Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Złamanie gwarancji powrotu do pracy po urlopie bezpłatnym.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wykroczenia przeciwko prawom pracownika i roszczenia ze stosunku pracy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dorota84

PostWysłany: Czw, 05 Mar 2009, 12:44    Temat postu: Złamanie gwarancji powrotu do pracy po urlopie bezpłatnym. Odpowiedz z cytatem

Mam nadzieję, ze piszę w dobrym miejscu.
Chodzi o to, że znajoma została wysłana z pracy na urlop, niby bezpłatny, ale dostawała świadczenie socjalne w wysokości 60 % wynagrodzenia, dostała gwarancję, ze z dniem 1 marca, wróci do pracy, jednak nie wróciła, bo okazało się, że "upchnięto" na jej miejsce kogoś innego, po prostu jakiś przekręt. Rozmawiała z dyrektorem, a ten o niczym nie wie, nie dostał jej podania o ponowne przyjęcie do pracy, które ona złożyła, więc zaginęła gdzieś po środku. Poradził jej, żeby napisała pismo do związku zawodowego i mam odnośnie tego kilka pytań:
1. jakich zwrotów użyć?
2. jakie argumenty będą na jej korzyść?
3. co powinno się znaleźć w takim piśmie?
(jak coś jeszcze mi się przypomni to dopiszę...)

jeśli ktoś byłby w stanie mi odpowiedzieć to byłabym bardzo wdzięczna Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
magas07

PostWysłany: Czw, 05 Mar 2009, 18:25    Temat postu: Złamanie gwarancji powrotu do pracy po urlopie bezpłatnym Odpowiedz z cytatem

Witam
Cechą urlopu bezpłatnego różniącego go od urlopu wypoczynkowego jest, po pierwsze to,że nie przysługuje on z mocy prawa, ale na podstawie czynności zdziałanej między stronami stosunku pracy [ poruzumienie dwustronne ] tj. pracownika i pracodawcy . Po wtóre za czas urlopu bezplatnego nie przysługuje wynagrodzene.
W czasie trwania urlopu wypoczynkowego, jak też bezpłatnego obowiązuje zakaz wypowiadania umowy o pracę.
Po upływie urlopu bezłatnego pracodawca obowiązany jest zatrudnić pracownika, którego stosunek pracy trwa przez cały czas urlopu - w tym przypadku bezplatnego.

Proponuję po zakończonym urlopie bezpłatnym powiadomić pisemnie pracodawcę o zakończonym urlopie i przystąpieniu do wykonywania pracy na umówionym poprzednim stanowisku pracy.
Czekać na rozwój wydarzeń.

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w trybie określonym w art. 55 par. 1 [1] ustawy Kodeks Pracy także wtedy, gdy pracodawca dopuścił się cięzkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych wobec pracownika, w tym przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.
Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąić na piśmie podaniem przyczyny uzasadniajacej rozwiązanie umowy tj. art 55 par 2 ustawy Kodeks Pracy.

Pracownik powinien także dotrzymać terminu, o który jest mowa w art. 52 par. 2 KP [ jeśli zdecyduje się na rozwiązanie w tej formie umowy, powinien to uczynić nie później niż z upływem 1` miesiąca od dowiedzenia się o okolicznościach uzasadniających rozwiązanie.

Pracownik ma prawo złożyć zażalenie na pracodawcę do lokalnego Okręgowego Inspektoratu Pracy.

pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Wykroczenia przeciwko prawom pracownika i roszczenia ze stosunku pracy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: