Szukamy prawnika. Oferta dla radc�w prawnych i adwokat�w

Błędne świadectwo pracy a utrata zasiłku dla bezrobotnych, jak skutecznie dochodzić swoich praw?

Pracowałem jako parkingowy od 1 września 2022 r. do 31 stycznia 2023 r. Pracodawca poinformował mnie w grudniu 2022 r., że z powodów finansowych mnie zwolni i nie będzie nikogo zatrudniał. W świadectwie pracy wpisał mi, że stosunek pracy ustał w wyniku rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron. Punkt 4 świadectwa pracy: „został zastosowany skrócony okres wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 36 (mała cyfra 1 u góry) par. 1 Kodeksu pracy”. Dowiedziałem się, że przez ten wpis nie dostanę zasiłku dla bezrobotnych przez 3 miesiące od rejestracji. W sumie pracowałem od stycznia 2007 r. do końca stycznia 2023 r. Poprzednia umowa została rozwiązana z dniem 31 sierpnia 2022 r. z powodu zaprzestania prowadzenia parkingu przez firmę. 1 lutego 2023 r. pracodawca zgłosił do ZUS-u informację o rozwiązaniu umowy i twierdzi, że nie da się nic poprawić na świadectwie pracy ani w ZUS-ie. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Błędne świadectwo pracy a utrata zasiłku dla bezrobotnych, jak skutecznie dochodzić swoich praw?

Sprostowanie świadectwa pracy

Powinien Pan wystąpić do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy w ustawowym terminie 14 dni od dnia, w którym otrzymał Pan świadectwo pracy. Proszę żądać sprostowania świadectwa i wpisania – wypowiedzenie przez pracodawcę.

Rozwiązać umowę o pracę można:

  • za porozumieniem stron lub, inaczej mówiąc, na mocy porozumienia stron,
  • poprzez wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
  • poprzez wypowiedzenie bez zachowania okresu wypowiedzenia za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • z upływem czasu, na który umowa była zawarta.
    Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wypowiedzenie umowy

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę przez pracodawcę powinno zostać dokonane na piśmie. Pismo powinno obowiązkowo zawierać oświadczenie pracodawcy o woli rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem, a także podpis pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej.

Forma pisemna nie jest zastrzeżona pod rygorem nieważności, zatem wypowiedzenie dokonane w innej formie (na przykład ustnej lub mailem, faksem, SMS-em etc.) będzie również skuteczne w tym znaczeniu, że doprowadzi do rozwiązania stosunku pracy. Należy jednak zauważyć, że wypowiedzenie umowy o pracę dokonane w wadliwej formie jest bezprawne, co pozwala pracownikowi na wystąpienie do sądu pracy przeciwko pracodawcy ze stosownym powództwem (odwołaniem od wypowiedzenia), co umożliwiają przepisy z zakresu prawa pracy.

Jeśli pracodawca nie sprostuje Panu świadectwa pracy, proszę wystąpić na drogę sądową z pozwem o uznanie wypowiedzenia umowy za wręczone z naruszeniem przepisów prawa. Na złożenie odwołania pracownik ma 21 dni od dnia doręczenia pisma o wypowiedzeniu umowy o pracę (art. 264 § 1 Kodeksu pracy). Tu może być problem z powodu upływu terminu. Jednak w zakresie żądania sprostowania świadectwa pracy sprawa jest prosta – pracodawca nie ma nigdzie porozumienia w zakresie rozwiązania z Panem umowy, jego wypowiedzenie było jednostronne.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Błędna data zakończenia stosunku pracy

Pani Anna pracowała w firmie produkcyjnej od 1 marca 2021 r. do 30 kwietnia 2023 r. Po zakończeniu umowy o pracę otrzymała świadectwo pracy, w którym wskazano datę rozwiązania umowy na 31 marca 2023 r. W wyniku tego błędu ZUS odrzucił jej wniosek o zasiłek chorobowy za kwiecień 2023 r. Po wykryciu błędu zwróciła się do pracodawcy o sprostowanie świadectwa, ale pracodawca odmówił, powołując się na zakończenie działalności firmy. Pani Anna wniosła sprawę do sądu pracy, który nakazał wydanie poprawionego świadectwa.

 

Nieprawidłowa podstawa rozwiązania umowy

Pan Michał pracował jako sprzedawca w sklepie spożywczym. Jego umowa została rozwiązana przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, jednak w świadectwie pracy wpisano, że umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Przez ten zapis Pan Michał nie mógł otrzymać zasiłku dla bezrobotnych. Wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 14 dni, ale pracodawca odmówił. Z pomocą prawnika Pan Michał skierował sprawę do sądu pracy, który uznał rację pracownika i zobowiązał pracodawcę do wydania poprawionego świadectwa.

 
Błędnie przypisany okres pracy

Pani Katarzyna pracowała w firmie logistycznej od 15 czerwca 2019 r. do 10 października 2022 r. W świadectwie pracy pracodawca omyłkowo wskazał, że stosunek pracy trwał tylko od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2022 r. W wyniku tego Pani Katarzyna straciła możliwość wykazania ciągłości zatrudnienia przy składaniu wniosku o kredyt. Zwróciła się z wnioskiem o sprostowanie, ale nie otrzymała odpowiedzi. Po złożeniu skargi do Państwowej Inspekcji Pracy uzyskała odpowiednie wsparcie, a pracodawca został zobowiązany do poprawienia dokumentu.

Podsumowanie

Błąd w świadectwie pracy może mieć poważne konsekwencje, takie jak utrata zasiłku czy trudności w znalezieniu nowego zatrudnienia. Warto pamiętać, że pracownik ma prawo w ciągu 14 dni zażądać sprostowania dokumentu od pracodawcy, a w przypadku odmowy, skierować sprawę do sądu pracy. Aby uniknąć problemów, należy dokładnie sprawdzić treść świadectwa zaraz po jego otrzymaniu.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprostowaniu błędów w świadectwie pracy lub napisaniu pisma do pracodawcy? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi eksperci udzielą Ci profesjonalnej porady.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »