Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Ocenianie pracowników wprowadziło zamieszanie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Równe traktowanie w zatrudnieniu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
janisDołączył: 01 Lut 2008
Posty: 6

PostWysłany: Pią, 08 Lip 2011, 13:04    Temat postu: Ocenianie pracowników wprowadziło zamieszanie Odpowiedz z cytatem

W firmie zmieniono system wynagradzania. Do tej pory pracownicy wynagradzani byli stałą miesięczną pensją niezależną od długości miesiąca.
Obecnie dla pracowników produkcyjnych wprowadzono stawkę godzinową i premię w wysokości 25 %. Jest to właściwie tzw. „ nagroda za efektywność”, którą przełożony wydziela według swojego uznania, bez precyzyjnych zasad. Zdarza się że pracownicy pracujący na takich samych stanowiskach otrzymują wynagrodzenie znacznie się różniące -często powoduje to niesnaski, niezdrową atmosferę wśród załogi.
W moim odczuciu wydaje się to podpadać pod nierówne traktowanie w zatrudnieniu -a jak to wygląda z punktu widzenia prawa spisanego ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kadymDołączył: 24 Lut 2005
Posty: 128

PostWysłany: Pią, 08 Lip 2011, 19:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie należy (jak w poprzednich postach) temat omówić nieco szerzej.
Trzeba przede wszystkim podkreślić, że jest to typowy przykład na to, jak niski jest poziom kultury organizacyjnej w naszym kraju.
Ktoś kto wprowadza taki system wynagradzania cofa organizację pracy o całą epokę.
W krajach o wysokim poziomie organizacji pracy (Niemcy, Japonia) nie stosuje się takich systemów wynagradzania (motywowania) od dziesiątek lat. Efekty są powszechnie znane.
Dlaczego tak jest – najprościej wyjaśnić to na przykładzie:

Załóżmy, że zlecamy do wykonania w naszym domu jakąś pracę. Niech to będzie glazura na podłodze całego mieszkania (ok 50m2).
Tak więc kupiliśmy 50m2 glazury najwyższej jakości( np marmur) i wydaliśmy 5000 tys zł.
Musimy znaleźć fachowca który nam tą glazurę ułoży.
Jeżeli już znaleźliśmy fachowca to umawiamy się z nim co do ceny. Załóżmy że jest to 100zł za m2 czyli za całą posadzkę 5000zł
I w tym miejscu, jeżeli ustalimy cenę za położenie tej glazury, to oczywistym nonsensem jest proponowanie mu jakiejś dodatkowej premii za dobre wykonanie pracy!!!!!
Np 25% dodatkowej premii czyli dodatkowo 1250zł.
Oczywiste jest zarówno dla nas jak i dla fachowca, że praca musi być wykonana w najwyższej jakości, i na to się umawiamy ustalając cenę.
Nieporozumieniem byłoby abyśmy po skończonej pracy uznali, że posadzka jest ułożona źle i zapłacili mu tylko normalne wynagrodzenie 5000zl, a potrącili jedynie premię.!!!!!
Jeżeli fachowiec zaczyna pracę i widzimy, że robi to nie najlepiej to natychmiast rezygnujemy z jego usług.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jeżeli posadzka ułożona jest niezgodnie z naszymi oczekiwaniami to fachowcowi wogóle nie należy się żadne wynagrodzenie, a nawet powinien zwrócić nam koszty skucia tej spartaczonej posadzki, i zapłacenia za zniszczoną glazurę. Powinien też zwrócić nam wszystkie koszty z tym związane.


Niema co do tego wątpliwości, że dodatkowa premia nic nie załatwia, i dlatego nikt nigdy nie stosuje takiego rozwiązania, gdyż jego nonsensowność jest oczywista.

Trudno powiedzieć dlaczego polscy pracodawcy, którzy nie stosują takich motywacji w życiu prywatnym (remont mieszkania, budowa domu), z wielkim upodobaniem wprowadzają je w swoich firmach!!!!!

W nowoczesnej (Niemieckiej) firmie zatrudnia się pracownika do wykonywania z góry określonych zadań powierzając mu określone obowiązki. Zadania te muszą być wykonany zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy, a więc bardzo dobrze. Za takie wykonywanie obowiązków wyznacza on określone stałe wynagrodzenie.

Gdzie tu miejsce na dodatkowe wynagrodzenie czyli premię?!.
Za co ta premia miała by być?
Czyżby miała zachęcać pracownika do normalnej (czyli dobrej) pracy????!

Jeżeli pracownik źle wypełnia obowiązki (nie chce mu się pracować) to potrącanie mu części wynagrodzenia nic nie daje, gdyż tak jak w powyższym przykładzie przynosi on znacznie większe straty niż kwota potrąconej premii.

Pracownik musi wypełniać swoje obowiązki zgodnie z procedurami technologicznymi i przepisami bezpieczeństwa na swoim stanowisku pracy.

Zanim zacznie pracę musi się nauczyć tego co ma robić i wiedzieć jak poprawnie wykonywać swoje obowiązki. Ma na to czas w okresie próbnym.

Jego przełożeni oceniają wówczas czy ten pracownik nadaje się na to stanowisko czy nie. Jeżeli uznali, że się nadaje i podoła powierzonym obowiązkom, to musi on pracować (wykonywać powierzone obowiązki) dobrze.
W przeciwnym przypadku należy go przesunąć na inne stanowisko lub zwolnić. Nie można pracownikowi potrącać tylko część wynagrodzenia za to, że partaczy robotę.

W cywilizowanych krajach albo pracownik wykonuje swoje obowiązki dobrze i otrzymuje za to stałe wynagrodzenie, albo obowiązki te wykonuje źle i przełożony musi wówczas znaleźć przyczyny takiego stanu rzeczy. Potrącenie premii nie załatwi problemu. W skrajnym przypadku, gdy sytuacja się powtarza i to z ewidentnej winy pracownika, to musi on poszukać sobie innej pracy.

Nie każdy nadaje się na każde stanowisko. Jest wielu takich, którzy wogóle nie nadają się do pracy. Takim ludziom lepiej dać pieniądze za darmo (zasiłek) niż zmuszać ich do pracy, gdzie wyrządzą więcej złego niż dobrego.

Niestety w naszym kraju do takiej organizacji pracy jeszcze bardzo daleko. Mentalność kadry zarządzającej kształtowała się w minionej epoce (500% normy) i dopóki to pokolenie nie odejdzie na emeryturę, nic się nie zmieni!!

Wystarczy popatrzeć na Polskie drogi!!!!!

Dlatego odpowiedź na pytanie czy dodatkowa premia narusza art. 18 k.p. o równym traktowaniu w zatrudnieniu jest bardzo trudna i niewiele wnosi.

Z punktu widzenia nowoczesnej organizacji pracy – tak narusza, ale w Polsce niema jeszcze takiej organizacji, i długo nie będzie!!!!

Przepis ten można stosować w firmach gdzie kadra zarządzająca posiada odpowiednie przygotowanie, wiedzę i kwalifikacje i stosuje zasady wynagradzania które się sprawdziły, a nie wymyśla swoje - oparte na dyskryminacji ( mobingu).
Eksperymentując na żywym organizmie wywarza dawno „otwarte drzwi”.

Wynika to z braku wiedzy i przygotowania do zarządzania ludźmi.

Co jest konsekwencją niewlaściwego doboru ( awansu) kadry zarządzającej.
W większości przypadków podstawowym kryterium w tej kwesti jest jedynie - poziom SERWILIZMU.


Niestety w Kodeksie Pracy zapisano (NARZUCONO nam!) reguły z innego świata i w naszym poziomie kultury organizacyjnej nie da się ich wyegzekwować.

Należy pogodzić ze stanem świadomości pracodawców i przystosować się do stawianych przez nich warunków.
Można jedynie czekać i nie tracić nadziei......

Mojżesz przez 40 lat wodził żydów po pustyni choć do ziemi obiecanej mógł dojść o wiele szybciej. Jednak rozumiał, że z ludźmi wychowanymi w egipskiej niewoli nie zbuduje silnego państwa.
Czekał aż ... dorośnie nowe pokolenie.
Pewnie to samo czeka nas polaków.
Minęło dopiero 20 lat......
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kadymDołączył: 24 Lut 2005
Posty: 128

PostWysłany: Czw, 01 Mar 2012, 19:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakby na potwierdzenie tego co zostało napisane głośno zrobiło się o premiowaniu Greków za mycie rąk.

Jest to chyba najlepszy przykład o tym gdzie jest Polska i dokąd zmierza ze swoimi MOTYWACYJNYMI SYSTEMAMI WYNAGRADZANIA ( premiowania) w firmach .

"Premia za mycie rąk w pracy, za niespóźnianie się, dodatek za umiejętność obsługi komputera czy ksero, (za znajomość języka), - lubimy wytykać Grekom absurdy ich systemu wynagrodzeń dla pracowników budżetówki.
Warto jednak spojrzeć na własne podwórko, bo okazuje się, że legendarny już dodatek (premia) za rozgrzewanie silników służbowych aut, jaki przysługuje załodze greckich przedsiębiorstw komunikacyjnych, nie jest szczytem niegospodarności w zarządzaniu publicznymi pieniędzmi.
Oto dowiadujemy się, że prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler dostanie premię wyliczoną wstępnie na 570 tys. złotych."

Popatrzmy na nasze systemy wynagradzania gdzie premie za różne rzeczy są normą i stanowią już w niektórych firmach ponad 50% wynagrodzenia.
Premia stała się podstawą wynagradzania w Polsce.

BRAWOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Byle tak dalej a my też pójdziemy na utrzymanie Niemców!

Noże warto też w temacie premi (gratyfikacji ), zastanowić się glębiej nad tym:
NA CO LICZYLI PILOCI RZĄDOWEGO SAMOLOTU LĄDUJĄC (próbując wylądować) W SMOLEŃSKU ?????????!!!!!

WSZYSTKIM ZAINTERESOWANYM TEMATEM PREMIOWANIA I MOTYWOWANIA POLECAM KSIĄŻKĘ PANA PROF. ANDRZEJA BLIKLE - " DOKTRYNA JAKOŚCI"
JEST ONA DOSTĘPNA W INTERNECIE W PDF, - REWELACJA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewelina45Dołączył: 07 Wrz 2013
Posty: 9

PostWysłany: Nie, 08 Wrz 2013, 21:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście, bardzo dobra książka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
holmanDołączył: 02 Kwi 2008
Posty: 186
Skąd: z domu, przecież nie z fabryki

PostWysłany: Pon, 25 Lis 2013, 19:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
... potencjalny wzrost gospodarczy Polski spadł z 5% do 3%. To wskazuje, że w najlepszym wypadku będziemy się rozwijać z taką właśnie dynamiką. Rankingi innowacyjności pokazują, że Polska jest w tej dziedzinie kompletnym unijnym outsiderem, wyprzedzanym nawet przez Rumunię. Oparcie naszej gospodarki o sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz bezpośrednie inwestycje zagraniczne skierowało nas w drogę bez wyjścia – możemy się jedynie z niej wycofać. Zagraniczni inwestorzy poszukują w pierwszej kolejności niskich kosztów pracy, więc trudno oczekiwać, by to oni wyciągnęli nas z marazmu. Natomiast mali i średni przedsiębiorcy nie mają funduszy nie tylko na badania i rozwój, ale często nawet na godziwe płace dla pracowników, za które można opłacić mieszkanie, dojechać do pracy i zjeść trzy posiłki dziennie (o założeniu rodziny nawet nie wspominam). To doprowadziło do sytuacji, że pieniądze z kończącej się perspektywy budżetowej UE zostały przez nas przejedzone, a nie zainwestowane w poszukiwanie polskiego know-how, natomiast każda próba wprowadzania rozwiązań zmieniających logikę, którą rządzi się nasza zacofana gospodarka, kończy się wyciąganiem wyświechtanego argumentu, że to „uderzy w sektor MSP”. W takim razie trzeba dojść do wniosku, że sektor małych i średnich przedsiębiorstw, w takim kształcie, jaki ma, to wcale nie jeden z motorów polskiego rozwoju, lecz jeden z jego większych hamulców.
http://www.przeglad-socjalistyczny.pl/opinie/aziemski/967-przemys
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kadymDołączył: 24 Lut 2005
Posty: 128

PostWysłany: Czw, 02 Kwi 2015, 11:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Premia - kolejny Kamyczek do tego ogródka
W wielu firmach stosowana jest" Premia za brak absencji chorobowej".
Polega to na tym, że jeżeli pracownik korzysta ze zwolnienia chorobowego to traci specjalną premię lub nie otrzymuje w ogóle żadnej premii. Nawet jeżeli był na zwolnieniu lekarskim tylko 1 dzień.
W jednej z łódzkich firm produkujących wyroby mięsne jest to do 50% premii i pracownik nie otrzymuje tej premii przez następne 3 miesiące!!!! Shocked

Cel został osiągnięty, Jeżeli pracownik jest chory i otrzyma zwolnienie lekarski to DRZE JE i idzie do pracy.
Efektem tego jest " usmarkany pracownik" bez przerwy obcierający nos ręką ( w rękawiczce) dalej pakujący - dotykając TĄ ZASMARKANĄ RĘKĄ wyroby mięsne!!!!.
Czasem też kapnie mu z nosa na linię produkcyjną!!
Na hali jest zawsze ujemna temperatura (max. minus 10 stopni Celsjusza).

I być może nie byłby to aż tak wielki problem, gdyby nie ostatnie doniesienia o wypadku samolotu nad Alpami.
Drugi pilot tego samolotu Andreas Lubitz też podarł zwolnienie lekarskie.

Pracownicy tej łódzkiej firmy zareagowali jednakowo - Może nie chciał stracić Premii???!

Nie wiemy czy w tych liniach lotniczych jest taka premia - pewnie nie, ale od razu nasuwa się pytanie-

Co może uczynić pracownik z silną depresją ,produkujący wyroby spożywcze, zmuszony przez firmę do podarcia zwolnienia lekarskiego???

Sad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
OlafGruberDołączył: 19 Paź 2015
Posty: 30

PostWysłany: Pon, 18 Wrz 2017, 10:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziwny i nie sprawiedliwy sposób wynagradzania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Równe traktowanie w zatrudnieniu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach