Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Renta z tytułu choroby zawodowej

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
arturo201

PostWysłany: Pią, 20 Lis 2009, 18:09    Temat postu: Renta z tytułu choroby zawodowej Odpowiedz z cytatem

Witam. Sprawa wygląda tak: moja mama utraciła częściowo słuch w pracy. Stwierdzono u niej chorobę zawodową, dostała jednorazowe odszkodowanie. Złożyła również w ZUS-ie wniosek o przyznanie renty z tytułu choroby zawodowej, jednak nie przyznano jej renty, ponieważ stwierdzono że nie jest niezdolna do pracy... Napisała odwołanie od tej decyzji. Czy jest jakaś sznsa że jednak dostanie tą rentę zwłaszcza że zakład w którym pracowała upada i dostała już wymówienie z pracy?? A z uszkodzonym słuchem będzie tym bardziej trudno znaleźć nową pracę.. Proszę o jakieś rady co dalej robić Question Crying or Very sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
headminer

PostWysłany: Sro, 02 Gru 2009, 22:12    Temat postu: Renta z choroby awodowej Odpowiedz z cytatem

Za mało danych podajesz , liczy się ilość lat pracy, jaki zawód , jakie wykształcenie.
Napisz coś więcej to poradzę jakie są szanse.Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
arturo201

PostWysłany: Pią, 04 Gru 2009, 20:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mama posiada wykształcenie zawodowe, 30 lat pracy, w tym 17 lat przepracowała w hałasie na stanowiku wiertacza maszynowego, oraz 7 lat okresów nieskładkowych. Ma orzecznie o lekkim stopniu niepełnosprawności, a utrata słuchu wynosi 22%. Będzie jakaś szansa na otrzymanie renty?
Powrót do góry
headminer

PostWysłany: Nie, 06 Gru 2009, 12:11    Temat postu: Renta z tytułu choroby zawodowej Odpowiedz z cytatem

Chodzi jakie Pana mama ma kwalifikacje zawodowe, jaki wyuczony zawód.Jeśli pracowała według wyuczonego zawodu,ma orzeczenie lekarskie (Przeciwskazania,zalecenia , profilaktyka),że nie może pracować na stanowisku , gdzie nabawiła się choroby zawodowej to renta z tytułu częściowej niezdolności może przysługiwać.Jeżeli na przykład z powodu choroby zawodowej pracodawca zmienił jej stanowiskop pracy.Proszę o więcej szczegółów,może choroby nabawiła się w innym zakładzie.Za mało konkretów , żeby odpowiedzeć rzeczowo.
Powrót do góry
arturo201

PostWysłany: Sro, 09 Gru 2009, 18:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mama jest z zawodu tokarzem, i na tym stanowisku pracowała przez kilka lat w hałasie, następnie na stanowisku wiertacza maszynowego - również w dużym hałasie. Później gdy stwierdzono u niej chorobę zawodową przeniesiono ją na stanowisko rozdzielacza robót, gdzie hałas nie występował. Jednak nie ma orzeczenia lekarskiego że nie może pracować na stanowisku na którym wystąpiła choroba zawodowa. Jedynie w decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej jest napisane, że przeniesiono ją na inne stanowisko ze względu na hałas na dotychczasowym stanowisku pracy.
Mama pracowała cały czas w tej samej firmie przez wszystkie lata pracy, teraz ta firma się rozpada wskutek kryzysu i ludzie są masowo zwalniani, w tym moja mama.
Jeśli potrzebne są jeszcze jakieś informacje to proszę dać znać w tym wątku. Z góry dziękuję za wszelką pomoc, pozdrawiam.
Powrót do góry
headminer

PostWysłany: Pią, 11 Gru 2009, 20:17    Temat postu: Renta z tytułu choroby zawodowej Odpowiedz z cytatem

Samo stwierdzenie choroby zawodowej przez Sanepid musi być poprzedzone badaniami i orzeczeniem z WOMP,a do WOMP kieruje lekarz zakładowy ,gdy podejrzewa o chorobie zawodowej.Tak samo przeniesienie Pana matki ze względu na inne stanowisko niezgodne z kwalifikacjami musiało być poprzedzone orzeczeniem lekarskim .Uważam, że jest podstawa o ubieganie się o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy.Jeżeli nie posiadacie zaświadczeń lekarskich o których mowa , proszę zwrócić sie do przychodni o wydanie kartoteki Pańskiej matki i proszę sobie zrobić ksera.Przychodnia musi udostępnić kartotekę.Proponuję również o wystąpienie do zakładu pracy na jakiej podstawie przeniesiono mamę.Nie wspomnę ,że zakład pracy musiał wyrównać pracownikowi przez 6 miesięcy różnicę w zarobkach, gdy przeniósł go na mniej płatne stanowisko pracy.
Roszczenia mają moc prawną do trzech lat,dlatego trzeba uważać na daty.
Proszę uzupełnić dokumenty i wrócimy do wątku, pozdrawiam.
Powrót do góry
arturo201

PostWysłany: Pią, 11 Gru 2009, 21:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź.
Mama ma orzeczenie z WOMP-u. Pisze Pan, że jest podstawa do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W decyzji ZUS-u o nie przyznaniu renty napisano: "nie jest pani niezdolna do pracy". Czyli mam rozumieć że renta z tytułu niezdolności do pracy się nie należy, ale należy się z tytułu częściowej niezdolności do pracy?? Jest to jakaś różnica?? Bo może mama ubiegała się nie o tą rentę co trzeba i dlatego nie przyznano renty.
Proszę o wyrozumiałość i w miarę możliwości wyjaśnienie sprawy, bo niestety ani moja mama, ani tym bardziej ja nie orientujemy się w temacie i nie ma się kogo poradzić...
Powrót do góry
headminer

PostWysłany: Pią, 11 Gru 2009, 21:34    Temat postu: Renta z tytułu choroby zawodowej Odpowiedz z cytatem

Niech Pan uważnie przeczyta co piszę na tym samym forum w temacie "renta z z choroby zawodowej", tam pan się dowie jakie numery wyczynia ZUS przy orzecznictwie rentowym,sprawa wydawała by się beznadziejna , ale nic z tych rzeczy , jest na nich metoda i to skuteczna. Proszę o kontakt na pw, to powiem co dalej.
Powrót do góry
arturo201

PostWysłany: Pon, 28 Gru 2009, 16:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

@headminer:
Wysłałem do Pana już dwie wiadomości na pw, proszę sprawdzić skrzynkęSmile jeśli te wiadomości nie doszły, no to nie wiem, może wyśle mi Pan wtedy na PW swój adres email, żeby móc się lepiej skontaktować. pozdrawiam

A wracając do tematu, to jeśli ktoś jeszcze byłby w stanie pomóc to również bardzo proszę o kontakt.
Powrót do góry
headminer

PostWysłany: Pon, 28 Gru 2009, 16:32    Temat postu: Renta z tytułu choroby zawodowej Odpowiedz z cytatem

Nie dostałem żadnej informacji. Portal ten nie przesłał , może Pan domyślać się dlaczego? ,Prosze oto mój adres internetowy atoszelma1@o2.pl Służę radą.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 29 Gru 2009, 18:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OT headminer - proszę sprawdzić w swoim profilu czy nie zaznaczył Pan przypadkiem, że nie chce otrzymywać prywatnych wiadomości??

Pozdrawiam
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: