Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Urlop z tyt opieki nad rodzicem

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop okolicznościowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stigu

PostWysłany: Pon, 20 Lip 2009, 10:49    Temat postu: Urlop z tyt opieki nad rodzicem Odpowiedz z cytatem

Witam,
chciałem się dowiedzieć czy przysługuje mi urlop opiekuńczy nad rodzicem, niedawno podpisałem umowę na czas nieokreślony (pełny etat) wcześniej pracowałem w tym samym wymiarze czasu lecz umowy były na czas określony, do końca tego roku przysługuje mi 10 dni urlopu wypoczynkowego a tak naprawdę to już 8 ponieważ musiałem je wykorzystać aby pomagać rodzicom ponieważ mama miała poważną operację. A ja nie chciałbym tracić więcej urlopu wypoczynkowego ponieważ studiuję zaocznie zjazdy mam co weekend i parę dni chciałem sobie zostawić na naukę na egzaminy, a 5 dni muszę wykorzysać "na raz" żeby dostać na tzw czasy pod gruszą (mam zgodę na 5 dni zamiast 10). No i teraz pytanie do Państwa czy wogóle jest jakaś szansa żeby dostać taki urlop czy nie ma?

pozdrawiam
Krzysztof
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Pon, 20 Lip 2009, 14:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli mama jest jeszcze chora po operacji=wymaga opieki, mieszka pan z nią i nie mieszka z wami nikt inny mogący sprawowac opiekę (np. pański tata), to tak, do 14 dni w ciągu roku.
Zasiłek wynosi 80% podstawy wynagrodzenia, zaświadczenie wystawia lekarz, to ten sam druk co zwolnienia lekarskiego. Jeśli mama chodzi do innego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, należy przynieść ze sobą jej dokumentację, żeby lekarz mógł potwierdzić, że wymaga opieki.
Powrót do góry
Stigu

PostWysłany: Pon, 20 Lip 2009, 14:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź, istnieje inna osoba mogąca sprawować opiekę lecz normalnie przebywa ona większą część roku poza domem lecz zamelodowana jest w tym samym miejscu zamieszkania co my, oczywiście podczas trawania choroby ta osoba jest na miejscu, czy istnieje sposób aby to obejść ? i kto rozważa kwestię przyznania takiego urlopu pracodawca czy lekarz?
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Wto, 21 Lip 2009, 13:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na obchodzeniu przepisów sie nie znam i nie radziłabym kombinować - stwierdzenie wyłudzenia zasiłku to nie tylko jego zasiłku, ale też utrata zaufania pracodawcy, jeśli nie zwolnienie dyscyplinarne.

Druk wypisuje lekarz, kontroluje ZUS (może też na wniosek pracodawcy).
Powrót do góry
pablo2610

PostWysłany: Sro, 21 Kwi 2010, 13:35    Temat postu: Urlop z tytułu opieki nad rodzicem cd. Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry od marca bierzacego roku mam podpisana umowe o pracę na czas nieokreślony, chciałbym sie dowiedzieć czy przysługuje mi prawo do pobrania urlopu opiekuńczego nad rodzicem (14 dni w roku). Mama mieszka sama, w tej chwili pobiera rente rodzinna po zmarłym współmałżonku, wczesniej miała wlasna rente przyznaną ze wzgledu na zły stan zdrowia (problemy ze stawami itp.). Ja pracuje 250 km od domu rodzinnego w którym mieszka moja mama, jestem tam zameldowany. Mam 4 siostry, 3 z nich prowadzą mają juz założone wlasne rodziny i zameldowane sa w innym miejscu niz mama, lecz 4 siostra nie ma jeszcze założonej rodziny, jest ode mnie o dwa lata starsza, ma własne mieszkanie lecz zameldowana jest w tym samym miejscu gdzie ja i moja mama. Główne pytania na jakie chciałbym uzyskac odpowiedz to:
- czy mam prawo do urlopu opiekuńczego,
- czy ZUS nie przyczepi sie ze moja siostra która jest zameldowana w tym samym miejscu co mama rownież moze sprawować opiekę nad rodzicem i dlaczego to wlasnie ja mam wziasc ten urlop skoro mieszkam o wiele dalej,
- czy jeśli raz wezme taki urlop, to czy bede musiał z niego korzystać co roku, czy co roku bede musiał brać opieke nad rodzicem, nawet jesli jego stan zdrowia nie bedzie tego wymagał a ja sam nie bede chciał wziasc takiego urlopu,
- czy jeśli raz wezme tego typu urlop, to czy bede mógł mieć w przyszłości jakiekolwiek konsekwencje z tego względu
- czy moge rozpanować sobie ten urlop w ten sposób, że w pierwszym tygodniu wezme 5 dni , od poniedziałku do piątku, w drugim tygodniu tez 5 dni od poniedziałku do piątku a w kolejnym tygodniu 4 dni od poniedziałku do czwartku, czy lekaż moze wystawić zwolnienie na takie przedziały czasowe na jednym druku , czy potrzebne jest moze wystawienie 3 druków na kolejne przedziały czasu, chodzi o to że chciałbym ominąć soboty i niedziele, które i tak mam wolne i szkoda by mi było tracici tracić ich na urlopu opiekuńczy

Chciałbym jeszcze dodać że jesli nie wezme urlopu na opieke to pozostaje mijedynie urlop bezpłatny na conajmniej 2 tygodnie, ponieważ w zakładzie jest w tej chwili przestój, spadek produkcji.

Bardzo bede wdzięczny za jakakolwiek pomoc i odpowiedz
Pozdrawiam
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Czw, 22 Kwi 2010, 06:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie jest urlop!
To zasiłek opiekuńczy, przysługujący w przypadku choroby i to tak poważnej, że dana osoba wymaga opieki drugiej osoby, a z opisu wynika, że mama pomimo pewnych stałych problemów ze zdrowiem radzi sobie dobrze i opieki nie wymaga - więc byłoby to wyłudzenie zasiłku.

W dodatku nie może być innej osoby, która mogłaby się mamą zająć - czyli w razie kontroli ZUS z pewnością spyta o siostrę, chyba, że siostra też pracuje w tych samych godzinach co pan. Osoba biorąca zasiłek powinna mieszkać z osobą, którą się opiekuje, ale o ile wiem wystarczy sie przeprowadzić na czas zachorowania.
Powrót do góry
pablo2610

PostWysłany: Czw, 22 Kwi 2010, 09:27    Temat postu: opieka nad rodzicem Odpowiedz z cytatem

dzieki za odpowiedz- faktycznie to jest zasiłek a nie urlop

a co do siostry to owszem pracuje ona w tych samych godzinach co ja , natomiast na czas opieki nad mama bede w domu razem z nia - wiec nie wiem czy mozna to traktowac jako wyłudzenie

pozostaje jeszcze pytanie czy jesli raz wezme taki zasilek nba opieke to czy w przyszłosci , w kolejnych latach bede musiał brac taki zasiłek na opieke - nawet jesli mama nie bedzie wymagała opieki a ja nie bvede chciał wziasc takiego urlopu - czy ktos w przyszłosci moze zmusic mnie to pobrania takiego zasiłku na rodzica np. ZUS

a co do stanu zdrowia mamy to w tej chwili ma problemy ze stawami i w nalblizszym czasie wybiera sie do lekarza aby aystawił jej zaswiadczenie o stanie zdrowia, ktore ma pozwolic mi na pobranie zasiłku na opieke
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Czw, 22 Kwi 2010, 12:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyłudzeniem jest branie zasiłku w momencie, kiedy mama takiej opieki nie wymaga.
Trwające problemy ze stawami nie są podstawą do takiego zasiłku, zaświadczenie o stanie zdrowia niczego nie zmieni - mama nadal będzie schorowaną, ale ogólnie sprawną osobą.

Kolejny raz - to nie jest urlop. Zasiłek jest udzielany z konieczności, a nie z przymusu.
ZUS w żadnym wypadku pana nie będzie zmuszał do brania zasiłku ani teraz, ani za rok.
Powrót do góry
julia84s

PostWysłany: Czw, 25 Lis 2010, 13:53    Temat postu: 14 dni zwolnienia na chorą mamę Odpowiedz z cytatem

Witam!
Moja mam jest w końcowej fazie choroby na raka trzustki. Mieszka w innej miejscowości niż ja . Mieszka z mężem, moim ojcem - który jest alkoholikiem. Chciałbym wziąć 14 zwolnienia na opiekę nad mamą.
Czy w razie kontroli zus będzie miał obiekcję, dlatego że ojciec jest tam zameldowany?Czy tez gdybym wzięła mamę do siebie to niebyłby problem dla Zusu?
Czekam na odpowiedź
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Urlop okolicznościowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: