Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Czy należy mi się odprawa?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zwolnienia grupowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Slawek66

PostWysłany: Wto, 14 Kwi 2009, 22:52    Temat postu: Czy należy mi się odprawa? Odpowiedz z cytatem

Byłem zatrudniony w firmie na umowę o pracę na czas określony tj. do 2017 roku. Przepracowałem 4 lata. Umowa została ze mną rozwiązane na podstawie art 33 kodeksu pracy w ramach zwolnienia grupowego. Zwróciłem się z prośbą o wypłacenie odprawy w wysokości dwumiesięcznych poborów na podstawie art 8.1 z dnia 13.03.2003 . W odpowiedzi otrzymałem następujące pismo:

"W odpowiedzi na pana pisma w sprawie wypłaty odprawy pieniężnej w związku z rozwiązaniem umowy o pracę informuję, że została zawarta z panem umowa o pracę na czas określony tj do dnia 31.12.2017 r. W zawartej umowie strony przewidziały dopuszczalność jej wcześniejszego rozwiązanie za dwutygodniowym wypowiedzeniem złożonym przez każdą ze stron, na którą to formę pan wyraził zgodę. Orzeczenie trybunały konstytucyjnego z 2 grudnia 2008 - wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony nie wymaga uzasadnienia żadnej ze stron. Pracodawca wypowiedział panu zawartą umowę o pracę zgodnie z przyjętym przez strony sposobem jej rozwiązania i obowiązującymi w tej mierze przepisami tj. art 33 kodeksu pracy, a nie na podstawie ustawy z dnia 13 marca 2003, na którą się pan powołuje."

Czy pracodawca ma rację i czy powinienem skierować sprawę do sądu pracy?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 14 Kwi 2009, 23:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

proponuję lekturę wątków:
http://prawo-pracy.pl/forum/viewtopic.php?t=16769
http://prawo-pracy.pl/forum/viewtopic.php?t=16557

To, że w umowie była możliwość jej wcześniejszego rozwiązania nie ma nic do odprawy. Pracodawca zna przyczyny dla których rozwiązuje te umowę, a prawo do jej rozwiązania nijak ma się do tego, dlaczego ktoś kończy tę umowę przed czasem. Proszę powiedzieć, czy na wypowiedzeniu była informacja o zwolnieniach grupowych ("Umowa została ze mną rozwiązane na podstawie art 33 kodeksu pracy w ramach zwolnienia grupowego."), czy jest to Pana domysł?
Jeśli pracodawca kończy umowę z Panem z przyczyn, które nie dotyczą Pana, oraz zatrudnia co najmniej 20 osób, to odprawa się należy. I proszę o nią walczyć - może Pan np. poinformować pracodawcę o zamiarach wystąpienia na drogę sądową - w sądzie pracodawca będzie musiał wskazać przyczyny, które teraz chce ukryć, a dla których Pana zwolnił. Być może wtedy obędzie się bez sądu. Jeśli nie - proszę iść do sądu.
Powodzenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zwolnienia grupowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: