Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
PIT 8C

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
oki0302



Dołączył: 07 Mar 2012
Posty: 1

PostWysłany: Sro, 07 Mar 2012, 22:28    Temat postu: PIT 8C Odpowiedz z cytatem

Witam

Mam kilka pytań.
Otrzymałem z pewnej firmy druk PIT-8C w którym mam wpisane w rubryce 34 "Nagrody otrzymane w programie motywacyjnym".
1. Pytanie czy trzeba się z tego rozliczać (kwota nie przekracza 200pln)?
2. Jeśli TAK to na jakim druku?
3. Czy jeśli zrobię korektę do swojego rozliczenia to trzeba pisać do US jakieś uzasadnienie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Czw, 15 Mar 2012, 10:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Trzeba
2. to zależy z jakiego tytułu uzyskuje Pan inne dochody - pit 36 - np. działalność lub 37 - praca.... Jeśli już Pan złożył PIT roczny to na tym samym formularzu (tzn. z tym samym oznaczeniem)
3. Tak, należy wyjaśnić przyczynę korekty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marecki12345



Dołączył: 12 Mar 2012
Posty: 3

PostWysłany: Czw, 15 Mar 2012, 16:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
A jakiej wysokości podatek trzeba od tego odprowadzić?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Czw, 15 Mar 2012, 18:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podatek powinien być odprowadzony przez płatnika czyli firmę, która wystawiła PIT. Nagrody różnego rodzaju są opodatkowane 10 % podatkiem (ryczałt), ale czy w tym przypadku jest tak samo - nie wiem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marecki12345



Dołączył: 12 Mar 2012
Posty: 3

PostWysłany: Czw, 15 Mar 2012, 19:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Załączam wycinek regulaminu dotyczącego rozliczenia:
"Nagrody wydane w Programie stanowią dla Uczestników przychód i podlegają opodatkowaniu zgodnie z właściwymi przepisami prawa podatkowego. Podatek dochodowy od Nagrody otrzymanej w Programie pokrywa Uczestnik, zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa podatkowego, chyba że wartość Nagrody jest zwolniona od podatku. Nagrody otrzymane przez Uczestnika stanowią przychody z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym w terminie do końca lutego roku następującego po roku, w którym wydano Uczestnikowi Nagrodę, Organizator prześle Uczestnikowi oraz właściwemu Urzędowi Skarbowemu informację o wysokości uzyskanego przez Uczestnika przychodu, którą Uczestnik powinien wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym. Uczestnik jest zobowiązany do niezwłocznego przekazania Organizatorowi, wszelkich informacji i danych niezbędnych do wykonania przez Organizatora obowiązków związanych z realizacją Programu, określonych w przepisach prawa podatkowego."
Powiem szczerze, że już sam nie wiem co z tym robić. Z tego co czytałem powinien być to właśnie zryczałtowany podatek w wysokości 10% bo tak wynika z przepisów ale US i księgowa, z którą rozmawiałem twierdzą inaczej a mianowicie podatek w wysokości 18%, ponieważ co do ryczałtu powinno to być wystawione na innym picie niż 8c ale dokładnej jego nazwy teraz nie pamiętam. Nie mam pojęcia jak to rozliczyć a rozliczenie z podatku spada na mnie a nie na firmę wystawiającą.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Czw, 15 Mar 2012, 20:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrozumiałam, że te nagrody są wynikiem jakiegoś programu lojalnościowego, a to chyba nie jest tak do końca wg tego regulamin, stąd chyba też problem z prawidłowym zakwalifikowaniem przychodu, jakim jest taka nagroda. Przykro mi, nie bardzo potrafię pomóc w takim przypadku. Może najlepiej będzie zadzwonić na Krajową Informację Podatkową (czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00):
Z tel. stac.: 801 055 055
Z tel. kom.: (22) 330 0330
Z zagranicy.: +48 22 330 0330
Korzystałam swego czasu z tej infolinii, są bardzo pomocni, dlatego polecam. Nie chciałabym wprowadzić Pana w błąd, szczególnie, że kwestie podatkowe są kwestiami takimi, gdzie drobny błąd może słono kosztować.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marecki12345



Dołączył: 12 Mar 2012
Posty: 3

PostWysłany: Czw, 15 Mar 2012, 20:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nagrody są właśnie wynikiem programu lojalnościowego, na picie wygląda to identycznie jak napisał mój poprzednik i podejrzewam, że nawet wystawione przez tą samą firmę. Niestety próba uzyskania odpowiedzi od firmy wystawiającej na temat wysokości podatku kończy się odesłaniem do regulaminu, z którego na dobrą sprawę nic nie wynika a informacje, które otrzymałem nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Sprawą sporną pozostaję wpis na picie i to jak nazwane jest to w regulaminie, ponieważ wydaję mi się, że nazywając to w obydwu przypadkach "nagrodą" rozwiało by wszelkie wątpliwości. Serdecznie dziękuje za pomoc i nie pozostaje mi nic innego jak chyba zadzwonić pod podany numer, przedstawić całą sytuacje i mieć nadzieję, iż będzie to jednak niższa kwota podatku, tym bardziej, że moja kwota do rozliczenia jest dużo wyższa niż podana w pierwszym poście a na dodatek jestem w tym momencie osobą bezrobotną Sad
Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach