Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
jak liczyć studium policealne do urlopu?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marta84

PostWysłany: Sob, 07 Lut 2009, 15:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam!!
mam pytanie:
skończyłam liceum- 4 lata, i studium policealne 2,5 roku czy liczy mi się ta szkoła do urlopu jako 2 lata czy jako 3?? a od razu po szkole dostałam prace i w marcu będzie 3 lata. jeśli liczy się jako 3 to końcem roku miałabym 10 lat i 26 dni urlopu. Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 10 Lut 2009, 23:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Kodeksie pracy, w § 1 artykułu 155 wskazano maksymalne okresy, które można uwzględnić przy ustalaniu wymiaru urlopu.

Okresy te wynoszą odpowiednio:
1) z tytułu ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
2) z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż – 5 lat,
3) z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
4) z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
5) z tytułu ukończenia szkoły policealnej – 6 lat,
6) z tytułu ukończenia szkoły wyższej – 8 lat.

Zgodnie z dalszą treścią art. 155. § 1 Kodeksu pracy okresy nauki, o których mowa w pkt 1 – 6, nie podlegają sumowaniu.

W związku z powyższym nie należy liczyć osobno wyżej wymienionych okresów dla ukończonych szkół, np. osobno liceum jako 4 lata i osobno szkoły policealnej jako 6 lat, tylko powinno się uwzględnić najkorzystniejszy wariant z wyżej wskazanych – np. ostatnią ukończoną szkołę, która wskazuje najdłuższy okres.
Nie należy także sumować lat, które wykraczają poza przewidziany programem nauczania czas trwania nauki.
Ustalając wymiar Pani urlopu wypoczynkowego bierzemy pod uwagę ostatnią ukończoną przez Panią szkołę – czyli studium policealne. Z tytułu ukończenia tej szkoły do okresu pracy, od którego zależy wymiar Pani urlopu, można zaliczyć maksymalnie 6 lat.
Pamiętać także trzeba o tym, iż w razie jednoczesnego pobierania nauki przez pracownika i świadczenia pracy, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika (art. 155 § 2 Kodeksu pracy).
Jeśli pracę rozpoczęła Pani bezpośrednio po zakończeniu nauki, to podejmując zatrudnienie miała Pani 6 letni staż, a aby uzyskać prawo do wymiaru urlopu w ilości 26 dni, należy mieć staż pracy co najmniej 10 letni (art. 154. § 1. pkt. 2 Kodeksu pracy). W tym celu należy przepracować pełne 4 lata - od dnia podjęcia zatrudnienia.
Jeśli zgodnie z podaną przez Panią informacją w marcu tego roku miną 3 lata stażu pracy, to do nabycia prawa do 26 dni urlopu brakuje Pani jeszcze jednego pełnego roku pracy.

Wejdź na www.zsp-pomorskie.b4ngo.pl i załóż swoją firmę lub zmień zawód.
Powrót do góry
Noahan

PostWysłany: Czw, 14 Paź 2010, 12:43    Temat postu: Zaoczne szkly Odpowiedz z cytatem

Witam
Ja takze mam dziwna sytacje mianowicie skonczylem szkole zawodowa 3 letnią, po zawodówce zacząłem odrazu prace i w tym samym momencie postanowilem rozpoczac zaocznie uzupelniajace liceum ogolnoksztalcace 2 latnie, nastepnie skonczylem 2 letnie studium Technik Infomatyk(zaocznie) caly czas pracujac. Wiec ile ja ma teraz lat przepracowanych
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 14 Paź 2010, 14:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli praca pokrywa się z nauką to wybiera się wariant korzystniejszy dla pracownika. W tym przypadku 3 lata szkoły zawodowej plus 4 lata pracy da Panu 7 lat, zaś gdyby liczyć tylko okres nauki, to należy się Panu maksymalnie 6 lat (z tyt. ukończenia szkoły policealnej).
Czyli póki co należy liczyć 7 lat - wliczając szkołę i pracę.

Wejdź na www.zsp-pomorskie.b4ngo.pl i załóż swoją firmę lub zmień zawód.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop następny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: