• Autor: Paweł Saługa
Sprawa dotyczy anulowania zwolnienia lekarskiego przez pracodawcę. Dwa dni temu miałem wypadek w pracy. Dostałem zwolnienie na 2 tygodnie. Pracodawca jednak dzwoni do mnie i namawia do powrotu do pracy, obiecuje premię. Czuję się dobrze i na dobrą sprawę mógłbym wrócić do pracy. Nie wiem jednak, czy takie anulowanie zwolnienia lekarskiego jest możliwe i zgodne z prawem?
Pracodawca może kwestionować zasadność wystawienia zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności o pracy, jednakże kontrolę prawidłowości wystawienia tego zwolnienia przeprowadzają lekarz orzecznicy ZUS.
Kwestie ta reguluje art. 59 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2014 r., poz. 159). „W celu kontroli lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może:
1) przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego:
2) skierować ubezpieczonego na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;
3) zażądać od wystawiającego zaświadczenie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej ubezpieczonego stanowiącej podstawę wydania zaświadczenia lekarskiego lub udzielenia wyjaśnień i informacji w sprawie;
4) zlecić wykonanie badań pomocniczych w wyznaczonym terminie”.
Ubezpieczony jest obowiązany udostępnić posiadaną dokumentację medyczną lekarzowi przeprowadzającemu badanie. Jeżeli po analizie dokumentacji medycznej i po przeprowadzeniu badania ubezpieczonego lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych określi wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy niż orzeczona w zaświadczeniu lekarskim, za okres od tej daty zaświadczenie lekarskie traci ważność.
Dopóki jednak zaświadczenie takie nie zostanie skutecznie podważone – obowiązuje ono przez określony w nim okres, a pracownik nie jest uprawniony do podjęcia pracy. Zaświadczenie to stanowi usprawiedliwioną przyczynę nieobecności w pracy, a pracodawca nie jest uprawniony do domagania się stawiennictwa pracownika w pracy, tym samym nie możliwe jest "anulowanie zwolnienia lekaeskiego".
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy