Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Praca w Norwegii a składanie pitu w Polsce

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kasia1970



Dołączył: 16 Paź 2012
Posty: 1

PostWysłany: Wto, 16 Paź 2012, 17:29    Temat postu: Praca w Norwegii a składanie pitu w Polsce Odpowiedz z cytatem

Witam. Mam taki problem. Czy mój mąż pracując w Norwegii i tam rozliczając się z podatku, musi w Polsce składać PIT?

Pozdrawiam i dziękuję i za każdą odpowiedź
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator


Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 8354

PostWysłany: Pon, 29 Paź 2012, 20:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm. - zwana dalej u.p.d.o.f.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
W świetle art. 3 ust. 1a u.p.d.o.f. za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy uważać osobę fizyczną, która:
1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych), lub
2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Zasadniczo wystarczy spełnienie jednego z powyższych warunków, aby powstał obowiązek rozliczenia się w Polsce. Oznacza to, że osoba fizyczna może przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej krócej niż 183 dni w roku podatkowym, ale jeśli w Polsce posiada centrum interesów osobistych lub gospodarczych to również w Polsce ma obowiązek dokonania rozliczenia swoich dochodów (przychodów).
Osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, zgodnie z art. 3 ust 2a u.p.d.o.f. podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Jeśli osoba fizyczna posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Norwegii, a w Polsce podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, to z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (Konwencja z dnia 9 września 2009 r. między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Norwegii) to osoba ta nie ma obowiązku rozliczania się z tych dochodów w Polsce i składania zeznania podatkowego – dochody te nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 Konwencji z dnia 9 września 2009 r. między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokołu do tej Konwencji (Dz. U. z 2010 r. Nr 134, poz. 899), jeżeli, osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas jej status określa się zgodnie z następującymi zasadami:
a) uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste oraz gospodarcze (ośrodek interesów życiowych);
b) jeżeli nie jest możliwe ustalenie, w którym Państwie osoba posiada ośrodek interesów życiowych albo nie posiada ona stałego miejsca zamieszkania w żadnym z Państw, uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, w którym stale przebywa;
c) jeżeli przebywa ona zazwyczaj w obu Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania tylko w tym Państwie, którego jest obywatelem;
d) jeżeli osoba jest obywatelem obydwu Państw lub nie jest obywatelem żadnego z tych Państw, właściwe organy Umawiających się Państw rozstrzygną sprawę w drodze wzajemnego porozumienia.

W świetle powyższych przypisów, jeśli Pani mąż ma miejsce zamieszkania w Norwegii i osiąga tam dochody z wykonywanej pracy, nie ma obowiązku rozliczania się z tych dochodów w Polsce i składania zeznania podatkowego. Jeśli zaś jego adres zamieszkania jest i w Polsce i w Norwegii - zastosowanie mają zacytowane przepisy Konwencji, zgodnie z którymi należy dla celów podatkowych odpowiednio ustalić status Pani męża.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach