Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Instruktaż stanowiskowy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Uzp i regulaminy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
LMNTal

PostWysłany: Pią, 25 Lip 2008, 17:10    Temat postu: Instruktaż stanowiskowy Odpowiedz z cytatem

Na wstępie jako nowy użytkownik forum chciałem wszystkich powitać. Mam kilka pytań odnośnie szkolenia stanowiskowego
1. Czy informacje zawarte w ponizszym artykule są aktualne? http://kadry.nf.pl/Artykul/6968/Instruktaz-stanowiskowy/bhp-instruktaz-stanowiskowy-obowiazki-pracodawcy/
2. Czy w przypadku instruktażu stanowiskowego na wózek widłowy obowiązują te same zasady i czy ten instruktaż jest wpisywany w tę samą kartę szkoleń w którą mam wpisane szkolenia np. obsługi maszyn?
3. Czy w przypadku braku wpisu w karcie szkoleń mogę odmówić pracy na danym stanowisku bez konsekwencji dla mnie?
4. Czy wymuszanie przez majstra pracy na danym stanowisku pomimo braku odpowiedniego przeszkolenia i wpisu w karcie szkoleń może byc podstawa do rozwiązania umowy o prace bez wypowiedzenia?

Bardzo proszę o odpowiedź
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Pią, 25 Lip 2008, 18:14    Temat postu: Re: Instruktaż stanowiskowy Odpowiedz z cytatem

LMNTal napisał:
Na wstępie jako nowy użytkownik forum chciałem wszystkich powitać. Mam kilka pytań odnośnie szkolenia stanowiskowego
1. Czy informacje zawarte w ponizszym artykule są aktualne? http://kadry.nf.pl/Artykul/6968/Instruktaz-stanowiskowy/bhp-instruktaz-stanowiskowy-obowiazki-pracodawcy/

Tak, są aktualne.
Są zmiany są w cytowanym rozporzadzeniu, ale one dotyczą szkolenia okresowego.

LMNTal napisał:
2. Czy w przypadku instruktażu stanowiskowego na wózek widłowy obowiązują te same zasady i czy ten instruktaż jest wpisywany w tę samą kartę szkoleń w którą mam wpisane szkolenia np. obsługi maszyn?

Zasady obowiązują te same, instruktaż powinien być przeprowadzony w oparciu o program szkolenia dla tego typu urządzeń.

LMNTal napisał:
3. Czy w przypadku braku wpisu w karcie szkoleń mogę odmówić pracy na danym stanowisku bez konsekwencji dla mnie?

Chyba nie tak dokońca. Ppracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika do pracy do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Gdybyś nie posiadał uprawnień do kierowania wózkiem widlowym a majster zmuszał ciebie do do wykonywania pracy przy pomocy wózka ,wówczas jak najbardziej mógłbyś odmowić pracy. Uczestnicy kursu operatorow wózków zapoznawani są również z przepisami bhp dot. pracy przy użyciu wózka.
Pracownik moze, zawiadamiając wczesniej przelozonego, powstrzymać się od wykonywania pracy, w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom. Zadaj sobie pytanie, czy taka sytuacja występuje, zakładając że masz uprawnienia do kierowania wózkiem.

LMNTal napisał:
4. Czy wymuszanie przez majstra pracy na danym stanowisku pomimo braku odpowiedniego przeszkolenia i wpisu w karcie szkoleń może byc podstawa do rozwiązania umowy o prace bez wypowiedzenia?

Pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika; w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy -- w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
Nie do końca jestem pewna, czy brak przeprowadzonego instruktażu na stanowisku pracy ( kierowanie wózkiem widlowym), w przypadku jeśli pracownik posiada odpowiednie uprawnienia do kierowania wózkiem będzie ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków wobec pracownika.

Niżej link - artykul wyjaśniający znaczenie cięzkiego naruszenia przez pracodawcę obowiązków wobec pracownika

http://www.prawo-pracy.pl/rozwiazanie_umowy_z_winy_pracodawcy-a-43.html
LMNTal

PostWysłany: Sob, 26 Lip 2008, 00:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Nie chodzi mi konkretnie o sam wózek. Pracuję na prasie do wykrawania kształtek z papieru ściernego. Wózkiem zakładam materiał do wycięcia na prasę. Jednakże w karcie szkoleń nie mam wpisanego ani szkolenia na obsługę tej prasy ani kursu stanowiskowego na wózek. Mam jedynie wpisane szkolenie na temat symboli i oznaczeń stosowanych na zleceniach produkcyjnych ale nie samej obsługi. Uprawnienia na kierowanie wózkiem jezdniowym również mam ale na kursie instruktor tłumaczył że każdy kierowca oprócz samego kursu na wózki musi przejść szkolenie stanowiskowe w zakładzie pracy na wózku którego będzie używał. A jeszcze się chciałem zapytać czy mogę się domagać od instruktora żeby przedstawił mi dokument stwierdzający że ukończył szkolenie w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego i żeby takie szkolenie trwało co najmniej 8 godzin?
Czy mogę zażądać od pracodawcy udostępnienia mi karty szkoleń do wglądu bez podania powodu?
Powrót do góry
arisa
Ekspert
Ekspert

PostWysłany: Nie, 27 Lip 2008, 16:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W karcie szkolenia wstępnego będzie wpisane stanowisko na jakim jesteś zatrudniony zgodne z umową o pracę.
W programie szkolenia powinny być ujęte zagadnienia związane z obsługą prasy jak również obsługę wózka. Ramowe programy szkoleń podane są w rozporządzeniu, ktore cytowalam wcześniej.

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.
Wystarczy, ze osoba ( kierownik, mistrx, brygadzista) wyznaczona do przeprowadzania instruktażu ma aktualne szkolenie okresowe dla osób kierujących pracownikami, w którym poruszane były sprawy przeprowadzania instruktażu ( w programie szkolenia będzie to zapisane) to osoba taka nie musi mieć już specjalnego szkolenia.

Trochę mnie dziwi, że teraz chcesz sprawdzać kartę szkoleń. Zastanów się co podpisywałeś – przecież zarówno odbycie szkolenia wstępnego - instruktaż ogólny jak również instruktaż stanowiskowy musiałeś potwierdzić po odbytych skoleniach
( podpisać, że się taki instruktaż odbył zgodnie z programem)
LMNTal

PostWysłany: Nie, 27 Lip 2008, 19:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie było żadnego szkolenia stanowiskowego ani nie mam żadnego wpisu w karcie szkoleń. Majster po prostu próbował pokazać mi jak sie ustawia tę maszynę jednak zrobił to tak nieudolnie że ja bym go mógł nauczyć pływania łodzią podwodną z identycznym efektem. Wiedząc że jego "szkolenie" raczej na nic sie nie zda ustawił mnie w grafiku z pracownikiem niewiele bardziej doświadczonym ode mnie. Ja na tej prasie pracuję od ok. miesiąca, w firmie 4 lata. Teraz próbuję się złapać każdej możliwości żeby z tego zakładu się zwolnić ponieważ nie wytrzymuję psychicznie na moim nowym "stanowisku". Chciałem zaznaczyć że od początku roku zwolniło sie już trzech operatorów.
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Uzp i regulaminy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: