Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Błąd w oświadczeniu o podwyżce wynagrodzenia, jak skutecznie się odwołać?

Jestem pielęgniarką. Ostatnio otrzymałam do podpisu od pracodawcy oświadczenie dotyczące podwyżki wynagrodzenia zgodnie z ustawą. Niestety nie wszystko było zgodne, gdyż w ww. oświadczeniu zaniżony był współczynnik pracy (zamiast 1,29 wpisano 1,020). Przez niedopatrzenie podpisałam niekorzystne dla mnie warunki płacy. Proszę o informacje dotyczące możliwości wycofania tego oświadczenia.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Błąd w oświadczeniu o podwyżce wynagrodzenia, jak skutecznie się odwołać?

Uchylenie się od skutków prawnych podpisania oświadczenia

W sytuacji, gdy spełnia Pani przesłanki do otrzymania podwyżki według współczynnika 1,29 zamiast 1,02, rekomenduję złożenie oświadczenia woli o uchyleniu się od skutków prawnych „złożonego wcześniej oświadczenia woli. Bowiem zgodnie z art. 88 § 1 Kodeksu cywilnego uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie”. Natomiast w myśl §2 tego przepisu uprawnienie do uchylenia się wygasa:

  • w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia,
  • a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.
  •  

W oświadczeniu o uchyleniu się od skutków prawnych rekomenduję powołanie się na błąd, chyba że z okoliczności sprawy wynika, że mógłby to być podstęp pracodawcy, wówczas można powołać się na podstęp. W przypadku błędu zgodnie z art. 84 Kodeksu cywilnego „w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli”. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Błąd istotny

Nadto można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny). W Pani przypadku jak najbardziej w mojej ocenie miał miejsce błąd i Pani oświadczenie zostało złożone pod wpływem takiego błędu. Pracodawca winien bowiem znać przepisy i sprawdzić prawidłowość naliczenia wynagrodzenia, a zatem należy uznać, że z łatwością mógłby ten błąd zauważyć. Natomiast Pani, gdyby wiedziała o tym błędzie, oświadczenia by nie podpisała. Ewentualnie można sytuację uznać za podstęp, gdyż pracodawca być może specjalnie zaniżył Pani podwyżkę. Jednak tutaj musi już Pani oceniać na podstawie całokształtu, czy był to zwykły błąd, czy aż tzw. podstęp pracodawcy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Oświadczenie o warunkach zatrudnienia Pan Marek, pracownik produkcji, otrzymał od pracodawcy do podpisania oświadczenie o nowych warunkach zatrudnienia, w którym, jak się później okazało, nieprawidłowo zapisano jego wynagrodzenie godzinowe. Zamiast 30 zł za godzinę, wpisano 25 zł. Pan Marek podpisał dokument, nie zdając sobie sprawy z błędu. Po odkryciu nieścisłości, powołując się na błąd, złożył pisemne oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych i negocjował poprawę warunków umowy.

 

Umowa najmu z błędną datą Pani Anna podpisała umowę najmu mieszkania, w której, zamiast ustalonego terminu 12 miesięcy, błędnie wpisano 24 miesiące. Po zauważeniu błędu kilka dni później, powołała się na art. 88 Kodeksu cywilnego i złożyła wynajmującemu pisemne oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych z powodu błędu. Ostatecznie umowa została skorygowana do pierwotnie ustalonego okresu.

 

Zaniżony ekwiwalent za nadgodziny Pani Ewa, pracująca w korporacji, podpisała oświadczenie dotyczące wypłaty ekwiwalentu za nadgodziny. Po pewnym czasie odkryła, że w umowie został zaniżony wskaźnik naliczania jej wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach. Pani Ewa natychmiast złożyła wniosek o uchylenie się od skutków prawnych na podstawie błędu i doprowadziła do zmiany wysokości należnych jej środków.

Podsumowanie

Podpisanie niekorzystnego oświadczenia nie musi oznaczać bezpowrotnej straty dla pracownika czy strony umowy. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego, w sytuacji błędu lub podstępu istnieje możliwość uchylenia się od skutków prawnych złożonego oświadczenia woli, co pozwala na korektę niekorzystnych warunków. Ważne jest, aby działać szybko i złożyć odpowiednie oświadczenie w terminie.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w uchyleniu się od skutków prawnych niekorzystnego oświadczenia? Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online oraz profesjonalnego sporządzania pism – szybko i skutecznie rozwiążemy Twój problem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »