Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Tymczasowa zmiana grafiku oraz miejsca pracy.

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Plecaczek

PostWysłany: Pią, 11 Sty 2019, 13:50    Temat postu: Tymczasowa zmiana grafiku oraz miejsca pracy. Odpowiedz z cytatem

Witam,

Nakreślę od razu. Firma w mieście posiada dwa swoje punkty. W punkcie A pracuje się w godzinach 10:00 - 19:00, w punkcie B w godzinie 10:00 - 20:00.
Czy pracodawca może wymusić na pracowniku zmianę grafiku oraz miejsca pracy, dobę wcześniej?

Mianowicie: Wg grafiku od soboty do środy pracuję w punkcie A (zawsze tam pracuję) w godzinach 10:00 - 19:00. W piątek otrzymuje wiadomość mail cyt. "Witam,
proszę o zapoznanie się ze zmianami oraz o wprowadzenie ich do obecnego grafiku na Styczeń 2019. Zmiany są wynikową potrzeby wsparcia oddziału w punkcie B, proszę o zastosowanie się do nich, zostały już omówione z menadżerem. Każdy godzinowo-miesięcznie ma do wyrobienia nadal tyle samo godzin.".
Zmiany dotyczyły dni: sobota, w których miałem pracować w godzinach 10:00 - 18:00, zostały zmienione na 12:00 - 20:00, poniedziałek, wtorek, środa z 10:00 - 19:00 na 10:00 - 20:00 w innym oddziale.

Nikt do mnie nie zadzwonił, nie zapytał, punkt B jest ok. 10 km dalej.
Posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy to jest zgodne z prawem? Jak mam się zachować rozmawiając z pracodawcą?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pią, 11 Sty 2019, 22:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na umowie o pracę wpisany jest tylko jeden z tych punktów jako miejsce świadczenia pracy? Czy oba, bądź jest to określone jeszcze inaczej? Jeśli oba bądź jest określone np. miejscowością i oba punkty znajdują się w tej samej lokalizacji (miejscowości), to nie ma podstaw do odmowy czy uwag. Jeśli zaś tylko jeden, punkt A, a punkt B nie - wtedy można tę kwestię poruszyć w rozmowie z pracodawcą, że zasadniczo powinno być to traktowane jako oddelegowanie i wiązać się z dodatkowymi kosztami ze strony pracodawcy.
Zmiana grafiku powinna nastąpić ze stosownym wyprzedzeniem, jeśli można było takie zmiany przewidzieć wcześniej, przy czym w tym wypadku jest to raczej niewielka zmiana godzinowa i jest uzasadniona w piśmie potrzebami kadrowymi (jak sądzę jakaś nieprzewidziana choroba innego pracownika lub rezygnacja z pracy wywołała taką sytuację). Raczej brak jest podstaw do wyciągania konsekwencji prawnych wobec pracodawcy, ewentualnie można wspomnieć pracodawcy o pewnym zdezorganizowaniu życia prywatnego związanym ze zmianą godzin i dłuższą drogą dotarcia do pracy (np dodatkowe dojazdy, koszty itp).
Powrót do góry
IrekK

PostWysłany: Wto, 04 Sty 2022, 22:06    Temat postu: zmiana Odpowiedz z cytatem

Witam. Czy pracodawca na umowie o pracę 0.5 etatu ma prawo zażądać ode mnie przyjścia w wyznaczony dzień, gdzie wcześniej ten dzień miałem wyznaczony jako wolny?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: