 Paź 2008, 13:38    Temat postu: Ciąża na wychowawczym Odpowiedz z cytatem

Witam!
Bardzo proszę o fachową poradę!
Aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym (do września 2009). Jestem w pierwszych tygodniach ciąży. Czy mogę zwrócić się do pracodawcy o przerwanie urlopu wychowawczego i od razu od tego dnia przejść na L4 i pobierać zasiłek chorobowy? Czy pracodawca może nie wyrazic na to zgody? I czy to zgodne z prawem żeby przerywać urlop wychowawczy tylko po to aby móc pobierać zasiłek chrobowy?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mAnga

PostWysłany: Wto, 21 Paź 2008, 17:32    Temat postu: jestem wpodobnej styuacji Odpowiedz z cytatem

jestem w podobnej sytuacji, sugerujac sie radami foremek zlozylam wniosek o skrocenie urlopu wychowawczego, zastanawiam sie:
1. czy po powrocie do pracy chocby na 1-2 dni pracodawca moze mi wypowiedziec umowe?
2. czy ewentualnie chronie mnie przedstawienie w 1 dniu zaswiadczneia, ze jestem w ciazy?
3, czy lepiej od razu 1 dnia powiedziec, ze idzie sie na zwolnienie z racji ciazy?

poradzcie prosze Wink
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 21 Paź 2008, 18:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ediim
- Czy mogę zwrócić się do pracodawcy o przerwanie urlopu wychowawczego i od razu od tego dnia przejść na L4 i pobierać zasiłek chorobowy? tak, możesz zwrócić się o przerwanie wychowawczego, jednak na chorobowy nie przejdziesz od razu od tego dnia. Na z. chorobowy możesz przejść najwcześniej od dnia, w którym teoretycznie wróciłabyś do pracy.

- Czy pracodawca może nie wyrazić na to zgody? - na wcześniejszy powrót pracodawca nie musi wyrażać zgody, jeśli wniosek zostanie złożony zgodnie z Art. 186[3].
KP tj:
Pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
- I czy to zgodne z prawem żeby przerywać urlop wychowawczy tylko po to aby móc pobierać zasiłek chorobowy? - słusznie o to pytasz, odpowiem Ci tak - pracownik powinien skrócić urlop jeśli chce wrócić do pracy i ją świadczyć, Tak przecież oświadcza we wniosku do pracodawcy. Jednakże sytuacja taka, o którą pytasz jest dopuszczalna i chyba nikt dotąd nie zakwestionował takiego postępowania. Może się przecież zdarzyć, że wracając z urlopu w terminie lub wcześniej zachorujesz i też od razu będziesz na zwolnieniu lekarskim.

mAnga -
1 nie może, nie wolno zwolnić kobiety w ciąży poza przypadkami opisanymi w KP tj:
Art. 177.
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym, nie przekraczającym jednego miesiąca.
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
§ 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

2. jw. - chroni, jeśli jest to umowa na czas nieokreślony lub na czas określony, a jej rozwiązanie nastąpiłoby po upływie 3 miesiąca ciąży. Jeśli jednak nie przedstawisz od razu takiego zaświadczenia też pracodawca nie będzie mógł Ciebie zwolnić jeśli poinformujesz go, że jesteś w ciąży.

3. nigdy nie należy mówić, że idzie się na zwolnienie z racji ciąży. Ciąża to nie choroba. O potrzebie zwolnienia lekarskiego decyduje lekarz, stan ciąży może być wskazaniem do takiego zwolnienia.
Powrót do góry
mAnga

PostWysłany: Wto, 21 Paź 2008, 18:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

midka, dziekuje Ci bardzo Wink bardzo mi pomoglas!
Powrót do góry
ediim

PostWysłany: Wto, 21 Paź 2008, 20:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziekuję za wyczerpującą odpowiedz!
Powrót do góry
mAnga

PostWysłany: Sro, 12 Lis 2008, 23:01    Temat postu: jeszcze 1 wazna sprawa Odpowiedz z cytatem

sluchajcie, mam jeszcze 1 problem, nie dostalam do dzis pisemnego potwierdzenia o moim powrocie do pracy, wg mojej pisemnej prosby ma nastapic w najblizszy poniedz czyli 17, rozmawialam z szefem i wg rozmowy czeka mnie ewentualnosc rozwiazania umowy ze wzgledu na redukcje zatrudnienia w firmie, oczywiscie nie wie, ze jestem w ciazy, pytania:

1. czy dobrze rozumiem, ze art 186 kodeksu pracy mowiacy o przerwaniu urlopu wychowawczego " po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy." oznacza, ze ten najblizszy poniedz mam traktowac jako moj powrot do pracy? czy jednak pracodawca MUSI sie o tym pisemnie wypowiedziec? mam jedynie jego ustne pozwolenie na powrot, wiem juz w tej chwili, ze wrocic nie moge ze zwgledu na stan ciazy, ostatnie tygodnie nieco mi sie daly w kosc Sad
2. czy mam z nim szczerze porozmawiac, powiedziec, ze decyduje sie na powrot do pracy, po czym przyznac sie, ze jestem w ciazy ale problemem sa ostatnie komplikacje ciazowei jednak lekarz mi zdecydowanie odradzil prace i wysyla na zwolnienie i w zwiazku z powyzszym do konca ciazy bede na nim przebywac?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop macierzyński, ojcowski i wychowawczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: