Serwis prawo-pracy.pl
FAQFAQ  SzukajSzukaj Zaloguj
Dane osobowe - kwestionariusz pracownika

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Nawiązanie umowy o pracę
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zielone_jablko

PostWysłany: Wto, 20 Sie 2019, 20:24    Temat postu: Dane osobowe - kwestionariusz pracownika Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry
Jeśli wybrałam zły dział to z góry proszę przekierować mój post.
Niedawno podpisałaem umowę o pracę. Jest to już moja któraś praca. Ale pierwszy raz spotykam się z pewnym problemem. Otóż, dostałam do wypełnienia kwestionariusz osobowy (rozdawany każdemu nowemu pracownikowi). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego ale kwestionariusz ten zawiera wiele pól do wypełnienia, które - wydaje mi się - nie powinny być w nim uwzględnione. Prócz 'standardowych' rubryk gdzie wpisuje się: imię, nazwisko, adres zamieszkania, czy pesel, są to m. in. pola: imiona rodziców, miejsce urodzenia, nazwisko panieńskie, seria i numer dowodu osobistego, organ wydający dowód osobisty, nazwisko panieńskie matki, narodowość, i kilka innych (niestety nie pamiętam wszystkich pól do wypełnienia).
Czy powinnam wypełniać wszystkie te rubryki? Wg mnie to trochę dziwne. Dodam, że jest to duża firma, ale nie jest związana z finansami czy bankowością.
Proszę o poradę.
Gdzie mogę szukać informacji jakich danych może żądać ode mnie pracodawca?
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 20 Sie 2019, 21:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pracodawca stosuje nieprawdiłowy formularz kwestionariusza osobwego dla pracownika.

W kwestionariuszu należy podać takie dane jak:
-imię (imiona) i nazwisko,
-data urodzenia,
-dane kontaktowe pracownika, w tym adres zamieszkania
-wykształcenie, o ile informacje / dokumenty potw. wykształcenie nie były przedkładane przy formularzu dla kandydata (czyli jeśli nie istniała podstawa do ich żądania od osoby ubiegającej się o zatrudnienie),
-kwalifikacje zawodowe,
-przebieg dotychczasowego zatrudnienia, o ile nie były przedkładane przy formularzu dla kandydata (czyli jeśli nie istniała podstawa do jego żądania od osoby ubiegającej się o zatrudnienie)
-numer PESEL, a w przypadku jego braku – rodzaju oraz numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość;
-inne dane osobowe pracownika, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy;
-dane osobowe dzieci pracownika i innych członków jego najbliższej rodziny, w przypadku zamiaru korzystania ze szczególnych uprawnień przewidzianych prawem pracy;
-numer rachunku bankowego, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych,
-ewentualnie dane kontaktowe osoby, którą należy zawiadomić w razie wypadku - pod warunkiem uzyskania zgody pracownika na podanie tych danych.
Powrót do góry
zielone_jablko

PostWysłany: Wto, 20 Sie 2019, 21:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź
Nasunęła mi się jeszcze jedna wątpliwość - czy pracodawca może żądać ode mnie (w tym formularzu) podania narodowości? Jestem obywatelem RP, jak najbardziej, jednak podczas spisu ludności deklarowałam inną narodowość (której nie chciałabym wpisywać w kwestionariuszu osobowym).
Powrót do góry
midka
Moderator
Moderator

PostWysłany: Wto, 20 Sie 2019, 22:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wg mnie bezpodstawne jest takie żądanie, chyba, że kwestia narodowości ma wpływ na dostęp do danego zatrudnienia - czyli gdy zgodnie z innymi niż kodeks pracy przepisami uniemożliwione jest zatrudnienie osoby o innej narodowości. Taki przypadek jednak powinien być rozstrzygany już na etapie rekrutacji i powinien wynikać z konkretnych przepisów (osobiście nie znam takich ale nie wykluczam, że mogą istnieć)- należy mieć też tu na uwadze, że kodeks pracy zabrania dyskryminacji w zatrudnieniu na tle m.in. narodowościowym.
Proponuję nie wypełniać tej pozycji.
Powrót do góry
zielone_jablko

PostWysłany: Sro, 21 Sie 2019, 07:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za pomoc i porady. Teraz wiem co robić.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna -> Nawiązanie umowy o pracę Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: