Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
podwójne koszty uzyskania przychodu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
michalwert

PostWysłany: Pon, 23 Mar 2015, 11:23    Temat postu: podwójne koszty uzyskania przychodu Odpowiedz z cytatem

Witam,

w zeszłym roku wynagrodzenie z dwóch firm przyszło w tym samym miesiącu (mimo że nie byłem zatrudniony w dwóch firmach jednocześnie), z tego względu na obu pitach zostały policzone koszty uzyskania przychodu za jeden miesiąc. W jaki sposób powinienem to uwzględnić w PIT-37? Rozumiem że jeden pracodawca nie powinien tego wziąć pod uwagę, jak to się ma do kwot wyliczonych na picie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 23 Mar 2015, 12:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pracodawcy mieli prawo każdy u siebie zastosować KUP. Na PIT trzeba zweryfikować, czy nie został przekroczony limit 2.002,05 lub 2.502,56 zł (wyższe KUP stosuje się gdy miejsce stałego lub czasowego zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a pracownik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę), jeśli suma KUP nie przekracza limitu - wpisuje się sumę, gdy przekracza - kwotę limitu.
Powrót do góry
michalwert

PostWysłany: Pon, 23 Mar 2015, 20:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W grudniu podjąłem nową pracę. Dostałem PIT od pierwszego pracodawcy z KUP 1335zł (bo w grudniu wypłacili jeszcze ekwiwalent za niewykorzystany urlop), od drugiego z KUP 111,25zł. Mam rozumieć, że mogę wpisać 1446,25 w PIT-37?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 23 Mar 2015, 20:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dokładnie tak Smile
Powrót do góry
michalwert

PostWysłany: Wto, 24 Mar 2015, 19:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam jeszcze pytanie jak mogę sprawdzić czy zostały nadpłacone składki ZUS? Wydaje mi się że tak, ale nie wiem dokładnie jakie są limity, jak na podstawie tych 2 pitów to sprawdzić i jak wygląda procedura ewentualnego zwrotu?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 24 Mar 2015, 21:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powinien Pan dostać od pracodawcy druk ZUS RMUA, z którego będzie wynikała wysokość składek. Nie da się z PIT-u wywnioskować czy ich kwota została zawyżona lub zaniżona, gdyż kwota wynagrodzenia na PIT uwzględnia wszystkie składniki - i te ozusowane i te nieozusowane.

Bardzo mało prawdopodobne jest też, że składki zostały nadpłacone, nie radzę liczyć na zwrot.
Powrót do góry
michalwert

PostWysłany: Wto, 24 Mar 2015, 21:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a mając paski RMUA, jak sprawdzić limity?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Sro, 25 Mar 2015, 00:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ogólne limity łącznie:
Ubezp. emerytalne - 19,52 % podstawy (wynagrodzenie)
Ubezp. rentowe - 8 % podstawy
Ubezp. chorobowe - 2,45 % podstawy
Ubezp. wypadkowe - zależne od stopy % ustalonej dla zakładu pracy - od 0,67% do 3,86%
Fundusz pracy - 2,45 % podstawy
FGŚP - 0,10 % podstawy
Zdrowotne - 9 % podstawy pomniejszonej o składki na ub. społeczne.

By obliczyć czy kwoty są zniżone czy zawyżone trzeba jednak znać zasady liczenia podstaw oraz w jakiej części i jaka składka jest opłacana przez pracodawcę a jaka przez pracownika.
Jeśli RMUA są drukowane z Płatnika - kwoty tam powinny być prawidłowe.
Powrót do góry
magdaxt600

PostWysłany: Pon, 18 Maj 2015, 09:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, podepnę się pod ten temat. Mam troszkę podobny problem który mi spać nie daje: Jeśli w danym miesiącu błędnie do listy płac "13" dałam KUP i ulgę podatkową a w następnym normalnym wynagrodzeniu KUP ani ulgi nie doliczyłam (by wyrównać różnicę) to jest to przestępstwo czy po prostu na koniec roku i tak wszystko się będzie zgadzało?
"Na PIT trzeba zweryfikować, czy nie został przekroczony limit (...)"
Wiem że limitu nie przekroczę, ale co jeśli sam fakt grozi mi jakimiś konsekwencjami przed US?
Pozdrawiam
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 18 Maj 2015, 12:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trudno powiedzieć czy bilans się wyrówna. Radzę skorygować listy płac i porównać wartości oraz ew.dokonać wyrównania względem i pracowników i US i ZUS. Jeśli są nadpłaty lub niedopłaty to one wyjdą w rozliczeniu rocznym ale u pracownika, zaś w dokumentach firmowych i tak będzie błąd nieskorygowany.
Powrót do góry
magdaxt600

PostWysłany: Pon, 18 Maj 2015, 20:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie obawiam się że to już za późno na korektę bo to było w lutym. Wszystkie sprawozdania, ZUS i podatek dawno zapłacone. Główna księgowa uznała że nie będzie problemu. różnice względem wypłaty dla pracownika na rękę to 1zł u niektórych osób, co miałyśmy zamiar teraz dopłacić w kolejnej LP z odsetkami. Problem w tym że jedna z pracownic zapowiada nasłanie kontroli. Jakie grożą konsekwencje ze strony US za takie przewinienie jeśli zostanie to w takim stanie?
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Pon, 18 Maj 2015, 20:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szczerze radzę jednak korektę - skorygować dokumenty można i nawet należy teraz, będzie to podstawą do ew. wyrównań przy kolejnej wypłacie, a to, że poszły już pieniądze do US czy dokumenty do ZUS - po to się robi kontrole co jakiś czas by zweryfikować czy było ok. Najlepiej przy korekcie o razu wysłać pismo z czynnym żalem i nie będzie problemu.
Powrót do góry
magdaxt600

PostWysłany: Pon, 18 Maj 2015, 20:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, dziękuję bardzo za podpowiedź Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> PIT-y, Urząd Skarbowy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: