• Autor: Katarzyna Nosal
Mąż jako pracownik nie odbija karty czasu ewidencji pracy. Powodem nieodbijania karty jest fakt, że praktycznie codziennie ma nadgodziny, a czytnik kart dostępny jest do godz. 16. Oczywiście przełożony o wszystkim wiedział. Teraz nagle mąż dostał naganę. Z informacji poufnych wiemy, że dyrektor chce męża zwolnić. Co mamy robić?
Zgodnie z treścią art. 108 Kodeksu pracy:
„§ 1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:
1) karę upomnienia;
2) karę nagany”.
Przesłankami odpowiedzialności porządkowej są: wina pracownika (co wynika z istoty tej odpowiedzialności oraz z art. 111) oraz bezprawność jego zachowania, polegająca na naruszeniu obowiązków określonych w § 1 i 2.
Z uwagi na powyższe wskazuję, iż jeżeli pracownik nie wywiązał się z nałożnych obowiązków lub nie stawił się do pracy niezgodnie z ustalonym harmonogramem – pracodawca może nałożyć karę upomnienia lub nagany. Jak wskazano powyżej, kary te są karami lżejszymi – obok kar pieniężnych – dlatego ich wymierzenie może nastąpić w przypadku niewielkiego stopnia winy.
Jeżeli mąż nie zgadza się z nałożeniem kary, powinien złożyć sprzeciw w terminie 7 dni od doręczenia decyzji o nałożeniu kary. Podstawami wniesienia sprzeciwu od kary porządkowej może być naruszenie przez pracodawcę przepisów formalnych, jak też przesłanek merytorycznych do jej zastosowania.
Do pierwszych z nich należy m.in. niedochowanie terminu z art. 109 Kodeksu pracy czy formy pisemnej wymierzania kary, ogólnikowość uzasadnienia, niewysłuchanie pracownika przed jego ukaraniem. Za brak podstaw do wymierzenia kary można uznać m.in.: zastosowanie kary w innych przypadkach niż wymienione w art. 108 KP, brak winy pracownika – np. zgoda pracodawcy na określone działanie pracownika i itp. Należy podkreślić, że nieskorzystanie przez pracownika z prawa do sprzeciwu uniemożliwia mu wniesienie odwołania do sądu pracy.
Jeżeli mąż nie czuje zawinienia w sprawie, a więc nie doszło do winy po jego stronie – zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu, powinien jak najbardziej złożyć sprzeciw. Najlepszym rozwiązaniem jest opisanie zaistniałej sytuacji – proszę wskazać, iż mąż pozostaje często po godzinie 16 i czytnik wtedy nie działa, a pracodawca zdaje sobie z tego sprawę.
Proszę wskazać więc, iż nie doszło do zawinienia, a mąż w sposób należyty wywiązuje się z nałożonych obowiązków. Jeżeli pracodawca dalej nie będzie akceptował powyższej argumentacji – a więc wykazania braku winy, sprawę należy skierować do sądu. Proszę jednak jak najbardziej złożyć sprzeciw i opisać, jak wyglądała sytuacja do tej pory, proszę także wskazać na plotki, o których mają Państwo wiedzę, bowiem często taki sprzeciw powoduje zawarcie porozumienia w sprawie.
Codzienne nadgodziny
Pan Kowalski pracuje w firmie informatycznej, gdzie regularnie zostaje po godzinach, aby dokończyć projekty. Z powodu nadgodzin rzadko ma możliwość odbicia karty w wyznaczonym czasie, a przełożony, mimo że zna tę sytuację, nigdy nie zareagował. Gdy jednak pan Kowalski otrzymuje naganę za nieodbijanie karty, czuje się oszukany i myśli o odwołaniu się od kary, argumentując, że jego praca była zrozumiana i akceptowana przez przełożonych.
Nieczytelne zasady
Pani Nowak pracuje w firmie produkcyjnej, gdzie zasady dotyczące odbijania karty czasami się zmieniają. Ostatnio pracodawca ogłosił, że karty należy odbijać tylko do godziny 16, co dla pani Nowak, która zazwyczaj zostaje do 17, staje się problematyczne. Kiedy dostaje naganę, oburza się, ponieważ nie była świadoma nowego regulaminu i nigdy nie została o tym odpowiednio poinformowana. Zamierza złożyć sprzeciw, powołując się na brak jasnych komunikatów ze strony pracodawcy.
Zgoda przełożonego
Pan Zawadzki pracuje w zespole sprzedażowym i regularnie zostaje po godzinach, aby finalizować transakcje. Zgłasza to swojemu przełożonemu, który zapewnia go, że nadgodziny są akceptowane i nie ma potrzeby odbijania karty po godzinach. Po pewnym czasie pan Zawadzki otrzymuje naganę za brak odbicia karty. Czuje się zdezorientowany i zamierza podjąć kroki prawne, ponieważ ma dowody na to, że jego zachowanie było zgodne z ustaleniami z przełożonym.
Brak odbijania karty ewidencji czasu pracy przez pracownika, szczególnie w sytuacji, gdy ma on uzasadnione powody, może prowadzić do nieporozumień i niezasadnych kar. Ważne jest, aby pracownicy mieli możliwość zgłoszenia sprzeciwu wobec nałożonych sankcji, zwłaszcza gdy działali w zgodzie z ustaleniami z przełożonym. W takich przypadkach kluczowe jest dokumentowanie sytuacji oraz komunikacja z pracodawcą w celu ochrony swoich praw.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism procesowych, które pomogą Ci skutecznie bronić swoich praw w sytuacjach związanych z pracą. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Nosal
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy