Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Pit PCC-3 Jakim Prawem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
farciarzp



Dołączył: 10 Paź 2012
Posty: 3

PostWysłany: Sro, 10 Paź 2012, 20:44    Temat postu: Pit PCC-3 Jakim Prawem Odpowiedz z cytatem

Witam Kupilem motor z 1992r za kwote 900 zl, ktora nie podlega opodatkowaniu, ale wiadomo US patrza w te swoje ksiazeczki lub komputerki podgladuja wartosc pojazdu,
ale w moim przypadku tego modelu i rocznika nie bylo w ich wycenie, wiec Pani wzioła pod uwage motor o podobnych parametrach czyli ta sama marka, pojemnosc i rocznik, a np. moc silnika sie nie zgadzala, czy mozna brac w takich przypadkach wartosc podobnego motocykla, gdzie to jest w prawie opisane, powiedziala, ze jesli sie nie zgadzam to mozna zrobic wycene, ale wiadomo to koszta, kto ponosi koszta wyceny ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Sro, 10 Paź 2012, 22:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koszt wyceny obciąża podatnika. Niestety, US ma prawo zweryfikować cenę zakupu / sprzedaży. Niestety, nie odszukam teraz w przepisach tego, ale może jutro uda mi się podać zapis z ustawy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
farciarzp



Dołączył: 10 Paź 2012
Posty: 3

PostWysłany: Czw, 11 Paź 2012, 13:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok, moga mnie obciazyc bo to zgodne z prawem, wiec sie zgadzam,
ale branie ceny z innego motoru to bzdura, poniewaz ten sam model z silnikiem 32KW moze byc podukowany w limitowanej ilosci 500 szt, a moj seryjnie z silnikiem 72W i ceny moga sie znaczaco roznic, wiec to nie sprawiedliwe i bezprawne wg mnie.
Nie moja wina ze nia maja tego modelu w Cenniku (Eurotaxie) wiec dlaczego mam placic wiecej, wtym wypadku powinni sie opierac na cenie z umowy skoro nie moaja innego źrodla informacji o cenie motoru. I dlaczego w tym przypadku ja mam placic za rzeczoznawce ?

Ja nie kwestionuje ceny motoru ktory tamta Pani znalazla, tylko bezpodstawne wyceniania mojego w oparciu o dane innego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Czw, 11 Paź 2012, 13:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

fragment z interpretacji podatkowej:
"Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c) i ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania stanowi - przy umowie sprzedaży - wartość rynkowa rzeczy, którą określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów. Natomiast jeżeli podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ ten wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny (art. 6 ust. 3 ww. ustawy).

W sytuacji, gdy podatnik, pomimo wezwania, o którym mowa wyżej nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33 % od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik (art. 6 ust. 4 ww. ustawy).

Podatnik nie jest zobligowany do określenia wartości rynkowej zakupionych rzeczy w oparciu o opinię rzeczoznawcy. Ustawodawca w przytoczonym wyżej art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nałożył jedynie na organ podatkowy obowiązek uwzględnienia przedłożonej przez stronę w toku postępowania podatkowego w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych wyceny rzeczoznawcy, gdy wartość rynkowa przedmiotu umowy, według oceny organu podatkowego nie odpowiada wartości rynkowej zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy."

Mam nadzieję, że to coś wyjaśnia... Ja rozumiem, że porównywanie wartości dwóch różnych motorów wg Pana jest błędem, powyższe przepisy mówią o "obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia"...nie wnikają zaś aż tak dokładnie w charakterystykę rzeczy...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
farciarzp



Dołączył: 10 Paź 2012
Posty: 3

PostWysłany: Czw, 11 Paź 2012, 21:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dobra jest Pani w te klocki,
the best of the best
dziekuje za wypowiedz i pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Czw, 11 Paź 2012, 21:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm dziękuję za opinię Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach