Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
odprawa z tyt. likwidacji dla emeryta

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zwolnienia grupowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
j2702



Dołączył: 18 Mar 2009
Posty: 3

PostWysłany: Sro, 18 Mar 2009, 15:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.Czy pracujący na całym etacie EMERYT otrzyma odprawe przy likwidacji zakładu pracy? Question
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Pią, 20 Mar 2009, 09:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Decyzja o likwidacji podmiotu zatrudniającego, niezależnie od jej zasadniczych przyczyn, powoduje różne skutki w zakresie istniejących stosunków pracy.
Istniejące umowy o pracę w przypadku likwidacji zakładu pracy ulegają rozwiązaniu zgodnie z art. 5, 6 i 7 ustawy z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron.
Zgodnie z art. 7 przy rozwiązywaniu z pracownikami stosunków pracy w ramach grupowego zwolnienia z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy stosuje się przepisy art. 41[1] § 1, art. 177 § 4 i 5, art. 186[1] i art. 196 pkt 2 Kodeksu pracy, a także odrębne przepisy regulujące rozwiązywanie z pracownikami stosunków pracy z takiego powodu.

Odprawa pieniężna, o której mowa w art. 8 ustawie z dnia 13 marca 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844, z póżn. zm.), jest wypłacana wszystkim zwalnianym pracownikom likwidowanej firmy, pod warunkiem, iż pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników.
Bez znaczenia jest w tym przypadku fakt posiadania przez pracownika / pracowników statusu pracownika - emeryta.

Jeśli likwidowana firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników, to odprawę przy rozwiązaniu umowy o pracę w związku z likwidacją firmy otrzyma też pracujący emeryt.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
j2702



Dołączył: 18 Mar 2009
Posty: 3

PostWysłany: Pią, 20 Mar 2009, 11:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piękne dzięki za szybką i pozytywną odpowiedż. Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
j2702



Dołączył: 18 Mar 2009
Posty: 3

PostWysłany: Pią, 10 Lip 2009, 10:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie.W nawiązaniu do opisanej wyżej sprawy mam jeszcze jedno pytanie.Mianowicie -jeśli kadencja związków zawodowych wygasła w lutym 2009 a decyzje kierownika zakladu dot. zwolnień zapadły w lipcu 2009 ( konsultowane ze zwiazkami po wygaśnieciu kadencji gdyż nowych wyborow nie było) Czy decyzja o zwolnieniach są zgodne z przepisami? Kierownik zakładu tłumaczy ,ze uzyskał zgodę swych przełozonych z Warszawy o przedłuzenu kadencji związków, których kadencja wygasła w lutym 2009.Pozdrawim.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Zwolnienia grupowe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach