Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj
Odszkodowanie za wypadek w pracy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KsRydzyk

PostWysłany: Sob, 11 Lis 2006, 17:16    Temat postu: Odszkodowanie za wypadek w pracy Odpowiedz z cytatem

Niewiem czy wybrałem dobry dział, ale jeśli nie to przepraszam ,i proszę o przeniesienie gp w odpowiedni...

Mam bardzo poważne pytanie :

Jeżeli jadąc samochodem służbowym (Daewoo Lublin) Siedząc z tyłu, mieliśmy poważny wypadek: Kierowca wpadł w poślizg i dachowaliśmy wpadając do rowu i z tej przyczyna mam uszkodzony kręgosłup (złamana częśc kręgu, trzymajaca mięśnie)
Chciałbym sie dowiedzieć czy przysługuje mi jakieś odszkodowanie, w jakich procętach, i innych takich żeczach...

Z góry dziękuje Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Sob, 11 Lis 2006, 20:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy było prowadzone postępowanie powypadkowe i czy to zdarzenie zostało uznane jako wypadek przy pracy?
Od tego zależy czy należą się świadczenia powypadkowe.
KsRydzyk

PostWysłany: Nie, 12 Lis 2006, 12:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wypadek miał miejsce, przy przemieszczaniu się z budowy na budowa (w delegacji) I uznany jest jako wypadek przy pracy.
Interesuje m\nie wysokość odszkodowania, i z jakich źrudeł. Mam ubezpieczenie grupowe w PZU i czy należy mi sie tak samo z NW pojazdu.
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Nie, 12 Lis 2006, 13:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli wypadek był uznany jako wypadek przy pracy co zostało potwierdzone w protokole powypadkowym możesz starać sie o jednorazowe odszkodowanie. W tym celu napsz wniosek do pracodawcy ( pismo) w którym poprosisz o skierowanie do lekarza orzenika ZUS. Po otrzymaniu Twojego wniosku ( po zakończeniu leczenia i rehabilitacji) wyśle Dokumentację dot. wypadku do ZUS właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Z ZUS otrzymasz wezwanie do lekarza orzenika. I w zalezności od tego jaki % uszczerbku określi orzecznik takie otrzymasz odszkodowanie.
W okresie od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2007 r. kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynoszą:
452 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu .

Orzecznikna podstawie tabel zawartych w ROZPORZĄDZENIU
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. ( D.U. 02.234.1974) określi % uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem przy pracy.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem przy pracy jest zupełnie innm odszkodowaniem jakie wypłaca ZUS.
Mozesz starać sie o odszkodowanie z ZUS i z PZU.
KsRydzyk

PostWysłany: Nie, 12 Lis 2006, 17:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki za informacje, bardzo sie przydają w dalszym postępowaniu Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje Very Happy
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Nie, 12 Lis 2006, 19:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="arisa"]Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem przy pracy jest zupełnie innm odszkodowaniem jakie wypłaca ZUS.[/quote]

Embarassed oczywiście miało być: Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem przy pracy jakie wypłaca ZUS to nie to samo odszkodowanie , które wypłaca PZU.
KsRydzyk

PostWysłany: Nie, 12 Lis 2006, 23:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze raz dzięki, i jak byśsie czegoś jeszcze dowiedział\a to prosiłbym o napisanie na tym forum, ja będe przynajmniej raz dziennie sprawdzał czy niema nowych postów
Pozdrawiam
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pon, 13 Lis 2006, 08:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie bardzo rozumiem czego miałabym się jeszcze dowiedzieć.

To czy otrzymasz odszkodowanie i w jakiej wysokości zależy od lekarza orzecznika ZUS - jeśli będziesz starał się o odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu spowodawanego wypadkiem przy pracy.
Zacznij od napisania wniosku do pracodawcy o skierowanie do lekarza orzecznika.

To samo dotyczy odszkodowania z PZU. Jeśli jest to ubezpieczenie grupowe, to zapewne w zakładzie jest osoba, która zajmuje się takimi ubezpieczeniami. Zwróć sie do niej o pomoc w załatwieniu formalności dot. odszkodowania z PZU.
frania123

PostWysłany: Wto, 20 Lut 2007, 23:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w 2001 roku uległam wypadkowi przy pracy, zakład nie uznał wypadku. sprawa trafiła do sądu, trwała 6 lat. Sąd uznał wypadek przy pracy, w związku z tym wystąpiłam do PZU o wypłacenie odszkodowania. PZU odmówiło mi z powodu przedawnienia rozczenia.
Czy naleza mi się te pieniądze z odszkodowania z PZU?
Miał ktos podobna sprawe???
Powrót do góry
honia1978

PostWysłany: Wto, 29 Lip 2008, 13:10    Temat postu: Jednorazowe odszkodowanie z PZU Odpowiedz z cytatem

Witam.
Czy ktoś może mi powiedzieć jak napisać wniosek do Sądu o odszkodowanie z PZU?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: