Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
organizator szkolenia

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> BHP
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kpawel17

PostWysłany: Czw, 20 Maj 2010, 07:28    Temat postu: organizator szkolenia Odpowiedz z cytatem

Witam.
Ostatnio spotkałem się ze stwierdzeniem, że pracownik zatrudniony w firmie na etacie BHP -owca nie może prowadzić szkoleń okresowych. Moim zdaniem jak najbardziej może i wówczas organizatorem szkolenia jest pracodawca i na nim ciąży zgromadzenie dokumentacji wynikającej z rozporządzenia w sprawie szkoleń.
Wiem że taka osoba nie musi prowadzić szkoleń ale może dogadać się z pracodawcą. Czy dobrze myślę?
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ewania
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Sob, 22 Maj 2010, 20:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Małe pomylenie pojęć.
Rozumiem, że pod pojęciem "prowadzic" masz na mysli "wykładać" na takim szkoleniu? Jesli organizatorem szkolenia bedzie pracodawca to ma obowiązek zapewnic wykladowcow, ktorzy spelniaja okreslone wymagania przepisow. Jesli wiec je spelniasz - pracodawca mzoe z Toba zawrzec umowe-zlecenie na prowadzenie wykladow na takim szkoleniu. Natomiast - nie ma tego typu czynnosci wsrod zadan sluzby bhp, nie mozesz wiec robic tego w ramach swoich "normalnych" zadan sluzbowych.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pon, 24 Maj 2010, 10:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy pracownik służby bhp może prowadzić w firmie szkolenia okresowe bhp?
Uczestnictwo pracownika służby bhp w szkoleniach okresowych jest ograniczone zakazem obciążania go innymi zadaniami niż wymienione w § 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy; Dz.U. nr 109, poz. 704 ze zm.; dalej: rsbhp (jest to zamknięty katalog zakresu działania służby bhp). Tu wyjątek stanowi pracownik zatrudniony przy innej pracy, na którym spoczywają również obowiązki związane z owym innym stanowiskiem pracy (§ 2 ust. 2 rsbhp).
Z katalogu zadań służby bhp określonych w rozporządzeniu o służbie bhp nie wynika, aby pracownik tej służby miał obowiązek prowadzenia szkoleń okresowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. A zatem w zakres obowiązków służbowych pracowników służby bhp nie wchodzi przeprowadzanie szkoleń okresowych. Jednak mogą oni na odrębnych zasadach omawiać podczas takiego szkolenia niektóre tematy - jednak nie wszystkie.
Uwaga!
Obowiązkiem pracownika służby bhp jest jednak współpraca z odpowiednimi komórkami organizacyjnymi lub osobami w zakresie organizacji szkoleń okresowych i zapewniania ich odpowiedniego poziomu (§ 2 ust. 1 pkt 16 rsbhp).
Jak wiemy, obowiązkiem pracodawcy organizującego i prowadzącego szkolenie w dziedzinie bhp jest zapewnienie wykładowców i instruktorów posiadających:
-zasób wiedzy,
-doświadczenie zawodowe i
-przygotowanie dydaktyczne
zapewniające właściwą realizację programów szkolenia (§ 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy; Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.; dalej: rozporządzenie szkoleniowe). A zatem, jeżeli pracodawca uzna, że pracownik służby bhp spełnia te wymagania, a więc zapewnia właściwą realizację programu szkolenia, może zlecić mu prowadzenie zajęć z wybranych tematów. Jeśli szkolenie organizowane jest przez firmę zewnętrzną, pracodawca może zalecić zaangażowanie pracownika służby bhp do realizacji wykładów na konkretne tematy.
Z jakiego tematu szkolenie okresowe mógłby prowadzić pracownik służby bhp?
W każdym ramowym programie szkolenia okresowego jest zawarty temat dotyczący analizy okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, jakie miały i mogą mieć miejsce w zakładzie pracy. Największą wiedzę na ten temat będzie miał pracownik służby bhp. Uczestniczy on bowiem w pracach zespołu powypadkowego ustalającego okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy, a także formułującego zalecenia powypadkowe. Nie jest to oczywiście jedyny temat, jaki można by było powierzyć do prowadzenia przedstawicielowi zakładowej służby bhp.
Pracownicy zakładowej służby bhp biorą udział w analizie zagrożeń i ocenie ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy. A zatem najlepiej znają zagrożenia w realizowanym przez pracowników procesie pracy. Jest to kolejny temat, który w ramach szkolenia okresowego mógłby prowadzić pracownik zakładowej służby bhp.
W praktyce jednak trudno zgodzić się na to, aby wszystkie tematy okresowego szkolenia w dziedzinie bhp można było powierzyć pracownikowi służby bhp zakładu pracy. Niektóre zagadnienia wymagają dodatkowych kwalifikacji i umiejętności do ich prowadzenia.
Przykład 1
Wykładowca prowadzący zajęcia z ochrony przeciwpożarowej podczas szkolenia okresowego powinien mieć właściwe uprawnienia ku temu, czyli ukończone specjalistyczne szkolenie prowadzone przez szkoły Państwowej Straży Pożarnej lub ośrodki szkolenia w Komendach Wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej.
Przykład 2

Wykładowcą problematyki dotyczącej pierwszej pomocy przedmedycznej podczas szkolenia okresowego powinien być lekarz lub ratownik medyczny z przygotowaniem dydaktycznym.
Pamiętaj!
Pracownicy służby bhp lub osoby wykonujące u pracodawcy zadania tej służby są upoważnieni tylko do prowadzenia instruktażu ogólnego w zakresie bhp (§ 10 ust. 2 rozporządzenia szkoleniowego).
A zatem do zamkniętego katalogu obowiązków służby bhp nie należy prowadzenie szkoleń okresowych. W praktyce oznacza to konieczność zawarcia z pracownikiem służby bhp np. osobnej umowy (np. cywilnoprawnej umowy zlecenia lub o dzieło), zgodnie z jego uprawnieniami, w zakres której wchodziło będzie przeprowadzenie szkolenia okresowego bądź jego części oczywiście za odrębnym wynagrodzeniem.
Waldemar Krupa
główny specjalista ds. bhp
i specjalista ochrony przeciwpożarowej
w firmie SEKA S.A.
Kpawel17

PostWysłany: Pon, 24 Maj 2010, 20:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za obszerną odpowiedz rozjaśniło mi to w głowie niemniej nie dało jasnej odpowiedzi, trochę żle zadałem pytanie dlatego poniżej poprawka.
Generalnie chodzi o to czy jakaś instytucja kontrolująca np. PIP może zakwestionować fakt że ja jako pracownik prowadziłem/byłem wykładowcą szkolenia okresowego które organizował mój pracodawca? Mam niezbędne kwalifikacje, pokończone kursy czuję się na siłach i z własnej nie przymuszonej woli chcę być wykładowcą i podpisać zaświadczenia mówiące o ukończeniu szkolenia okresowego (pomijając kwestie rozliczeniowe robię to w czasie wolnym) Czy ktokolwiek może zanegować to ?
pzdr
Powrót do góry
ewania
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pon, 24 Maj 2010, 21:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kpawel17 napisał:
Czy ktokolwiek może zanegować to ?

Moim zdaniem - z uwagi na wymagania formalne: nie. Nikt nie może tego zanegować.
Jednak - jeśli nie będziesz tego robić na podstawie dodatkowej, wewnętrznej umowy-zlecenia - PIP może zarzucić pracodawcy, że obciąża służbę bhp innymi zadaniami niz te, ktore są dozwolone, czyli wynikają z "naszego" Rozporządzenia.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
OlafGruber

PostWysłany: Wto, 05 Cze 2018, 11:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas w firmie za wszelkie szkolenia-bhp odpowiedzialna jest zewnętrzna firma
Powrót do góry
Marek_Lu

PostWysłany: Sro, 29 Maj 2019, 10:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja firma również korzysta z usług zewnętrznej obsługi szkoleń BHP, mają ciekawe przygotowanie i pracownicy lepiej angażują się na takich szkoleniach z osobą zewnętrzną.

Od kilku lat prowadzą dla mnie szkolenia i ewentualnie dodatkowe usługi, nie muszę martwić się dodatkowymi obowiązkami
Powrót do góry
WikiDab

PostWysłany: Pią, 29 Sty 2021, 09:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To fakt, zawsze wygląda to trochę inaczej, jak przychodzi ktoś "z zewnątrz". O takim outsourcingu usług BHP czytałam ostatnio tutaj to dość tani sposób na przeprowadzenie w firmie szkolenia BHP.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> BHP Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: