Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
Konsekwencje wynikaj膮ce ze 艣wi臋ta 11 listopada 2006 r. przypadaj膮cego w sobot臋 wzbudzaj膮 powa偶ne w膮tpliwo艣ci interpretacyjne tak w艣r贸d pracodawc贸w, jak i pracownik贸w. Niniejszy artyku艂 t艂umaczy te zagadnienia na zasadach powszechnych dotycz膮cych og贸艂u zatrudnionych pracownik贸w oraz odr臋bnie dla pracownik贸w zak艂ad贸w opieki zdrowotnej, kt贸rzy znajduj膮 si臋 w nieco w odmiennej sytuacji prawnej.
1
Pracodawcy zobowi膮zani do stosowania przepis贸w art. 130 Kodeksu pracy.
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Zgodnie z art. 130 § 2 K.p. ka偶de 艣wi臋to przypadaj膮ce w innym dniu ni偶 niedziela powoduje obni偶enie normatywnego czasu pracy w okresie rozliczeniowym o 8 godzin.
Skutek ten nast臋puje bez wzgl臋du na to, w kt贸rym dniu tygodnia (z wyj膮tkiem niedzieli) wyst臋puje 艣wi臋to i bez wzgl臋du na to, kt贸ry dzie艅 tygodnia zosta艂 wyznaczony przez pracodawc臋 jako urzeczywistniaj膮cy zasad臋 艣rednio 5 dniowego tygodnia pracy.
Pojedynczo wyst臋puj膮ce 艣wi臋to zawsze powoduje obni偶enie normatywnego czasu pracy w okresie rozliczeniowym, tote偶 w przypadku, gdy u pracodawcy sobota jest dniem urzeczywistniaj膮cym zasad臋 艣rednio 5 dniowego tygodnia pracy, czyli dniem wolnym od pracy, w贸wczas w zwi膮zku z tym, 偶e 11 listopada 2006 r. przypada w sobot臋, powoduje to konieczno艣膰 obni偶enia normatywnego czasu pracy o 8 godzin, czyli pracownikom trzeba udzieli膰 opr贸cz tej soboty jeszcze jednego dnia wolnego od pracy.
Oznacza to, w przypadku jednolitego wyznaczania przez pracodawc臋 dni wolnych od pracy urzeczywistniaj膮cych zasad臋 艣rednio 5 dniowego tygodnia pracy, 偶e w tygodniu od 6 listopada do 12 listopada 2006 r. pracodawca opr贸cz dnia wolnego przypadaj膮cego 11 listopada 2006 r. musi wyznaczy膰 inny jeszcze dzie艅 wolny od pracy.
Ten dzie艅 wolny od pracy mo偶e przypada膰 w wymienionym tygodniu, ale mo偶e by膰 tak偶e udzielony w okresie rozliczeniowym czasu pracy, w sk艂ad kt贸rego wchodzi 11.11.2006 r.
Gdyby do wyznaczenia takiego dnia wolnego od pracy nie dosz艂o, w贸wczas nie zosta艂by zrealizowany zapis art. 130 § 2 K.p., zgodnie z kt贸rym ka偶de 艣wi臋to wyst臋puj膮ce w innym dniu ni偶 niedziela, obni偶a normatywny czas pracy w okresie rozliczeniowym o 8 godzin.
Naruszenie prawa pracownika do takiego dnia wolnego od pracy, narusza przepisy o czasie racy i tym samym wyczerpuje znamiona wykroczenia z art. 281 pkt 5 K.p. zagro偶onego kar膮 grzywny do 5.000.- z艂otych.
2
Pracodawcy zobowi膮zani do stosowania szczeg贸lnej regulacji czasu pracy wy艂膮czaj膮cej art. 130 Kodeksu pracy.
Zgodnie z art. 5 K.p. przepisy szczeg贸lne reguluj膮ce problematyk臋 czasu pracy, maj膮 pierwsze艅stwo stosowania przed przepisami Kodeksu pracy. W takiej sytuacji, przepisy Kodeksu pracy stosuje w sprawach nie uregulowanych w ustawie szczeg贸lnej.
Zgodnie z art. 32h ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zak艂adach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z p贸藕n. zm. oraz z 2006 r. Nr 143, poz. 1032), czas pracy w przyj臋tym okresie rozliczeniowym nie mo偶e przekroczy膰 liczby godzin wynikaj膮cych z pomno偶enia normy dobowej czasu pracy okre艣lonej w art. 32g ust. 1-4 tej ustawy, przez liczb臋 kalendarzowych dni roboczych.
Liczba kalendarzowych dni roboczych ustalana jest w ten spos贸b, 偶e od liczby dni kalendarzowych przypadaj膮cych w okresie rozliczeniowym odejmuje si臋 dni wolne od pracy urzeczywistniaj膮ce zasad臋 艣rednio 5 dniowego tygodnia pracy oraz niedziele i 艣wi臋ta.
Ustawodawca w art. 32h cyt. ustawy pos艂uguje si臋 co prawda poj臋ciem dni dodatkowo wolnych od pracy, jednak偶e wobec likwidacji tego poj臋cie i wprowadzenia w miejsce niego dni wolnych od pracy urzeczywistniaj膮cych zasad臋 艣rednio 5 dniowego tygodnia pracy, zapis wskazanego przepisu nale偶y w ten spos贸b obecnie rozumie膰.
Uregulowanie art. 32h cyt. ustawy, ma w stosunku do Kodeksu pracy charakter szczeg贸lny w rozumieniu art. 5 K.p. Z tego powodu, do pracownik贸w zak艂ad贸w opieki zdrowotnej nie stosuje si臋 w og贸le przepisu art. 130 Kodeksu pracy, poniewa偶 art. 32h ustawy o zoz obejmuje swoj膮 regulacj膮 wszystkie zagadnienia przepisu kodeksowego.
Uwzgl臋dniaj膮c odr臋bno艣ci regulacyjne ustawy o zoz, w tygodniu od 6 listopada do 12 listopada 2006 r. mamy pi臋膰 kalendarzowych dni roboczych, natomiast w tygodniu od 25 grudnia do 31 grudnia 2006 r. mamy trzy kalendarzowe dni robocze, zak艂adaj膮c, 偶e soboty s膮 dniami urzeczywistniaj膮cymi zasad臋 5 dniowego tygodnia pracy.
Pracownicy zoz nie „odpracowuj膮” wi臋c ani 3 maja 2006 r. ani 26 grudnia 2006 r., natomiast z tytu艂u 11 listopada 2006 r. nie otrzymuj膮 dodatkowo dnia wolnego od pracy, wobec nie stosowania do nich art. 130 § 2 K.p.
W skali bie偶膮cego roku kalendarzowego pracownicy zak艂ad贸w opieki zdrowotnej otrzymuj膮 i tak o 1 dzie艅 wolny od pracy wi臋cej, ani偶eli pracownicy, do kt贸rych stosuje si臋 zasady przewidziane w Kodeksie pracy.
Wynika to st膮d, 偶e 3 maja i 26 grudnia 2006 r. otrzymuj膮 jak dni wolne, natomiast nie otrzymuj膮 jednego dnia wolnego z tytu艂u 11 listopada 2006 r. R贸偶nica wskazuje w艂a艣nie na 1 dzie艅 wolny od pracy wi臋cej.
Wskazana wyk艂adnia wynika z poprawnego stosowania przepis贸w ustawy o zak艂adach opieki zdrowotnej. Nic nie le偶y jednak na przeszkodzie aby pracodawcy zatrudniaj膮cy pracownik贸w s艂u偶by zdrowia zastosowali korzystniejsze dla pracownik贸w rozwi膮zanie, gdy偶 jest to dopuszczalne i zgodne z art. 18 K.p.
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy