Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Badania lekarskie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
agamat6

PostWysłany: Wto, 27 Sty 2009, 15:23    Temat postu: Badania lekarskie Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie...
Mam malutki problem..Robiłam badania lekarskie i powiedziano mi,że pracodawca nie zwróci mi pieniędzy ponieważ są to moje pierwsze badania...Pracodawca zwraca koszt dopiero kolejnych badań...Wydaje mi się to dziwne...
Czekam na odpowiedź.Dziękuje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
preety_aga

PostWysłany: Wto, 27 Sty 2009, 15:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koszty badań pokrywa pracodawca - art. 229. § 6. kp.

"Art. 229. § 1. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

1) osoby przyjmowane do pracy,
...
§ 6. Badania, o których mowa w § 1, 2 i 5, są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy."

Pracodawca nie ma racji.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 27 Sty 2009, 16:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Często pracodawcy oczekują, iż kandydat do pracy przedstawi orzeczenie lekarskie zaświadczające o jego stanie zdrowia i braku przeciwwskazań do pracy w danym zawodzie, jednakże nawet posiadanie przez kandydata aktualnego zaświadczenia nie zwalnia pracodawcy od poniesienia kosztów badań wstępnych.
Przepisy Kodeksu Pracy bowiem w sposób jednoznaczny wskazują, z czyich środków są finansowane badania lekarskie pracowników.
Badania lekarskie wstępne, okresowe oraz kontrolne, przeprowadzane są w każdej sytuacji na koszt pracodawcy na podstawie wydanego przez niego skierowania - wynika to z art. 229 § 6 Kodeksu pracy.
Oprócz kosztów badań pracodawca jest zobowiązany do ponoszenia innych kosztów profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.
Pracodawca, który zamierza zatrudnić nowego pracownika, nie ma prawa dopuścić go do pracy bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku – w myśl art. 229 § 4 Kodeksu pracy. Oznacza to, że pracownik zanim rozpocznie swój pierwszy dzień pracy musi przedstawić w kadrach zaświadczenie od lekarza medycyny pracy.
Pracodawca nie jest jednak zobowiązany do pokrycia kosztów poniesionych przez kandydata do pracy, jeśli ten wykonał je bez odpowiedniego skierowania wystawionego przez pracodawcę.
Skierowanie takie powinno zawierać: określenie rodzaju badania jakie ma być wykonane (wstępne , okresowe, kontrolne), określenie stanowiska pracy, opis czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych i aktualne wyniki pomiarów tych czynników. Powyższe wymagania wynikają z Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie Pracy ( Dz. U. nr 69, poz. 332 ze zm.).
Odpowiadając na Pani pytanie – jeśli wykonała Pani na własny koszt badania lekarskie wstępne na podstawie skierowania otrzymanego od pracodawcy – powinna otrzymać Pani zwrot tych kosztów. Jeśli jednak wykonała Pani badania ogólne, które stwierdzają jedynie, iż jest Pani zdrowa – pracodawca nie zwróci poniesionych wydatków, ma za to obowiązek skierować Panią na badania wstępne, związane ze stanowiskiem, na którym będzie Pani zatrudniona.

Wejdź na www.zsp-pomorskie.b4ngo.pl i załóż swoją firmę lub zmień zawód.
Powrót do góry
agamat6

PostWysłany: Wto, 27 Sty 2009, 22:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za szybka odpowiedź...
Książeczkę miałam-tylko nie posiadałam aktualnych badań...Księgowa powiedziała,że ich pracodawca za pierwsze badanie zrobione w ich firmie nie płaci-dopiero za kolejne...
Dodam jeszcze,że żadnego zaświadczenia nie dostałam ani ja ani moje koleżanki...
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 27 Sty 2009, 23:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chodzi o książeczkę, rozumiem, że chodzi o badanie sanepidowskie.Nawet jak książeczka sanepidu jest ważna to przed przyjęciem do pracy należy ponownie zrobić badania lekarskie.
Badania robi się do pracy w celu ustalenia zdolności do pracy, a zdolność określa lekarz medycyny pracy na podstawie wskazanych w skierowaniu informacji i oceny stanu zdrowia pracownika. Czy pracodawca skierował Panią na badania czy zrobiła je Pani bez skierowania? Pracodawca bez zaświadczenia od lekarza nie ma prawa dopuścić Pani do pracy.

Powrót do góry
agamat6

PostWysłany: Sro, 28 Sty 2009, 10:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skierował mnie na badania,ale nie dał mi żadnego zaświadczenia...
Po prostu powiedział-musisz zrobić badania i tyle...Później dowiedziałam się,że on za pierwsze badania nie zwraca tylko za kolejne...
Trochę to dziwne,bo jak pracowałam w innym mieście i dopiero wyrabiałam książeczkę i robiłam badania to sam pracodawca powiedział-zrób wszystkie potrzebne badania,a my Ci pieniądze zwrócimy...
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 28 Sty 2009, 11:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie pracodawca a lekarz daje zaświadczenie.
Należało wziąć rachunek za badania na firmę i dołączyć do rachunku pismo żądające zwrotu poniesionych kosztów w oparciu o wyżej wymienione artykuły kodeksu pracy.

Powrót do góry
agamat6

PostWysłany: Sro, 28 Sty 2009, 13:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem.To wszystko mam rachunek też.Chodzi mi o zupełnie,co innego...Mianowicie:powiedziano mi,że w tej firmie pracodawca nie zwraca pieniędzy za pierwsze badania-dopiero za kolejne...Moje pytanie jest,czy to zgodne z prawdą?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 28 Sty 2009, 13:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czy z prawdą to nie wiem Wink, na pewno jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa pracy.

Powrót do góry
agamat6

PostWysłany: Sro, 28 Sty 2009, 22:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wink Wink Wink Dzięki wielkie.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: