Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Powrót po zasiłku rehabilitacyjnym a zaległy urlop

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zaległy urlop
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
aczkolwiek

PostWysłany: Sob, 04 Wrz 2010, 19:08    Temat postu: Powrót po zasiłku rehabilitacyjnym a zaległy urlop Odpowiedz z cytatem

Witam

Za kilka dni kończy mi się okres rehablilitacyjny.
Chcąc powrócić do pracy powinnam wcześniej udac się do lekarza medycyny pracy, który na podstawie kart informacyjnych, historii choroby oraz przeprowadzeniu "wywiadu" ze mną powinien podjąć decyzję czy można mnie dopuścić do pracy (?)
Jednak zanim wrócę do wykonywania swoich obowiązków, chciałabym wykorzystać zaległy urlop-bezpośrednio po zakończeniu zasiłku rehab.
Dotychczas sądziłam, że udzieleni mi urlopu powinno poprzedzać wykonie badań kontrolnych u lekarza medycyny pracy i uzyskanie u niego pozytywnej opinii(dopuszczenie do pracy).
Dowiedziałam się jednak, że tka nie jest. Natrafiłam również na artykuł, który potwierdził moje przypuszczenie.
    "Jeżeli natomiast chodzi o określone w art. 229 par 2 Kodeksu pracy kontrolne badania lekarskie, to zgodnie z opinią Sądu są one przeprowadzane w celu ustalenia zdolności pracownika do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku, a ich niezbędność jest wymagana tylko przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Natomiast nieprzeprowadzenie ich przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego nie pozostaje w sprzeczności z istotą tego urlopu, która polega na czasowym niewykonywaniu pracy.

Należy zaznaczyć, że stanowisko zaprezentowane przez Sąd Najwyższy znalazło oficjalne potwierdzenie w stanowisku Komisji Prawnej Głównego Inspektora Pracy z dnia 23 kwietnia 2009r., w którym uznano za dopuszczalne „odroczenie” wykazania zdolności pracownika do pracy do czasu faktycznego podjęcia pracy na dotychczasowym stanowisku po zakończeniu urlopu wypoczynkowego."

(źródło: http://www.pckp.pl/index.php )

Chciałabym się upewnić: czy istotnie nie muszę iść do Lekarza med. pracy przed urlopem a bezpośrednio po zakończeniu okresu zasiłkowego?

Kolejne moje pytanie dotyczy wymiaru urlopu.
Jestem zatrudniona na 3/4 etatu. Na L4 a później na zasiłku byłam od połowy sierpnia.
Jak obliczyć ile dni urlopu mi przysługuje?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Nie, 05 Wrz 2010, 22:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pierwsze pytanie odpowiedź brzmi "tak, można od razu po świadczeniu reh. pójść na urlop, a dopiero po urlopie wykonać badania potwierdzające zdolność do pracy".
Pytanie drugie - zbyt mało danych, brak jest informacji o rocznym wymiarze urlopu, o ilości urlopu wykorzystanego do dnia pójścia na zwolnienie lekarskie.
Powrót do góry
aczkolwiek

PostWysłany: Pon, 06 Wrz 2010, 19:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za szybką odpowiedź, midka Smile
Potwierdzenie moich przypuszczeń przydało się podczas dzisiejszej rozmowy z kadrową Smile
Co do urlopu-wiem już wszystko

Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
aczkolwiek

PostWysłany: Pon, 27 Wrz 2010, 14:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Istotnie nie była konieczna wizyta u lek. med. pracy by otrzymać urlop.
Mam jeszcze jedno pytanie-jeśli przy powyższych warunkach, w trakcie urlopu pojawi się koniecznosć wizyty u innego niż dotąd lekarza-zw. z wypadkiem-czyli jest to inna jednostka chorobowa, mam prawo do korzystania z L4 tak jakby wcześniejsza rehabilitacja(podkreślam nie związana z wypadkiem) nie miała miejsca?

Przypomnę, że nie mam badań od lekarza med. pracy-nie wiem czy ma to znaczenie.
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 27 Wrz 2010, 19:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak rozumiem został wykorzystany cały okres zasiłkowy, dlatego kolejne zwolnienia lekarskie będą płatne dopiero po uplywie 60 dni od zakończenia poprzedniego okresu zasiłkowego.
Po zakończeniu urlopu należy wykonać badania, w celu uzyskania orzeczenia o zdolności do pracy.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zaległy urlop Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: