Blokowanie awansu i rozwoju zawodowego

• Autor: Adam Dąbrowski

Jestem w bardzo niemiłej sytuacji, od ponad roku staram się o zmianę działu(głównie ze względu na brak motywacji do pracy i odpowiedniego jej wynagrodzenia). Byłem już na paru rozmowach. Nowe działy są zainteresowane moją osobą, natomiast mój obecny dyrektor, nie umożliwia mi zmiany stanowiska. Według niego jestem bardzo potrzebny na obecnym stanowisku, przy czym nie mogę liczyć na awans (prosiłem o sprecyzowanie warunków jakie musze spełnić by awansować na starszego inspektora - przez ponad 3 miesiące i nie uzyskałem informacji) . Co mogę zrobić? Czy mogę jakoś wpłynąć na swojego przełożonego aby wyraził zgodę na moje odejście do innego działu? Jak ewentualnie wymusić na nim podwyżkę i awans. Jeżeli jestem niezastąpiony to dlaczego nie dają mi tego odczuć. Straciłem już ochotę i chęć do pracy.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Blokowanie awansu i rozwoju zawodowego

Pomijanie pracownika przy awansie

Rozumiem, że mamy do czynienia ze strukturą organizacyjną, w której dyrektor wydział nie jest pracodawcą.

W tych warunkach należałoby się umówić na rozmowę z pracodawcą.

Jeśli mamy do czynienia ze strukturą urzędu państwowego, to pracownicy podlegają okresowym ocenom kwalifikacyjnym, stąd rozmowa na temat możliwości awansowych może być poparta dotychczasowymi ocenami, w których powinny być sprecyzowane ustalenia dotyczące rokowań awansowych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pracodawca, zgodnie z art. 94 pkt 9 K.p. obowiązany jest stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników oraz wyników ich pracy.

W konsekwencji, jeśli oceny pracy przewidywały awansowanie na wyższe stanowisko a pracownik jest z niewiadomych powodów pomijany przy awansie, to pracodawca powinien poważnie zająć się tą sprawą, bo może być postawiony zarzut nierównego traktowania w zatrudnieniu (art. 18/3a/ i nast. K.p.).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Odrzucanie wniosków o awans bez uzasadnienia

Pan Tomasz pracuje w firmie jako specjalista ds. logistyki. Po trzech latach nienagannej pracy i otrzymaniu wyróżnień za efektywność, złożył wniosek o awans na stanowisko starszego specjalisty. Mimo pozytywnych opinii od kierowników innych działów, jego bezpośredni przełożony wielokrotnie odrzucał prośbę o awans, tłumacząc to „brakiem odpowiedniego momentu”. Nie określono jednak konkretnych wymagań, które Tomasz miałby spełnić, ani harmonogramu dalszego rozwoju. Brak jasno wyznaczonych zasad demotywuje Tomasza, który zaczyna rozważać zmianę pracy.

 

Brak zgody na transfer wewnętrzny

Pani Anna, zatrudniona jako młodszy księgowy, od ponad roku stara się o przeniesienie do działu analityki finansowej, gdzie widzi dla siebie większe możliwości rozwoju. Kilkakrotnie była na rozmowach kwalifikacyjnych, podczas których uzyskała pozytywną ocenę swoich kompetencji. Niestety, jej obecny przełożony za każdym razem blokuje transfer, twierdząc, że „jej odejście sparaliżuje dział”. Anna czuje, że jej kariera utknęła w martwym punkcie, a obciążenie pracą rośnie, co odbija się na jej zdrowiu i motywacji.

 

Nierówne traktowanie w zespole

Pan Jan od pięciu lat pracuje jako informatyk w dziale IT. W tym czasie kilkukrotnie zgłaszał chęć objęcia stanowiska lidera zespołu. Niestety, przy każdej okazji awans otrzymywały osoby z mniejszym doświadczeniem i krótszym stażem w firmie. Po przeprowadzeniu rozmów z pracodawcą Jan dowiedział się, że wybór był „kwestią strategiczną”, ale nie uzyskał szczegółowych wyjaśnień. Jan ma wrażenie, że jest pomijany w procesach decyzyjnych, mimo że spełnia wszystkie formalne kryteria awansu.

Podsumowanie

Blokowanie awansu i rozwoju zawodowego obniża motywację pracowników i wpływa negatywnie na organizację. Przejrzyste zasady, sprawiedliwa ocena oraz otwarta komunikacja są kluczowe, by budować zaangażowany zespół i wspierać rozwój talentów.

Oferta porad prawnych

Masz problem z awansem lub rozwojem zawodowym? Skontaktuj się z nami! Oferujemy szybkie i profesjonalne porady prawne online. Pomożemy Ci zrozumieć Twoje prawa, ocenić sytuację i podjąć skuteczne kroki. Napisz do nas już dziś i zadbaj o swoją karierę!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info