Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Równe traktowanie w wynagradzaniu -mądrość czy fanaberia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Równe traktowanie w zatrudnieniu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
janisDołączył: 01 Lut 2008
Posty: 6

PostWysłany: Nie, 03 Lut 2008, 09:14    Temat postu: Równe traktowanie w wynagradzaniu -mądrość czy fanaberia Odpowiedz z cytatem

Pierwszy pracownik ma 5 lat stażu. Drugi -2 lata. Ich umowy o pracę nakładają im identyczne obowiązki w czasie pracy przy identycznych maszynach.
Obydwaj wykonują pracę poprawnie -choć starszy stażem z trochę mniejszym wysiłkiem i trochę częściej przydaje się on do rozwiązywania problemów wykraczających poza jego obowiązki (np. podpowiedział naprawiającemu jego maszynę, jakie awarie zdarzały się na przestrzeni lat).
Drugi -młodszy stażem pracownik, czuje się niesprawiedliwie traktowany przez to, że jego podstawowa stawka godzinowa jest o wiele niższa.
On chciałby mieć stawkę podstawową identyczą jak pierwszy i tylko mniejszy dodatek stażowy. Uważa, że właściwie zaprojektowane zasady dodatków, np. za staż, o wiele przejrzyściej regulują sprawy wynagrodzenia (łatwiej sprawiedliwie wynagradzać) -niż za pomocą różnicowania stawki podstawowej (nawet jeśli jest spisany w jakimś zakładzie regulamin ustalania stawki podstawowej, zwykle jest ogólnikowy, bo cięzko napisać go precyzyjnie)
Chciałbym poznać zdania państwa w zakresie:
-czy młodszy stażem pracownik ma rację z punktu widzenia prawa
-jakie jest prywatne Państwa odczucie, jak powinno się te sprawy regulować
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kadymDołączył: 24 Lut 2005
Posty: 128

PostWysłany: Czw, 07 Lut 2008, 18:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kwestię tę rozstrzyga art. 18 K.P.
Jednak art. ten należy szerzej omówić, gdyż dla wielu Polaków jest on niezrozumiały.

Artykuł 18 K.P. został narzucony przez Unię Europejską, gdzie jest to standard, oczywisty dla wszystkich. W Polsce jest to nowość budząca cały szereg kontrowersji wynikających z naszych niechlubnych tradycji w organizacji pracy. Niestety od tych krajów dzieli nas przepaść i długo jeszcze problemy tego typu będą dla nas niezrozumiałe.

Odpowiedź na to pytanie najlepiej oprzeć na przykładzie, który zaistniał w jednej z firm Brytyjskich, produkującej uszczelki.

Firma ta zakupiła dwie najnowocześniejsze( bardzo drogie ) maszyny do produkcji uszczelek samochodowych.

Maszyny te ustawiono na dwóch oddzielnych halach i przyuczono do ich obsługi dwóch polskich pracowników o podobnych kwalifikacjach.

Norma brytyjska na jednej maszynie to 100 uszczelek na 8 godzin.
Norma ta opracowana była na podstawie bardzo dokładnych brytyjskich procedur przewidujących nawet przerwę na WC i papierosa.

Pracownik na tym stanowisku zarabiał 200 zł na dzień (czyli
2 zł za uszczelkę).

Po pewnym czasie okazało się, że na jednej maszynie pracownik wykonywał swoją normę czyli produkował 100 uszczelek, a drugi pracownik na takiej samej maszynie produkował niestety mniej.

Dla przejrzystości przykładu załóżmy, że tylko 20 uszczelek.

Aby temu zaradzić, polska kadra zarządzająca postanowiła, że temu pierwszemu pracownikowi zapłaci 200 zł( za 100 uszczelek) dziennie, a temu drugiemu tylko 40zł (za 20 uszczelek), bo pracuje mniej wydajnie i powinien mniej zarobić.
Jednak Anglicy absolutnie nie wyrazili na to zgody,
bo w takim stanie, maszyny zamiast produkować 200 uszczelek dziennie produkowałyby 120, co było nie do pogodzenia z planami produkcyjnymi i absolutnie nie do przyjęcia w nowoczesnej firmie.
Maszyny muszą wyprodukować 200 uszczelek.

Każde stanowisko musi być wykorzystane w 100%.

Po precyzyjnych analizach przeprowadzonych przez anglików okazało się, że przyczyna ( JAK TO ZWYKLE BYWA ) nie leżała po stronie pracownika, ale w źle dobranych drogach transportowych, które często były blokowane.


Żadna firma na świecie nie może pozwolić sobie na to, aby jakiekolwiek stanowisko pracy w firmie nie było wykorzystane w 100%.Zależy to tylko od organizacji pracy.
A za źle zorganizowaną pracę nie powinno obwiniać się( karać) pracownika.

Normy te są tak precyzyjne, że niedopuszczalne jest aby były one przekraczane, gdyż musiałyby być pomijane lub skracane (niedokładnie wykonywane ) niektóre procedury technologiczne, a to wpłynęłoby z pewnością na pogorszenie jakości wyrobów.

Niedopuszczalne jest również aby pracownik sam decydował o tym co robić szybciej, a co wolniej, a tym samym, którą czynność skrócić lub pominąć, czy wykonywać ją mniej dokładnie, a którą bardzo dokładnie. A to nastąpiłoby, gdyby zmobilizowano pracownika do zwiększenia wydajności zmniejszeniem płacy.

W związku z tym nie ma powodu, aby pracownicy mający takie same zadania i obowiązki, i dobrze je wypełniając, zarabiali inaczej.
Gdyby nie byli w stanie podołać tym obowiązkom, musieliby
( po wcześniejszej obiektywnej analizie ) zmienić stanowisko na takie gdzie daliby sobie radę - wykonując odpowiednią normę.

Ale wyłącznie wtedy, gdyby pracownicy ci nie mieli możliwości ich wypełnienia z przyczyn obiektywnych ( np. kwalifikacje, wykształcenie, warunki fizyczne itp.).

Wyżej wymienione (w pytaniu jak też jakiekolwiek inne np. wykształcenie ) przyczyny, zróżnicowania płac nie mają w takiej sytuacji znaczenia.

Gdyby pracownicy różnili się następującymi cechami:
większe doświadczenie i umiejetności, aktywność zawodową i zaangażowanie w pracy na tym stanowisku , wieksze poczucie obowiązku itp.
i mimo to obydwaj dobrze wykonywali powierzone im obowiązki,
to muszą zarabiać tak samo.

Można pracownikowi powierzyć inne, bardziej odpowiedzialne stanowisko i więcej obowiązków ( np. nadzór i opiekę nad młodszym i mniej doświadczonym pracownikiem), co uprawnia pracodawcę do zwiększenia płacy.

W nowoczesnych firmach unika się zróżnicowania zarobków, gdyż może to świadczyć o źle zorganizowanej pracy (na stanowisku pracy), i wprowadza niebezpieczny dla jakości, element współzawodnictwa w wydajności.


Nowoczesna , dobrze zorganizowana firma, w której jakość ma największe znaczenie, dba o takie zorganizowanie stanowiska pracy, aby pracownicy mogli dokładnie ( i swobodnie ) wykonywać zaplanowane zadania i obowiązki.

We wszystkich nowoczesnych firmach obowiązują systemy jakości, których głównym zadaniem jest zdefiniowanie obowiązków i odpowiedzialności na wszystkich stanowisk pracy ( procedury ), zwłaszcza na tych, które powszechnie uważane za niewymierne.

Zróżnicowanie płac w firmie może oznaczać próbę obarczenia robotnika obowiązkiem zorganizowania sobie samemu stanowiska pracy.

Jest to dowód na niekompetencje i niedowład organizacyjny kadry zarządzającej, oraz wynikający z tego, brak precyzyjnych procedur.

Wszystkie produkty firmy muszą być tak samo dobre. Nie mogą być jedne lepsze, a inne trochę gorsze. Dlatego wszyscy pracownicy muszą pracować tak samo dobrze ( na takich samych stanowiskach ).

Nie mogą jedni pracować lepiej i produkować dobre wyroby, a inni trochę gorzej i produkować trochę gorsze wyroby.
Pogodzenie się z takim stanem rzeczy, i zatwierdzenie go - zróżnicowaniem zarobków, źle świadczy o organizacji pracy i jakości produktów.

Pracownik nigdy nie powinien przekraczać obowiązującej normy,
gdyż bardzo źle świadczy to o jego pracy, lub o technologach ustalających te normy.

A kuriozum tej sytuacji jest ustalanie takich zasad przyznawania premii motywacyjnej lub uznaniowej, które zmuszają pracownika do przekraczania tych norm!!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
janisDołączył: 01 Lut 2008
Posty: 6

PostWysłany: Sob, 09 Lut 2008, 11:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cieszę się,że nie tylko ja staram się szerzej przyglądać takim sprawom. W Polsce to chyba rzadkie.
Dziękuję za zwrócenie uwagi na inne ważne aspekty ustalania zasad wynagradzania.
Mam nadzieję, że urzędnicy i sądy równie mądrze będą interpretować artykuł 18.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Równe traktowanie w zatrudnieniu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach