• Autor: Katarzyna Nosal
Jestem pracodawcą, prowadzę jednostkę samorządową. Księgowa zatrudniona na stanowisku urzędniczym przyniosła w połowie lipca dyplom ukończenia studiów wyższych w zakresie finansów. Chciałabym ją awansować na głównego księgowego jednostki. Czy mogę dokonać awansu wewnętrznego na podstawie art. 20 ustawy o pracownikach samorządowych, czyli bez konkursu, w ramach tej samej grupy stanowisk? Czy taki awans powinien być datowany już od 1 lipca, aby zachować pełny miesiąc, czy od 15 lipca, czyli po przedłożeniu dyplomu, czy może wprowadzić go datą 1 sierpnia? Która data jest prawidłowa? Załączam druk awansu, czy w takiej wersji jest prawidłowy?
Nie widzę żadnych przeszkód, aby w opisanej sytuacji doszło do awansu wewnętrznego. Zgodnie z art. 20 ustawy o pracownikach samorządowych – pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje swoje obowiązki, może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko. Przy czym, jak stanowi ustęp 2 tego przepisu, awans wewnętrzny może zostać dokonany jedynie w ramach tej samej grupy stanowisk, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 3 ustawy. Punkt 1 odnośnika tworzy grupę stanowisk urzędniczych, w tym kierowniczych stanowisk urzędniczych. W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych ustalono tabelę stanowisk i wynagrodzenia w urzędach innych niż urzędy gmin. W Załączniku nr tabeli II części D wskazano głównego księgowego jako kierownicze stanowisko urzędnicze, a księgowego umieszczono w grupie stanowisk urzędniczych. Zatem oba stanowiska mieszczą się w tej samej grupie urzędniczej według art. 4 ust. 2 pkt. 1 ustawy o pracownikach samorządowych, co dopuszcza awans wewnętrzny.
Termin awansowania nie jest wskazany ustawowo. Tutaj nie mamy do czynienia z sytuacją podobną do wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Stąd awansu można dokonać z dnia na dzień. Oczywiście warto rozważyć, czy ze względu na łatwość obliczeń, potrzeby służb kadrowych nie rozważyć awansu z pierwszym dniem miesiąca, ale to już pozostaje w wyłącznej właściwości pracodawcy. Stąd – odpowiadając na Pani pytanie – może Pani awansować księgową zaraz na drugi dzień, gdy przedstawiła dowody na podniesienie kwalifikacji uprawniające do zajmowania stanowiska głównej księgowej lub od pierwszego dnia następnego miesiąca.
Oczywiście, tylko z zawodowego obowiązku – przypominam, że zgodnie z art. 54 ust. 2 ustawy o finansach publicznych głównym księgowym może być osoba, która po spełnieniu kilku innych warunków jednocześnie ukończyła ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości. Zakładam, że tu warunki zostały spełnione.
Jeśli chodzi o sam dokument, to nie ma tu jakiegoś określonego wzoru. Podała Pani podstawę prawną, wskazała jakie stanowisko ma zostać objęte i uzasadniła swoją decyzję. Proponuję jednak, aby w uzasadnieniu wskazać, że nie tylko w związku z zaangażowaniem, ale również z podniesieniem kwalifikacji i uzyskaniem wykształcenia stanowiącego warunek zatrudnienia na stanowisku głównego księgowego i posiadane doświadczenie. Tym samym uzasadni Pani, że awansowana osoba spełnia warunki z ustawy o finansach publicznych.
Niezależnie od takiego oświadczenia o awansie należy zawrzeć aneks do umowy o pracę, w związku ze zmianą zaszeregowania i wynagrodzenia. Zmieni się też zakres obowiązków.
Awans po zakończeniu studiów
Księgowa Anna, pracująca w jednostce samorządowej od 4 lat, ukończyła w czerwcu studia magisterskie na kierunku finanse. Po przedłożeniu dyplomu w połowie lipca została awansowana na stanowisko głównego księgowego z datą 1 sierpnia. Decyzja ta ułatwiła rozliczenia kadrowe i płacowe.
Awans z dniem przedłożenia dyplomu
Marek, zatrudniony jako księgowy w urzędzie gminy, przedłożył dyplom ukończenia studiów ekonomicznych 10 maja. Pracodawca zdecydował o jego awansie na stanowisko głównego księgowego z dniem 11 maja, uznając jego wieloletnie doświadczenie i dotychczasowe zaangażowanie.
Awans z datą wsteczną
Monika, księgowa z 5-letnim stażem, przyniosła dyplom ukończenia studiów 20 czerwca. Pracodawca zdecydował się na awans z datą 1 czerwca, aby objąć pełen miesiąc pracy na nowym stanowisku, co uprościło kwestie formalne w dokumentacji kadrowej.
Awans wewnętrzny na stanowisko głównego księgowego w jednostce samorządowej jest możliwy na podstawie art. 20 ustawy o pracownikach samorządowych, jeśli oba stanowiska mieszczą się w tej samej grupie urzędniczej. Decyzja o dacie awansu zależy od pracodawcy – może on zostać wprowadzony zarówno z dniem przedłożenia dyplomu, jak i z pierwszym dniem kolejnego miesiąca w celu uproszczenia rozliczeń kadrowych. Należy pamiętać o spełnieniu warunków określonych w ustawie o finansach publicznych oraz o przygotowaniu aneksu do umowy i aktualizacji zakresu obowiązków.
Jeżeli mają Państwo wątpliwości dotyczące procedury awansu wewnętrznego, przygotowania odpowiednich dokumentów czy spełnienia wymogów prawnych, zapraszam do skorzystania z naszych usług doradztwa prawnego. Oferujemy kompleksowe wsparcie w zakresie prawa pracy, przepisów dotyczących pracowników samorządowych oraz regulacji finansowych. Pomagamy w analizie indywidualnych przypadków, sporządzaniu dokumentów oraz zapewniamy praktyczne wskazówki, które pozwolą uniknąć błędów formalnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną i skuteczną pomoc prawną.
1. Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych - Dz.U. 2008 nr 223 poz. 1458
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Nosal
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy