Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Umowa zlecenie a rozliczenie PITa POMOCY

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
trypek1990



Dołączył: 29 Sty 2012
Posty: 2

PostWysłany: Nie, 29 Sty 2012, 14:17    Temat postu: Umowa zlecenie a rozliczenie PITa POMOCY Odpowiedz z cytatem

Witam,
od listopada do grudnia byłem zatrudniony na umowe zlecenie (tak mi powiedział pracodawca) żadnego dokumentu na potwierdzenie tego mi nie dał jedyne co mam to pismo z ZUSu ze jakieś składki tam wpłynęły.I teraz moje pytanie co mam zrobić i jak rozliczyć się za rok 2011 z urzędem skarbowym?Pragnę nadmienić iż był to mój jedyny dochód w tym roku.Proszę o pomoc z góry ślicznie dziękuje
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Pon, 30 Sty 2012, 23:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Do końca lutego b.r. powinien Pan otrzymać PIT-11 od firmy, dla której wykonywał Pan zlecenie. Wynika tak z art. 42 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z dnia 31 marca 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm., dalej zwana ustawą o pdof), zgodnie z którym płatnik ma obowiązek najpóźniej do końca lutego roku następującego po roku podatkowym sporządzić i przekazać podatnikom informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy dla dochodów uzyskanych od 1 stycznia danego roku, czyli tzw. PIT-11.
Informację PIT-11 mają obowiązek przesyłać m.in. podmioty dokonujące świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o pdof, czyli z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło.
Informację o dochodach płatnik powinien przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania podatnika lub urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych (art. 42 ust. 2 ustawy o pdof).
Po otrzymaniu od płatnika informacji PIT-11 warto sprawdzić zawarte w niej dane z posiadanymi dokumentami, np. otrzymanymi dokumentami z ZUS lub umową zlecenie. Pozwoli to uniknąć błędów w zeznaniu rocznym, do którego sporządzenia zobowiązani są podatnicy.
W przypadku, gdy płatnik do dnia 29 lutego 2012 r. nie dostarczy podatnikowi informacji PIT-11, bądź, gdy dane te są błędne, należy wystąpić do płatnika o niezwłoczne wydanie brakującej (poprawnej) informacji PIT-11, o ile płatnik nadal prowadzi działalność. Jeśli zaś płatnik zaprzestał prowadzenia działalności i nie jest możliwe pozyskanie informacji PIT-11, należy ustalić wysokość dochodu we własnym zakresie i poinformować o tym fakcie naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego.
Jednocześnie, zgodnie z treścią art. 30 ust 5a ustawy o pdof, przychody zleceniobiorcy, określone w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu, nieprzekraczające kwoty 200 zł, podlegają opodatkowaniu podatkiem w wysokości 18% przychodu.
Na PIT-11 nie ujmuje się więc wypłat z tytułu umów zlecenie i innych umów rozliczanych w ramach działalności wykonywanej osobiście, jeżeli kwota należności określona w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł. Podatek w takim przypadku pobierany jest bowiem ryczałtowo w kwocie 18% przychodu bez pomniejszania o koszty jego uzyskania.
Należy więc sprawdzić, czy powyższy zapis ma zastosowanie w Pana przypadku - jeśli tak, to nie otrzyma Pan PITu-11 od zleceniodawcy, ale jednocześnie nie będzie Pan musiał rozliczać się z urzędem skarbowym jeśli przychody z tytułu umów zlecenia były jedynymi przychodami w 2011 roku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
trypek1990



Dołączył: 29 Sty 2012
Posty: 2

PostWysłany: Wto, 31 Sty 2012, 09:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje serdecznie za wyczerpującą odpowiedz.Powiem tylko że jak musze wypełnić ponieważ moje dochody z tytułu umowy zlecenia wynosiły ok 4500 zł.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
smila23



Dołączył: 27 Mar 2012
Posty: 1

PostWysłany: Wto, 27 Mar 2012, 19:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam mam pewien problem z rozliczeniem i bardzo prosze o pomoc. Pracuje na umowe zlecenie w 3 firmach, ze wszystkich dostalam pity chociaz przychod z dwoch jest nizszy niz 200zl a slyszalam ze w takich wypadkach nie powinni wysylac pitu bo sami to obliczaja. Teraz juz nie wiem zupelnie sie na tym nie znam. Czy mam uwzglednic te dwa pity w rozliczeniu?czy pracodawcy popelnili blad,a moze tak ma byc?dodam ze te zlecenia polegaja na tym ze wykonuje serwisy w markecie,firmy wynajmuja mnie do ukladania towaru itd.po miesiacu wysylam karte z godznami pracy na umowie nie mam konkretnej kwoty na miesiac ale stawki godzinowej tez nie.Bardzo prosze o pomoc
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach