• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Pracowałem jako parkingowy od 1 września 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. Pracodawca poinformował mnie w grudniu 2022 r., że z powodów finansowych mnie zwolni i nie będzie nikogo zatrudniał. W świadectwie pracy wpisał mi, że stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron. Punkt 4 świadectwa pracy: „został zastosowany skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 36 (mała cyfra 1 u góry) par. 1 Kodeksu pracy”. Dowiedziałem się, że przez ten wpis nie dostanę zasiłku dla bezrobotnych przez 3 miesiące od rejestracji. W sumie pracowałem od stycznia 2007 r. do końca stycznia 2023 r. Poprzednia umowa została rozwiązana z dniem 31 sierpnia 2022 r. z powodu zaprzestania prowadzenia parkingu przez firmę. 1 lutego 2023 r. pracodawca zgłosił do ZUS-u informację o rozwiązaniu umowy i twierdzi, że nie da się nic poprawić na świadectwie pracy ani w ZUS-ie. Co mogę zrobić w tej sytuacji?
Powinien Pan wystąpić do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy w ustawowym terminie 14 dni od dnia, w którym otrzymał Pan świadectwo pracy. Proszę żądać sprostowania świadectwa i wpisania – wypowiedzenie przez pracodawcę.
Rozwiązać umowę o pracę można:
Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę przez pracodawcę powinno zostać dokonane na piśmie. Pismo powinno obowiązkowo zawierać oświadczenie pracodawcy o woli rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem, a także podpis pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej.
Forma pisemna nie jest zastrzeżona pod rygorem nieważności, zatem wypowiedzenie dokonane w innej formie (na przykład ustnej lub mailem, faksem, SMS-em etc.) będzie również skuteczne w tym znaczeniu, że doprowadzi do rozwiązania stosunku pracy. Należy jednak zauważyć, że wypowiedzenie umowy o pracę dokonane w wadliwej formie jest bezprawne, co pozwala pracownikowi na wystąpienie do sądu pracy przeciwko pracodawcy ze stosownym powództwem (odwołaniem od wypowiedzenia), co umożliwiają przepisy z zakresu prawa pracy.
Jeśli pracodawca nie sprostuje Panu świadectwa pracy, proszę wystąpić na drogę sądową z pozwem o uznanie wypowiedzenia umowy za wręczone z naruszeniem przepisów prawa. Na złożenie odwołania pracownik ma 21 dni od dnia doręczenia pisma o wypowiedzeniu umowy o pracę (art. 264 § 1 Kodeksu pracy). Tu może być problem z powodu upływu terminu. Jednak w zakresie żądania sprostowania świadectwa pracy sprawa jest prosta – pracodawca nie ma nigdzie porozumienia w zakresie rozwiązania z Panem umowy, jego wypowiedzenie było jednostronne.
Błąd w świadectwie pracy może mieć poważne konsekwencje, takie jak utrata zasiłku czy trudności w znalezieniu nowego zatrudnienia. Warto pamiętać, że pracownik ma prawo w ciągu 14 dni zażądać sprostowania dokumentu od pracodawcy, a w przypadku odmowy, skierować sprawę do sądu pracy. Aby uniknąć problemów, należy dokładnie sprawdzić treść świadectwa zaraz po jego otrzymaniu.
Potrzebujesz pomocy w sprostowaniu błędów w świadectwie pracy lub napisaniu pisma do pracodawcy? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi eksperci udzielą Ci profesjonalnej porady.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy