• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Pracodawca nie ogrzewa lub ogrzewa szatnię i łaźnię niewystarczająco. Zwykle w szatni rano jest około 14 stopni, a pod prysznicami mniej więcej 2 stopnie mniej. Ogrzewanie włączane jest mniej więcej w godzinach porannych. Czy w tej sytuacji mogę:
Ten stan trwa praktycznie cały czas. Najgorzej jest po weekendach, bo cały ten czas ogrzewanie jest wyłączone.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (§ 30) pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku niezbędnego do jej wykonywania) nie niższą niż 14°C: dla pomieszczeń, w których wykonywana jest praca fizyczna, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. Natomiast w pomieszczeniach pracy, w których pracownicy wykonują lekką pracę fizyczną bądź świadczona jest praca biurowa, temperatura nie może być niższa niż 18°C.
Zgodnie z § 44 załącznika nr 3 do tego samego rozporządzenia pracodawca musi zapewnić pracownikom zatrudnionym na otwartej przestrzeni pomieszczenia do ogrzania się, które muszą znajdować się w pobliżu miejsc pracy, dawać schronienie przed opadami atmosferycznymi i niską temperaturą, być tak urządzone, by pozwolić na przygotowanie ciepłego posiłku. W takich pomieszczeniach powinna zostać zapewniona temperatura minimalna w wysokości 16°C, a na każdego pracownika najliczniejszej zmiany musi przypadać minimum 0,1 m2 powierzchni, przy czym całkowita powierzchnia tego pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m2. W razie gdy ze względów technologicznych nie ma możliwości zapewnienia takiego pomieszczenia, pracodawca jest obowiązany zorganizować w pobliżu miejsca wykonywania pracy odpowiednio urządzone źródła ciepła.
Gdy temperatura spadnie poniżej normy przewidzianej w przepisach prawa, pracownik może odmówić wykonywania pracy. Musi tylko powiadomić o tym fakcie przełożonego. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscach, w których jest wykonywana praca.
W łazienkach, pomieszczeniach gospodarczych oraz w szatniach pracowniczych temperatura minimalna powinna wynosić 24 stopnie. W przypadku braku zapewnienia takich warunków należy złożyć skargę do PIP-u.
Jednak wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym może okazać się przedwczesne. Sądy już nie podchodzą tak do kwestii powodów wypowiedzenia tak restrykcyjnie jak wcześniej. Jednak może Pan odmówić przebrania się w szatni, w której jest zbyt zimno.
Zakład produkcyjny – szatnia o temperaturze 12°C
Pracownicy w jednym z zakładów produkcyjnych codziennie rano musieli się przebierać w szatni, gdzie temperatura wynosiła jedynie 12°C. Zimą, po weekendzie, sytuacja pogarszała się, ponieważ ogrzewanie było wyłączone przez dwa dni. Po kilkukrotnych próbach zgłoszenia problemu do pracodawcy bez rezultatów, kilku pracowników złożyło skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. W wyniku kontroli, pracodawca został zobowiązany do naprawy systemu grzewczego.
Kierowcy autobusów – brak ogrzewania w pomieszczeniu socjalnym
Kierowcy autobusów w firmie przewozowej mieli do dyspozycji pomieszczenie socjalne, w którym mieli odpoczywać między kursami. Temperatura w tym miejscu rzadko przekraczała 14°C, co powodowało, że pracownicy marzli, czekając na kolejne kursy. Jeden z kierowców zdecydował się na wypowiedzenie umowy o pracę w trybie natychmiastowym, argumentując, że warunki pracy narażają jego zdrowie. Sprawa trafiła do sądu, który uznał, że pracodawca nie zapewnił odpowiednich warunków i przyznał rację kierowcy.
Magazynierzy – zimna szatnia po weekendzie
Magazynierzy w dużym centrum logistycznym każdego poniedziałku po weekendzie mieli problem z bardzo niską temperaturą w szatni, wynoszącą około 10°C. Ogrzewanie włączane było dopiero w godzinach porannych, co oznaczało, że pracownicy musieli się przebierać w zimnym pomieszczeniu. Po kilku tygodniach złożyli oficjalne pismo do pracodawcy, domagając się stałego ogrzewania. Pracodawca zainstalował termowentylatory, które uruchamiały się automatycznie, utrzymując wyższą temperaturę.
Brak odpowiedniego ogrzewania w szatni i pomieszczeniach socjalnych dla pracowników może stanowić poważne naruszenie przepisów BHP i negatywnie wpływać na zdrowie oraz komfort pracy. Pracownicy mają prawo odmówić pracy w takich warunkach, a w skrajnych przypadkach nawet wypowiedzieć umowę o pracę w trybie natychmiastowym. Pracodawca, zgodnie z przepisami, jest zobowiązany do zapewnienia temperatury zgodnej z obowiązującymi normami i dbania o bezpieczeństwo swoich pracowników.
Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu pisma? Skontaktuj się z naszym ekspertem online – szybko i wygodnie otrzymasz wsparcie prawne dostosowane do Twoich potrzeb! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy