Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Wypadek w pracy, odszkodowanie, wypadkowe

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie podczas choroby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mariush

PostWysłany: Pon, 12 Sty 2009, 13:27    Temat postu: Wypadek w pracy, odszkodowanie, wypadkowe Odpowiedz z cytatem

Witam mam do Państwa pytanie. Na początku grudnia miałem wypadek skręcenie stawu skokowego i zerwanie torebki stawowej. Dziś mija 34 dzień jak już jestem na chorobowym i troche jeszcze będe na zwolnieniu lekarskim.

W związku z powyzszym mam pytanie co to jest zasiłek wypadkowy??
Czy oprócz odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej gdzie byłem w pracy ubezpieczony dostane jakieś pieniążki z ZUSu oprócz tego iż ZUS płaci 100% chrobowego?

bardzo prosze o pomoc
dziekuje i pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 12 Sty 2009, 19:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie ma czegoś takiego jak zasiłek wypadkowy - jest zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. I to jest to, co Pan otrzymuje (100 %). Czy to był wypadek przy pracy czy też w drodze do / pracy? Jeśli przy pracy to z zus przysługuje jeszcze jednorazowe odszkodowanie. Jeśli w drodze do / z pracy - nic ponad zasiłek chorobowy Pan nie dostanie.
Oczywiście w skrajnych przypadkach (ale jak sądzę Pana to nie dotyczy) jeśli leczenie nie przyniesie skutku można starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Powrót do góry
mariush

PostWysłany: Pon, 12 Sty 2009, 21:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje bardzo za odpowiedz. Wypadek był ewidentnie w pracy podczas schodzenia ze schodów. Właśnie interesuje mnie jednorazowe odszkodowanie. Na jakiej to jest zasadzie, kiedy się można o to starac??
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 12 Sty 2009, 21:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jednorazowe odszkodowanie

Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.

Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy.

Za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie.

Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

Od 1 kwietnia 2007 r. jednorazowe odszkodowanie przysługuje w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Przeciętne wynagrodzenie, o którym mowa wyżej, jest to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane dla celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym RP "Monitor Polski" przez Prezesa GUS, stosowane poczynając od drugiego kwartału każdego roku przez okres jednego roku. Tak więc kwota przysługująca za jeden procent uszczerbku na zdrowiu będzie zmieniała się raz w roku i nowe stawki będą obowiązywały od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego

Kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową

W okresie od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r. kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynoszą:
o 538 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu
o 538 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, z tytułu zwiększenia tego uszczerbku co najmniej o 10 punktów procentowych
o 9 419 zł z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonego
o 9 419 zł z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji wskutek pogorszenia się stanu zdrowia rencisty
o 48 439 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest małżonek lub dziecko zmarłego ubezpieczonego lub rencisty
o 24 219 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest członek rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty inny niż małżonek lub dziecko
o 48 439 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie małżonek i jedno lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 9 419 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na każde z tych dzieci
o 48 439 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnionych jest równocześnie dwoje lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 9 419 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na drugie i każde następne dziecko
o 9 419 zł, gdy obok małżonka lub dzieci do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie inni członkowie rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty; każdemu z nich przysługuje ta kwota, niezależnie od odszkodowania przysługującego małżonkowi lub dzieciom
o 24 219 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są tylko członkowie rodziny inni niż małżonek lub dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 9 419 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na drugiego i każdego następnego uprawnionego.

O szczegóły postępowania proszę zapytać w oddziale ZUS.
Powrót do góry
mariush

PostWysłany: Pon, 12 Sty 2009, 22:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli mam rozumieć iż bedac na zwolnieniu 60 dni nie należy mi się jednorazowe odszkodowanie??
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 13 Sty 2009, 11:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niestety.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wynagrodzenie podczas choroby Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: