Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Zwolnienia grupowe, ochrona

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zwolnienia grupowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kowal



Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 2

PostWysłany: Sob, 07 Mar 2009, 21:23    Temat postu: Zwolnienia grupowe, ochrona Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich, mam pytanie. Chodzi tutaj o moja mame, w jej zakladzie szykuja sie zwolnienia grupowe i obawia sie ze ja obejma. W kwietniu skonczy 56 lat i bedzie miala 28 lat pracy. Czy obejmuje ja ochrona przed takim zwolnieniem i czy takie zwolnienie moze byc doreczone w czasie zwolnienia lekarskiego? Dziekuje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kokoshaglava



Dołączył: 28 Wrz 2008
Posty: 50

PostWysłany: Sob, 21 Mar 2009, 10:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Według art. 39 Kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Jako, że wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, od kwietnia mama będzie podlegała szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem umowy o pracę z art. 39 KP.

Natomiast według art. 5 ust. 5 pkt. 1 Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 ze zm.), w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy pracownika o którym mowa w art. 39 KP pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy.

Jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikom, przysługuje, do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, dodatek wyrównawczy obliczony według zasad wynikających z Kodeksu pracy (art. 5 ust. 6 ustawy).

Według art. 5 ust. 4 ustawy, wypowiedzenie pracownikom warunków pracy i płacy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 Kodeksu pracy, jest dopuszczalne niezależnie od okresu trwania urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (np. zwolnienie lekarskie).

Według art. 41 KP, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Jeżeli więc zwolnienia grupowe w przedsiębiorstwie mamy nastąpią po ukończeniu przez nią 56 lat to wówczas nie będzie mogła być zwolniona. Pracodawca będzie jej mógł wypowiedzieć jedynie warunki pracy i płacy.

Ochrona przedemerytalna nie obowiązuje w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 41[1] § 1 KP).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia nie stosuje się art. 38 i 41 Kodeksu pracy.
Natomiast według ust. 3 art.5 ustawy, wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 Kodeksu pracy (usprawiedliwiona nieobecność w pracy), jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej 3 miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Jeżeli zwolnienia grupowe rozpoczną się przed objęciem mamy ochroną z art. 39 KP to wówczas pracodawca nie będzie mógł wypowiedzieć mamie umowę o pracę w czasie zwolnienia lekarskiego, chyba że upłynie okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia (dłużej niż łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku z tytułu niezdolności do pracy oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące jeżeli pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy ponad 6 miesięcy).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kowal



Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 2

PostWysłany: Nie, 22 Mar 2009, 10:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziekuje bardzo za odpowiedz, rozwiala ona nasze watpliwosci i pomogla. Dziekuje jeszcze raz. Pozdrowienia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zwolnienia grupowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach