Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Zmiana okresu wypowiedzenia.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zmiana treści umowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BomberDołączył: 18 Wrz 2018
Posty: 3

PostWysłany: Nie, 03 Maj 2020, 12:51    Temat postu: Zmiana okresu wypowiedzenia. Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć czy o zmianie okresu wypowiedzenia spowodowanej odpowiednim stażem pracy, pracodawca musi poinformować o tym pracownika?
Przykładowo pracownika obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia i ma to zapisane w umowie o pracę jako jeden z warunków zatrudnienia. Po pewnym czasie jego staż pracy przekracza 3 lata, czyli zaczyna go obowiązywać okres wypowiedzenia 3 miesiące. Interesuje mnie czy w momencie przejścia z okresu miesięcznego na 3 miesięczny, związanego ze stażem pracy, pracownik powinien zostać poinformowany o tej zmianie i otrzymać aneks do umowy zmieniający ten warunek? W umowie o pracę jest zapis informujący o tym, że przy zmianie warunków zatrudnienia pracownik zostanie o tym poinformowany na piśmie w ciągu 30 dni od dnia wejścia zmiany w życie.
Czy jeżeli moment przejścia z okresu miesięcznego na 3 miesięczny miał miejsce 6 miesięcy temu i pracownik nie został o tym poinformowany i nie otrzymał żadnego aneksu, to w tym przypadku jaki obowiązuje go okres wypowiedzenia, nadal miesięczny czy może już 3 miesięczny pomimo tego, że nie pracodawca nie poinformował go o tym?
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Pon, 04 Maj 2020, 08:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do zasady nie wpisuje się do umowy o pracę okresu wypowiedzenia, gdyż zgodnie z kodeksem pracy jest on zależny od okresu zatrudnienia. Pracownik ma prawo znać okres wypowiedzenia jego umowy, stąd obok umowy o pracę pracownik powinien był otrzymać informację dodatkową, w której przywołane są najważniejsze zasady dotyczące m.in. czasu pracy, okresu wypowiedzenia czy ilości dni urlopowych, najcześciej taka informacja jest przygotowywana w formie podania podstaw prawnych z wskazaniem adekwatnych zapisów dotyczących danej sytuacji i tego pracownika. Jeśli w informacji podano stan na dany dzień (np. zawarcia umowy) to w przypadku zdezaktualizowania którejkolwiek z podanych informacji, pracodawca jest zobowiązany do jej niezwłocznego zaktualizowania. Taka aktualizacja nie jest traktowana jako zamiana warunków zatrudnienia (pracy i płacy).
W Pana przypadku, skoro na umowie podano okres wypowiedzenia, na stałość i ważność tego zapisu ma wpływ sytuacja z dnia zawarcia umowy - czy strony ustaliły, że bez względu na zapisy kodeksowe i okres zatrudnienia, okres wypowiedzenia będzie wynosił 1 miesiąc, czy był to raczej błąd osoby przygotowującej druk umowy. Istotne są intencje obu stron umowy - jeśli takie było ich uzgodnienie to, mimo niezgodności takiego postanowienia z kodeksem pracy, zapis o 1 - miesięcznym wypowiedzeniu może być ważny nawet po 10 latach zatrudnienia, jeśli w dniu zawierania umowy o pracę z takim zapisem był on korzystny dla obu stron.
Zapytał Pan o to, czy w tym przypadku powinien Pan dostać aneks dot. warunków zatrudnienia lub informację o zmianie okresu wypowiedzenia - gdyby takiego zapisu nie było na umowie, to wejście w dłuższy okres wypowiedzenia nie wymagało by ze strony pracodawcy żadnych czynności, poza prawidłowym poinformowaniem pracownika o tym poprzez informację dodatkową - jeśli na dotychczasowej nie było to wskazane poprzez odpowiednią podstawę prawną lub opis. Jednak w przypadku, gdy okres 1 miesiąca był określony na umowie i wynikał ze zgodnego ustalenia takiego okresu - nie ma podstaw, by pracodawca go aneksował, nawet gdy pracownika wg kodeksu pracy może już dotyczyć okres dłuższy.
Zatem - istotne jest jakie były okoliczności w dniu zawarcia umowy o pracę oraz jaki dokładnie zapis jest ujęty na umowie o pracę.
Jeśli był to błąd bądź nadinterpretacja pracodawcy - należało podpisując umowę o pracę domagać się usunięcia tego zapisu, lub jego rozszerzenia o odwołanie do przepisów kodeksu pracy.
Moim zdaniem nadal obowiązuje Pana 1-miesięczny okres wypowiedzenia, skoro taki okres został ustalony zgodnie przez obie strony umowy jako warunek zatrudnienia. Może Pan zawnioskować o zmianę tego okresu na okres zgodny z kodeksem pracy, ale uznanie tego wniosku zależne będzie od pracodawcy oraz, jak wcześniej wspomniałam, od tego, jakie były intencje dotyczące sztywnego ujęcia 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia bez względu na okres zatrudnienia.
W razie sporu sądowego w tym przypadku sąd w pierwszej kolejności również będzie dociekał, jakie były motywy obu stron w dniu zawarcia umowy o pracę dot. wprowadzenia takiego zapisu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zmiana treści umowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach