Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Wypowiedzenie a odprawa - czy mi się nalezy?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracodawcę
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
neo2005

PostWysłany: Pią, 17 Lip 2009, 16:15    Temat postu: Wypowiedzenie a odprawa - czy mi się nalezy? Odpowiedz z cytatem

Witam

Mam pytanie:

Najpierw dostałem umowe o prace na 3 miesiące (próbna - przepracowałem) po tym czasie umowe na rok (przepracowałem) i po tym czasie kolejną umowe na rok czasu i mineło dwa miesiące i dostałem wypowiedzenie umowy o prace z dwu tygodniowym wyprzedzeniem z przyczyn nie zaleznych odemnie (firma tnie koszt i zwalnia pracownikow po czym zatrudnia ich na zlecenie...)

Tresc wypowiedzenia zaczyna się "Rozwiązanie umowy o prace za wypowiedzeniem pracodawcy"

Pytałem kierowniczki czy dostane jakąś odrpawke - powiedziała ze nie.

I tu moje pytanie czy taka odprawka mi się nalezy i co zrobić jak mi jej nie dadzą? (ewentualnie jaka kwota odprawy i za ile miesięcy?)

Bardzo prosze ludzi dobrej woli zeby wypowiadali się tylko Ci co znają się na temacje.

Ps. Czytałem podobne tematy i z tego co czytam to nalezy mi się. Rozmiązanie umowy napewno nie jest z mojej winy bo sama kierowniczka przyznała ze szkoda ale musi itp... firma to lukasbank takze zatrudnia więcej osób niz 20.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pią, 17 Lip 2009, 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro czytałeś inne tematy to wiesz, że tak, odprawa się należy. Trudno będzie jednak ją wyegzekwować - przy umowach na czas określony pracodawca nie musi podawać powodu rozwiązania umowy. Znając te powody (mimo, że ich nie ma na piśmie) warto skierować sprawę (po uprzedniej próbie bezsądowego postępowania, czyli pismo z wnioskiem o wypłatę odprawy, i po otrzymaniu odmowy) do sądu.
Przy zatrudnieniu do max. dwóch lat odprawa to jednomiesięczne wynagrodzenie, wyliczone w taki sposób jak ekwiwalent urlopowy.
Powrót do góry
neo2005

PostWysłany: Sob, 18 Lip 2009, 13:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

midka napisał:
Skoro czytałeś inne tematy to wiesz, że tak, odprawa się należy. Trudno będzie jednak ją wyegzekwować - przy umowach na czas określony pracodawca nie musi podawać powodu rozwiązania umowy. Znając te powody (mimo, że ich nie ma na piśmie) warto skierować sprawę (po uprzedniej próbie bezsądowego postępowania, czyli pismo z wnioskiem o wypłatę odprawy, i po otrzymaniu odmowy) do sądu.
Przy zatrudnieniu do max. dwóch lat odprawa to jednomiesięczne wynagrodzenie, wyliczone w taki sposób jak ekwiwalent urlopowy.

Chciałem się upewnić Wink

Czy jezeli kierowniczka oznajmiła mi ze moge nadal pracować w firmie na umowa zlecenie to tez moge się starac o odprawke czy wtedy mi to przepada? Czy to ma cos wspolnego ze sobą?

Ps. Czy ktos wie gdzie znajde wzor takiego pisma?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sob, 18 Lip 2009, 16:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owszem, może Pan. Problem jest inny - pracodawca prawdopodobnie chce postąpoć niezgodnie z prawem. Czy na zleceniu będzie Pan robił to samo, co na umowie o pracę? Jeśli tak, i jeśli praca będzie wykonywana w tych samych warunkach co dotychczas, to jest - pod kierownictwem, w wyznaczonym przez nich miejscu i o ustalonych godzinach - to czy nazwą to umową zlecenia czy workiem kartofli, nadal będzie to umowa o pracę. Oczywiście, aby to potwierdzić należy udać sie do sądu, ale tu już wybiegam ostro w czasie do przodu. Póki co zajmijmy się Pana odprawą - wystaczy napisać, że wnioskuje Pan o wypłatę jednomiesięcznej odprawy w związku z podjętym przez pracodawcę działaniem, to jest otrzymanym w dniu ........ wypowiedzeniem, skutkującym rozwiązaniem umowy o pracę z dnia ........ w trybie ... (tu proszę podać podstawę prawną jaka jest na wypowiedzeniu). Podstawa wypłaty odprawy - ustawa z 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 z pózn. zm).
Może Pan napisać, iż znana jest Panu okoliczność rozwiązania z Panem umowy o pracę, okoliczność ta dotyczy sytuacji ekonomicznej pracodawcy i jest jedynym powodem, dla którego jest Pan zwalniany.

Proszę się zastanowić, czy faktycznie chce Pan tam dalej pracować na podstawie umowy zlecenia, przecież to dla Pana niekorzystne. Poza tym pracodawca po otrzymaniu Pana wniosku może potem nie chcieć Pana przyjąć (nie ma takiego obowiązku zresztą...), tu też radzę sobie przemyśleć dalsze kroki.
Powodzenia!
Powrót do góry
neo2005

PostWysłany: Wto, 21 Lip 2009, 12:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam wyjscia, gdzies pracować musz, za cos opłacić szkołe i za cos musze zyć a w 14 dni nie znajde innej pracy chociaz szukam i szukam, oczywiście wiem ze dla mnie jest to nie korzystne ale co ja mam zrobić? Musze narazie pracować a jak znajde cos innego to oczywiście stąd ide Wink

Mam jeszcze pytanie:

1. Jak dostałem wypowiedzenie 17.07.2009 do 31.07.2009 to kiedy składa się wniosek o odprawke? Po terminie wypowiedzenia czy juz w trakcje?

2. Czy taki wniosek musze składać czy najpierw pracodawca ma obowiązek mi wypłacić a jezeli tego nie zrobi to ja wtedy działam i pisze takie pismo jak wyzej?

3. Takie pismo najlepiej wręczyć osobiście czy wysłac pocztą? No i gdzie je wysłać/dostarczyć? Czy do głownej siedziby we wrocławiu (jestem z Warszawy) czy bezposrednio do mojej kierowniczki czy do kadr w biurze? (z drugiej strony jak dostarcze osobiscie do kierowniczki lub kadr to nie bede miec potwierdzenia ze takie cos dostarczyłem???)
Powrót do góry
neo2005

PostWysłany: Sro, 29 Lip 2009, 23:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam jeszcze takie pytanie - jezeli tylko ja zostałem zwolniony (tak jak wyzej nie z mojej winy) to nadal mi przysługuje taka odprawka? Przed chwilą czytałem ze jezeli jest zwolnienie grupowe to odprawka jednomiesięczna się nalezy a jezeli indywidualne to tez czy nie? Prosze o szybką odp bo jutro jade złozyć pismo.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Czw, 30 Lip 2009, 21:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przepraszam, że Pana zaniedbałam, miałam udzielić odpowiedzi i niestety.....

1. w zasadzie pracodawca powinien sam wypłacić bez wzywania odprawę. jeśli się od tego uchyla i nie wypłaci w ostatnim dniu proszę złożyć pismo o wypłatę wraz z odsetkami.
2. jw.
3. najlepiej na adres, który jest na umowie o pracę - miejscowo tam była zawarta umowa i tam się ona kończy.

Co do zwolnienia indywidualnego - odprawa sie należy, jesli zwolnienie jest z przyczyn nie dotyczących pracownika, a zakład pracy zatrudnia co najmniej 20 osób.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Rozwiązanie umowy przez pracodawcę Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: