Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Pit 11

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Galfurn

PostWysłany: Pią, 23 Lis 2012, 21:24    Temat postu: Pit 11 Odpowiedz z cytatem

Witam, jestem studentem i w dziekanacie każą mi donieść kopie pitu 11 a także oryginał to wglądu, lecz od pracodawcy dostałem drogą elektroniczną pit 11 do wglądu i teraz nie wiem co mam zrobić bo Pani w dziekanacie domaga się oryginału a ja go nie mam, czy jest możliwość pobrania go w Urzędzie Skarbowym ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 28 Lis 2012, 12:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z § 1 pkt. 48 rozporządzenia Ministra Finansów z 19 grudnia 2007 r. w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (Dz. U. z 2007 r. nr 246, poz. 1817 z późn. zm.), elektronicznie może być złożona / przesłana m.in. informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11). Potwierdza powyższe również wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 22 października 2010 r., sygn. akt WSA I SA/Po 486/10, zgodnie z którym pracodawca ma prawo dostarczyć pracownikowi PIT-11 w formie elektronicznej.
Dostarczenie deklaracji w takim trybie jest możliwe pod warunkiem, że pracodawca zadba o podpisanie korespondencji podpisem elektronicznym i zachowa odpowiedni wzór formularza, w tym wszystkie niezbędne elementy określone przepisami prawa.
Pracodawca, który wybrał taki tryb dostarczenia dokumentu, jest zobowiązany udowodnić doręczenie takiej deklaracji pracownikowi w przypadku zaistnienia w tym zakresie wątpliwości. W celach dowodowych płatnik powinien np. przedstawić elektroniczne potwierdzenie odbioru wiadomości elektronicznej, w której przesłano deklarację. Rozwiązanie takie ma zastosowanie, gdy wątpliwości ma nie tylko podatnik, ale także i inne instytucje, które zobowiązały pracownika (podatnika) do przedstawienia oryginału deklaracji PIT-11. Samo bowiem opatrzenie wiadomości bezpiecznym podpisem elektronicznym nie jest wystarczające, pozwala jedynie zweryfikować, czy deklaracja została sporządzona przez upoważniony podmiot.

W zaistniałej sytuacji należy poprosić pracodawcę o potwierdzenie dostarczenia deklaracji PIT-11. Wydrukowany, wypełniony przez pracodawcę (płatnika) formularz PIT-11, który otrzymał Pan drogą elektroniczną, jest dokumentem równoważnym do oryginału deklaracji w wersji papierowej. W dziekanacie należy więc przedstawić wydruki otrzymanej drogą elektroniczną deklaracji wraz z potwierdzeniem jej dostarczenia, otrzymanym od pracodawcy. W przypadku braku akceptacji przez pracownicę dziekanatu przedstawionych dokumentów w formie wydruku, warto przedstawić powyżej przywołane przepisy.
Pracodawca nie jest bowiem zobowiązany do wystawienia ponownie dokumentu w wersji papierowej, może to uczynić jedynie grzecznościowo, jeśli wcześniej przesłany dokument został dostarczony prawidłowo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: