Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Ciągłość zwolnienia lekarskiego.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
comosa

PostWysłany: Pon, 01 Mar 2010, 13:57    Temat postu: Ciągłość zwolnienia lekarskiego. Odpowiedz z cytatem

Witam,
od początku grudnia 2009 roku jestem na zwolnieniu lekarskim. W lutym 2010 roku przez 2 tygodnie leżałam w szpitalu w celach diagnostycznych. Zwolnienie ze szpitala dostałam do końca tygodnia czyli do piątku po czym kolejne zwolnienie dostałam od poniedziałku od lekarza specjalisty (inne wskazanie lekarskie niż w tym zwolnieniu ze szpitala). W sumie wyszło na to że mam brak ciągłości zwolnienia w sobotę i niedzielę, dodam że pracuję w firmie gdzie te dni są wolne od pracy. I teraz mam problemy ze strony pracodawcy który żąda dostarczenia zwolnienia za te 2 dni, sobotę i niedzielę. Proszę o informację czy jest to faktycznie problem? Nie wiem co mam teraz zrobić, czy lekarz specjalista popełnił bład, nie wystawiając kontynuacji zwolnienia ze szpitala?
Bardzo prosze o pomoc.
Karolina
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Pon, 01 Mar 2010, 16:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciągłość zwolnienia jest ważna jedynie przy zachorowaniach po zakończeniu pracy.
Jeśli w weekendy pani nie pracuje, nie jest pani na te dni potrzebne zwolnienie.
Powrót do góry
comosa

PostWysłany: Pon, 01 Mar 2010, 16:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Proszę jeszcze tylko o wyjaśnienie pierwszego zdania
annags napisał:
Ciągłość zwolnienia jest ważna jedynie przy zachorowaniach po zakończeniu pracy.

Ma Pani na myśli chorobę po wypowiedzeniu umowy o pracę?
pzdr
Karolina
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Pon, 01 Mar 2010, 23:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po rozwiązaniu umowy o pracę - niezależnie od sposobu jej rozwiązania.
W okresie od wypowiedzenia umowy do jej zakonczenia też nie trzeba miec ciągłości.
Powrót do góry
comosa

PostWysłany: Wto, 02 Mar 2010, 13:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, rozumiem, chociaż mnie i tak taka sytuacja nie dotyczy.
Dziękuję jeszcze raz za odpowiedz.
Karolina
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 02 Mar 2010, 20:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy w zeszłym roku otrzymywała Pani już zasiłek czy jeszcze wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy? Bo tu może być "podstawa" żądań pracodawcy. Jeśli otrzymywała już Pani zasiłek w zeszłym roku to przerwa w zwolnieniu lekarskim spowoduje, że pracodawca będzie musał ponownie wypłacić wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, a dopiero potem otrzyma Pani zasiłek, który już nie obciąża tak pracodawcy. Oczywiście żądanie pracodawcy jest bezpodstawne, zwłaszcza, że brak zwolnienia dotyczy dni, które nie są dla Pani dniami pracy.
Powrót do góry
comosa

PostWysłany: Wto, 02 Mar 2010, 22:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak właśnie się dowiedziałam że chodzi o to ze firma musi mi zapłacić za ostatni okres mojego zwolnienia. no trudno nie moja wina przecież ale wcześniej czy później pewnie mi sie za to dostanie:(
Karola
Powrót do góry
comosa

PostWysłany: Pon, 08 Mar 2010, 18:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zwolnienia i powinności powiadamiania pracodawcy o jego kontynuacji. Wiem że należy powiadomić pracodawcę o nieobecności w pracy najdalej w ciągu dwóch dni tejże nieobecności. A co w przypadku kiedy skończyłam zwolnienie w piątek? Powinnam powiadomić pracodawcę najdalej w niedzielę? Dodam że nie pracuję w weekendy.
Pozdr
Karolina
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 09 Mar 2010, 00:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Należy informowac nie tylko o nieobecności i jej przyczynach, ale też o przewidywanym (lub faktycznym) okresie trwania tej nieobecności. Jeśli zwolnienie kończy się w piątek, a będzie przedłużone (z reguły pracownik wie o tym wcześniej i może taką informację przekazać) to powinno się uprzedzić pracodawcę o takiej możliwości. Zasadą jest - im szybciej, tym lepiej, ale nie później niż w drugim dniu niebecności.
W tym wypadku jesli zwolnienie skończyło się w piątek i otrzymała Pani dalsze - już w piątek powinna pójść iinformacja o dalszym zwolnieniu (np telefonicznie).Gdyby było to niemożliwe w piątek - bo np zwolnienie dostała Pani po godzinach funkcjonowania zakładu pracy - termin będzie dotrzymany, jesli informacja będzie przekazana w poniedziałek.
Powrót do góry
comosa

PostWysłany: Czw, 17 Cze 2010, 20:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze nawiązując do tych dwóch nieszczęsnych dni w których należy powiadomic pracodawcę o nieobecnośći. Teraz mam zwolnienie do piątku ale od tego specjalisty który teraz orzekał o mojej niezdolności do pracy już zwolnienia nie dostanę. Zostałam skierowana do innego specjalisty u którego wizytę mam dopiero we wtorek. Nie wiem jaką on podejmie decyzję może będę na zwolnieniu a może nie. I jak mam teraz rozwiązać sprawę powiadommienia? Czy jak zrobię to we wtorek to będzie ok? Dobam ze w soboty i niedzielę nie pracuję.
Bardzo prosze o pomoc,
Karolina
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Pią, 18 Cze 2010, 06:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co jak nowy lekarz nie wystawi zwolnienia, w dodatku wstecznie za poniedziałek?
To, że pani uważa, że powinna je dostać, nie oznacza, że je pani dostanie - sama pani pisze, że zdecyduje lekarz.

Należałoby jakoś rozwiązać kwestię poniedziałkowej nieobecności - np. pokrycie urlopem wypoczynkowym albo bezpłatnym.
Powrót do góry
comosa

PostWysłany: Pią, 18 Cze 2010, 14:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedz.
Nie napisałam w moim pości że ja uważam że zwolnienie mi sie należy, przynajmniej ja nie zauważyłam takiej treści.Z pewnoscią szanse na przedłużenie zwolnienia mam duże, po prostu specjalista do którego chodzę obecnie nie do końca radzi sobi z moją przypadłością i będę miała wdrożone jakby dodatkowe leczenie od innego lekarza. Czy w przypadku kiedy dostanę zwolnienie i powiadomię pracodawcę o tym dopiero we wtorek będzie ok? Proszę o pomoc.
Karolina
Powrót do góry
annags
Doradca
Doradca

PostWysłany: Pią, 18 Cze 2010, 17:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bycie chorym nie jest podstawą do zwolnienia - trzeba byc na tyle chorym, żeby nie móc pracować.
Pisząc ciągle o zgłoszeniu zwolnienia we wtorek ignoruje pani problem poniedziałku - jeśli nie dostanie pani zwolnienia, zostanie pani z dniem nieusprawiedliwionej, niezgłoszonej nieobecności.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 20 Cze 2010, 17:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak w tej chwili wygląda Pani sytuacja? Tzn. ile czasu jest Pani na zwolnieniu nieprzerwanie? Czy przypadkiem w poniedziałek zjawiając się w pracy nie otrzyma Pani skierowania na badania lek. kontrolne?
Myślę, że w tej sytuacji poprosiłabym pracodawcę o dzień urlopu na żądanie, jeżeli nie czuje sie Pani na siłach, aby iść do pracy, a jeśli otrzyma Pani zwolnienie wstecz (obejmujące poniedziałek) to po prostu urlop będzie anulowany (Art. 165 k.p.). A po rozmowie z lekarzem będzie Pani wiedziała, czy wraca do pracy czy kontynuuje zwolnienie - wg zaleceń lekarza. Nie można nastawiać się na to, że będzie dalsze zwolnienie, nie wiem jaka jest Pani choroba, ale być może leczenie nie wymaga pobytu w domu i można będzie pracować w tym czasie? Warto o tym wszystkim poinformować pracodawcę, tzn. koniecznie o urlopie, a także o ewentualności dalszej nieobecności, tym bardziej jeżeli wtorkowa wizyta u lekarza będzie w godzinach pracy.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> ZUS i KRUS Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: