Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
PIT - ławnik i wyższe koszty niż przychód

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ArkadyT



Dołączył: 11 Mar 2013
Posty: 1

PostWysłany: Pon, 11 Mar 2013, 15:35    Temat postu: PIT - ławnik i wyższe koszty niż przychód Odpowiedz z cytatem

Witam,
z tytułu pełnienia obowiązków ławnika dostałem PIT 11. Koszty uzyskania przychodu są wyższe niż przychód.
Z tytułu umów zleceń mam też inne przychody.

Czy w PIT 37 należy wpisać kwotę kosztów w pełnej wysokości z PIT 11 - wówczas wyjdzie strata, czy też wpisać należy tylko do wysokości przychodu z tytułu pełnienia obowiązków ławnika?

A jeśli strata, to czy uwzględniać ją w przychodach z pozostałych działalności wykonywanych osobiście (wówczas "zmniejszy" ona przychody z tych innych źródeł)?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Sro, 13 Mar 2013, 14:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z dnia 3 kwietnia 2012 r. poz. 361, poz. 362, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku. W art. 10 ust. 1 ww. ustawy zostały określone źródła przychodów, wśród których wymienia się m.in. działalność wykonywaną osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy), a do której to działalności zalicza się prace ławników sądowych. Powyższe wynika z art. 13 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z którym za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. przychody otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, czyli także wypłacane ławnikom rekompensaty.
Kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są, stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Określone zaś w art. 22 ust. 9 pkt 5 ww. ustawy koszty uzyskania przychodu (KUP) z działalności wykonywanej osobiście ustalone zostały kwotowo w wysokości kosztów przysługujących z tytułu stosunku służbowego i stosunku pracy, które wynoszą 111,25 zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335,00 zł.
Ustawodawca ponadto nałożył na płatnika obowiązek prawidłowego obliczenia i poboru w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń i innych świadczeń wypłaconych lub postawionych do dyspozycji pracownika. Przy sporządzaniu imiennych informacji o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 płatnik obowiązany jest więc do wykazania kwot kosztów uzyskania przychodów faktycznie uwzględnionych przy poborze zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego.
W zeznaniu rocznym, w składanym za dany rok podatkowy, podatnik ma zaś możliwość zastosowania kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości, nawet jeśli w efekcie powstanie strata z tytułu działalności wykonywanej osobiście - tak może być w sytuacji, gdy KUP są wyższe niż przychody z danego źródła. Stratę taką podatnik ma możliwość rozliczyć w kolejnych 5 latach (art. 9 ust. 3 ww. ustawy). Jednakże, jeśli podatnik w ciągu roku podatkowego uzyskiwał inne przychody podlegające opodatkowaniu, powinien rozliczyć wszystkie te przychody łącznie, w efekcie strata z tytułu działalności wykonywanej osobiście jako ławnik pomniejszy pozostałe przychody (tu z tytułu umów zlecenia) oraz wpłynie na ostateczną wartość podatku dochodowego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach