• Autor: Marta Handzlik
Miesiąc temu miałem dostać umowę o pracę, ale dostałem zlecenie, bo nie dostarczyłem badań na czas. Pracowałem tam już wcześniej przez kilka miesięcy, ale z powodu urlopu lekarzy nastąpiło to opóźnienie w badaniach. Teraz jest nowy rok, nadal nie dostałem umowy (choć już mam ją dostać). Jak to wygląda z punktu widzenia prawa?
Wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą.
Zgodnie z art. 229 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
Zobacz też: Zwrot kosztów za badania lekarskie
Jak Pan widzi, pracodawca nie mógł Pana dopuścić do pracy bez ważnych badań, a Pana poprzednie badania straciły ważność, bowiem miał Pan dłuższą niż 30 dni przerwę w zatrudnieniu.
Skoro nie wykonał Pan badań, mimo skierowania od pracodawcy pracodawca miał prawo nie dopuścić Pana do pracy, a tym samym nie otrzymywałby Pan wynagrodzenia.
Jednak uznanie, że w tym czasie realizował Pan zadania na podstawie umowy-zlecenia, nie jest do końca zgodne z prawem, choć przy odpowiedniej argumentacji może takie być. Nie każda umowa-zlecenia mająca cechy wspólne także dla stosunku pracy jest umową o pracę. Oczywiście może Pan się z tym nie zgodzić i dochodzić przed sądem uznania Pana umowy zlecenia za umowę o pracę. Jest to proces wymagający złożenia pozwu do sądu.
Słowem: nie wykonał Pan badań mimo polecenia pracodawcy. Tym samym pracodawca miał prawo nie dopuścić Pana do pracy, a nawet nałożyć na Pana karę porządkową za niezastosowanie się do jego poleceń. Z kolei zanegowanie umowy-zlecenia wiązać się będzie z postępowaniem przed sądem. Moim zdaniem jeśli od stycznia otrzyma Pan umowę o pracę, to nie warto kierować sprawy do sądu pracy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy