Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
różnice w wynagrodzeniach, a równe traktowanie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Równe traktowanie w zatrudnieniu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marekkDołączył: 01 Lis 2004
Posty: 16

PostWysłany: Pon, 05 Sty 2009, 23:36    Temat postu: różnice w wynagrodzeniach, a równe traktowanie Odpowiedz z cytatem

Proszę o odpowiedź na następujące pytanie związane bezpośrednio z przepisami o równym traktowaniu w zatrudnieniu:

1. W jaki sposób uzasadnić pracownikom różnice w wynagrodzeniach (różne stawki osobistego zaszeregowania na tych samych stanowiskach pracy) w świetle artykułu 183c, a nie wynikające z artykułu 183b §2 p. 4? Czy różnice te mogą wynikać z różnej oceny pracowniczej (w tym dyscypliny) oraz różnic w doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach itd.?

oraz:

2. Jak w świetle ww. przepisów prawa pracy należy traktować wyniki oceny pracowniczej, którą w mojej firmie sie prowadzi i czy może ona mieć wpływ na wielkość stawki osobistego zaszeregowania, a faktycznie wynagrodzenia?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kadymDołączył: 24 Lut 2005
Posty: 128

PostWysłany: Czw, 22 Sty 2009, 15:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Systemy ocen pracowników dobrze spełniają swoją rolę tylko w niewielu ( specyficznych) firmach.
Generalnie jednak sprowadzają swoją funkcje do oceny jednej najbardziej pożądanych przez polskich pracodawców (ich "liderów ")cechy.
Mianowicie stopnia podporządkowania i spolegliwości czyli serwilizmu.

Już przed wojną wymyślono organizację pracy, która spowodowała ogromny skok cywilizacyjny wielu krajów - między innymi Japonii.
Ta organizacja pracy opiera się na 14 zasadach W. Edwardsa Deminga, o których w Polsce mało kto słyszał, a które dyskwalifikują organizację pracy opartą na ocenianiu pracowników.
Oto jedna z tych zasad:

Cytat:
zasada 12:
USUŃ PRZESZKODY NA DRODZE DO DUMY Z JAKOŚCI PRACY!!!!!
Deming twierdzi, że należy zrezygnować z dorocznych ocen pracowników. Jeżeli, Jak zakłada Deming, ludzie z natury chcą dobrze pracować, to nie potrzeba im takich systemów motywacyjnych. Potrzebują natomiast pomocy w przezwyciężaniu przeszkód wynikających z niedostatków materiałów, sprzętu i szkolenia. Systemy, usiłujące wymusić efektywność przez to, że pracownicy czują się stale osądzani, oceniani i porównywani z innymi, należy zastąpić systemami zmierzającymi do usuwania takich przeszkód.
Lub

zasada 8:
WYELIMINUJ LĘK
Deming uważa za ważne, aby lęk nie powstrzymywał pracowników od zadawania pytań, zgłaszania problemów i wyrażania swoich myśli. Aby pracownicy mogli skutecznie dążyć do osiągania wysokiej jakości na stanowisku pracy, muszą się czuć bezpieczni. Zasadniczą sprawą jest kultura otwartości, w której ludzie nie boją się mówić prawdy. Eliminacja lęku przed wypowiadaniem się może zawierać element etyczny. Wielu teoretyków uważa, że zwłaszcza w dzisiejszych czasach nasilonej konkurencji potrzebne jest jawne przekazywanie norm etycznych i zdecydowane działania wymuszające ich przestrzeganie. W ten sposób firma
demonstruje swoje zaangażowanie w zagadnienia etyczne, wiążące się z otwartością. Jak powiada Kenneth Andrews: „Praktyka zarządzania wymaga dłuższego okresu do wyrobienia sobie własnego zdania. Menedżerowie muszą we własnej woli, doświadczeniu i rozsądku znajdować zasady, które zastosują w rozstrzyganiu sprzecznych postulatów. Mądrzy ludzie przedstawiają swoje poglądy innym, ponieważ swobodna dyskusja nad problemami ukazuje nieoczekiwane aspekty etyczne i ujawnia różne punkty widzenia, które należy brać pod uwagę".W wielu firmach systemy ocen pracowników zastąpiona procedurami rekrutacyjnymi, gdzie nowo przyjmowani pracownicy są poddani wielu testom i badaniom ( w tym psychologicznym).
Nie przyjmuje się do pracy pracowników, którzy nie będą w stanie podołać określonym obowiązkom.
No cóż, jeżeli brak jest takich procedur i przyjęto pracownika, który ( nie przechodzi testów w innych firmach) i nie jest wstanie wypełniać powierzonych obowiązków z jakichkolwiek powodów (dyscyplina), to niestety należy powierzyć mu inne, mniej odpowiedzialne stanowisko ( za mniejsze wynagrodzenie) gdzie sobie poradzi, lub zwolnić go.
Pracownik ten zajmuje tylko miejscy takimu ,który da sobie radę i będzie wypełniał odpowiednie procedury - zarabiając tak jak inni na takim samym stanowisku.

Pozostawienie go na tym samym stanowisku i zmniejszenie mu tylko płacy (premii uznaniowej), jest równoznaczne z pogodzeniem się z faktem (zatwierdzenie go) złego wykonywania obowiązków.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Równe traktowanie w zatrudnieniu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach