Badania lekarskie dla pracowników korzystających z samochodów

• Autor: Marta Handzlik

Jakie obowiązują badania lekarskie dla pracowników korzystających z samochodów służbowych oraz z samochodów prywatnych do celów służbowych? Dodam, że są to pracownicy administracyjni. Jakie grożą kary za nieskierowanie pracowników na takie badania?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Badania lekarskie dla pracowników korzystających z samochodów

Przydzielenie pracownikowi samochodu służbowego a skierowanie na badania

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że osoby posiadające prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, które kierują pojazdem w ramach obowiązków służbowych, należy skierować na konsultację okulistyczną oraz badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.

Jeśli zatem pracownik, niezależnie od zajmowanego stanowiska, przy wykonywaniu obowiązków służbowych będzie korzystał z samochodu służbowego (lub prywatnego) w skierowaniu na badanie kontrolne należy zawrzeć o tym informację.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

W tej sytuacji pracownik taki powinien w ramach badań medycyny pracy zostać skierowany na:

– konsultację okulistyczną,

– badania oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.

Samo przydzielenie pracownikowi samochodu służbowego (albo uznanie, że będzie korzystał z prywatnego samochodu dla celów służbowych) nie rodzi jeszcze obowiązku badań. Jeśli jednak, choć raz zakres zadań pracownika przewidywał będzie, że musi wykorzystać samochód do wykonania tego zadania – należy przeprowadzić stosowne badanie.

Zaniedbanie przez pracodawcę obowiązków w zakresie profilaktycznej ochrony zdrowia może narazić go na odpowiedzialność karną za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, zagrożone karą grzywny do 30 000 zł.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pracownica działu kadr została poproszona o przewiezienie dokumentów do oddziału firmy w innym mieście. Mimo że wcześniej nie korzystała służbowo z samochodu, zadanie to wymagało użycia jej prywatnego auta. Ponieważ nie miała aktualnych badań w tym zakresie, firma naraziła się na ryzyko kary.

 

Pracownik administracyjny regularnie jeździł służbowym autem na pocztę i do urzędów. Przez kilka miesięcy nikt nie skierował go na dodatkowe badania okulistyczne, mimo że było to wymagane. Podczas kontroli PIP pracodawca został ukarany grzywną.

 

W nowo otwartym biurze regionalnym jedna z pracownic otrzymała do dyspozycji samochód służbowy, jednak przez pierwsze tygodnie korzystała z niego wyłącznie prywatnie. Gdy zaczęła jeździć w celach służbowych, natychmiast została skierowana na badania wzroku – pracodawca nie chciał ryzykować konsekwencji.

Podsumowanie

Każdy pracownik administracyjny, który choć sporadycznie korzysta z samochodu w ramach obowiązków służbowych, powinien zostać skierowany na odpowiednie badania okulistyczne, w tym oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia. Obowiązek ten dotyczy zarówno użytkowników aut służbowych, jak i prywatnych wykorzystywanych do celów służbowych. Zaniedbanie tego obowiązku przez pracodawcę może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym karą grzywny do 30 000 zł.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w zakresie badań lekarskich dla pracowników lub innych obowiązków pracodawcy? Skorzystaj z naszej porady prawnej online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z biura. Odpowiemy na Twoje pytania i pomożemy uniknąć kosztownych błędów.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info