Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
składki a umowa zlecenie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa zlecenie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
edytapr

PostWysłany: Czw, 10 Lis 2005, 20:45    Temat postu: składki a umowa zlecenie Odpowiedz z cytatem

Pracuje na umowe zlecenie mam płacone 6zł brutto za godzine na rękę to wychodzi 4.30zł.Od kwoty wynagrodzenia potrącona zostanie zaliczka na podatek dochodowyoraz inne należności zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dowiedziałam sie że są jakiesz składki zusowskie odprowadzane w tym ale nie jestem do końca pewna jakie i czy składka emerytalna tez jest odprowadzana. Czy te lata na umowe zlecenie liczą się do lat pracy?[/b]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zielgora
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pią, 11 Lis 2005, 13:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Okresy wykonywania umowy zlecenia nie są stażem pracowniczym i nie mają wpływu przy określaniu uprawnień dla osób zatrudnianych w oparciu o umowę o pracę. Natomiast okresy opłacania składek e,r,ch,w, mają wpływ na prawo do renty, emerytury, świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, ubezpieczenia wypadkowego, prawo do zasiłku dla bezrobotnych...
Powrót do góry
ann79

PostWysłany: Sro, 16 Lis 2005, 10:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na podstawie udzielonych informacji nie można jednoznacznie odpowiedzieć, czy z tyt. tej umowy są odprowadzane składki emerytalne i rentowe mające wpływ na ewentualne późniejsze świadczenie

powód jest prosty:
jeżeli kwota brutto wynosi 6zł
kwota netto 4,30zł

to odliczone jest 28,5%
kwota mogłaby wskazywać na zryczałtowany podatek dochodowy w wys. 20% + ubezp. zdrowotne 8,5% bez uwzględniania kosztów usyskania przychodu ale na jakiej podstawie? do końca 2003r od małych kwot płaciło się 20% podatku, bez odliczenia ubezp.zdrowotnego, do US wysyłało deklarację PIT-8A co nie było później uwzględniane w rocznym zeznaniu podatnika, obecnie w deklaracji nie ma tej rubryki... zadane pytanie jest zbyt ogólnikowe, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi Smile

w myśl obecnie obowiązujących przepisów wyliczenia są następujące

pierwsza możliwość
zleceniobiorca nie jest jednocześnie pracownikiem zakładu pracy
osiąga jednocześnie inne dochody z tyt. których opłacane są składki na ubezp. społeczne, podstawa tych składek wynosi co najmniej 849zł (do końca 2005r. tj. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę)

wówczas zleceniobiorca podlega obowiązkowemu ubezp. zdrowotnemu oraz dobrowolnym ubezp. społecznym

zakładając, że zleceniobiorcę zgłoszono tylko do ubezp. zdrowotnego:
brutto 6zł
koszty uzysk. przych. 6x20%=1,20
kwota do opodatkowania 4,80zł
ubezpieczenie zdrowotne 6x8,5% 0,51
ubezpieczenie zdrowotne podlegające odliczeniu od podatku 6x7,75%=0,43
podatek od osób fiz. 4,80x19%-0,43=0,44 tj. 0,40do US
netto: 6-0,51-0,40=5,09

druga możliwość
dla zleceniobiorcy jest to jedyna umowa
wówczas podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezp. zdrowotnemu oraz dobrowolnemu ubezp. chorobowemu obowiązkowe ubezpieczeni wypadkowe jest zależne od tego, czy czynności wynikające z umowy są wykonywane w siedzibie zleceniodawcy czy poza siedzibą, ubezp. wypadkowemu można podlegać tylko w sytuacji, gdy podlega się ubezp. społecznym nie ma to jednak wpływu na wynagrodzenie netto, ponieważ ubezp. wypadkowe płaci zleceniodawca.

zakładamy, że zleceniobiorca nie zdecydował się na ubezpieczenie chorobowe (2,45%) wówczas:

brutto 6zł
ubezp. społeczne (emerytalne 9,76%+rentowe 6,5%) tj. 6x16,26%=0,98
koszty uzysk.przych. (6-0,98)x20%=1zł
ubezp.zdrowotne (6-0,98)x8,5%=0,43
ubezp. zdrow. podlegające odliczeniu od podatku (6-0,98)x7,75%=0,39
podatek dochodowy (6-1)x19%-0,39=0,60
netto 6-0,43-0,60=3,99

są oczywiście jeszcze inne możliwości wyliczeń, te 2 które podałam są najbardziej typowe, jednak nie wochodzi kwota 4,30 netto ...

W zapytaniu brak kilku istotnych informacji:
-czy to jest jedyna umowa (jeśli nie, to czy zleceniobiorca podlega ubezp. społecznym i czy podstawa wynosi minimum 849z UWAGA! jeśli występują jakiekolwiek inne umowy zleceniodawca może pytać tylko o to, czy podstawa wynosi minimum 849 zł ale w żadnym razie nie ma prawa pytać o konkretną kwotę, wynika to z ustawy o ochronie danych osobowych
-czy jest ustalane prawo do emerytury lub renty (tutaj kwota minimalnego wynagrodzenia nie ma znaczenia przy ustalania podlegania ubezpieczeniom)
-czy zleceniobiorca prowadzi działalność gospodarcza
-czy zleceniobiorca jest studentem/ uczniem

wszystkie te dane zawarte są w umowie lub w dodatkowym oświadczeniu zleceniobiorcy i stanowią podstawę do ustalenia do jakich ubezpieczeń należy zgłosić zleceniodawcę

Poza tym jeśli wszystko odbywa się prawidłowo, żaden zleceniobiorca nie powinien mieć wątpliwości jakim ubezpieczeniom podlega i z czego wynika kwota netto, ponieważ wszystko jest wyliczone na rachunku do umowy-zlecenia. Jeśli była już jakaś kwota wypłacona to proszę zobaczyć właśnie na rachunku, jeśli nie ma na nim wyliczonych składek na ubezp. emerytalne i rentowe ponieważ od tego zależy wpływ umowy na późniejsze ustalanie praw (lub braku prawa) do ewentualnych świadczeń

Jeszcze jedno... na umowę-zlecenie nie pracuje się w systemie godzinowym Smile umowa dotyczy wykonanie konkretnego zadania i wyznacza sie konkretny czas w dniach, w jakim czasie zlecenie ma być wykonane ale godziny??? to jedna z cech stosunku pracy a nie umowy cywiloprawnej, chociaż tylko jedna... za mało żeby uznać że ktoś chciał ominąć przepisy prawa pracy Smile
Powrót do góry
szaber

PostWysłany: Sro, 21 Maj 2008, 10:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm Ja tez mam Umowę zlecenie i mam stawkę godzinową
I mam opłacony zus i składki zdrowotne
staż pracy sie liczy i składki na emeryturę tez Tak mi powiedziano gdy podpisywałem umowę.

Moje pytanie jest takie bo słyszałem ze sie liczy tylko wtedy gdy moja pensja wyniesie nie mniej niż najniższa krajowa. A jeśli w miesiącu nie osiągnę najniższej krajowej wtedy nic mi sie nie liczy.

Moja stawka godzinowa to 6.50 zł
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Umowa zlecenie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: