Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Brak wypłaty i świadectwa pracy po odejściu, jakie kroki podjąć?

• Autor: Aleksandra Pofit

Odeszłam z pracy końcem lutego – z wypowiedzeniem z mojej strony. Wypłatę miałam wpłacaną do ręki, tylko szefostwo zalega mi z wypłatą od grudnia, część za grudzień została wypłacona. Suma wynosi ponad 10 000 zł, niestety mnie zbywają. Nie otrzymałam świadectwa pracy ani pieniędzy. Nigdy nie podpisałam listy płac. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Brak wypłaty i świadectwa pracy po odejściu, jakie kroki podjąć?

Roszczenia pracownika

Ma Pani wobec byłego pracodawcy roszczenie o wypłatę zaległego wynagrodzenia oraz wystawienie świadectwa pracy. Rekomenduję na początek wysłanie oficjalnego wezwania do pracodawcy, z wyznaczeniem terminu na zapłatę wynagrodzenia wraz z odsetkami i przesłanie świadectwa pracy pod rygorem poinformowania Państwowej Inspekcji Pracy i skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Prawo do wynagrodzenia

Zgodnie z art. 85 Kodeksu pracy wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Termin przekazania pensji pracownikowi powinien być ustalony w regulaminie pracy lub wynagrodzenia, układzie zbiorowym, w przypadku ich braku przynajmniej w umowie o pracę lub w informacji o pozaumownych warunkach pracy.

Otrzymywanie wynagrodzenia za pracę jest jednym z podstawowych praw osób zatrudnionych w oparciu umowy o pracę i jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Za nieprzestrzeganie tego grozi pracodawcy karą grzywny do 30 000 złotych, ograniczenie, a nawet pozbawienie wolności.

Jeżeli pracodawca nie posiada dokumentów na udowodnienie, że wypłacał Pani wynagrodzenie, to poniesie z tego tytułu negatywne konsekwencje. Sąd Najwyższy w wyroku z 14 maja 1999 r. stwierdził, że pracodawca, który wbrew obowiązkowi nie prowadzi list obecności, list płac ani innej dokumentacji ewidencjonującej czas pracy pracownika i wypłacanego mu wynagrodzenia, musi liczyć się z tym, że na nim będzie spoczywał ciężar udowodnienia nieobecności pracownika, jej rozmiaru oraz wypłaconego wynagrodzenia (sygn. akt I PKN 62/99)

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Świadectwo pracy

Odnosząc się natomiast do niewydania świadectwa pracy, obowiązek jego wystawienia reguluje art. 97 Kodeksu pracy, który stanowi iż w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy, jeżeli nie zamierza nawiązać z nim kolejnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniego stosunku pracy. Jeżeli z przyczyn obiektywnych wydanie świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej w tym terminie nie jest możliwe, pracodawca w ciągu 7 dni od dnia upływu tego terminu przesyła świadectwo pracy pracownikowi lub tej osobie za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe albo doręcza je w inny sposób. Świadectwo pracy dotyczy okresu lub okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie wydano świadectwa pracy.

Zgodnie z art. 971 Kodeksu pracy „w przypadku niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownikowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z żądaniem zobowiązania pracodawcy do wydania świadectwa pracy”.

Warto przytoczyć jeszcze art. 99 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie dłuższy jednak niż 6 tygodni.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Nieudokumentowana wypłata wynagrodzenia
Pani Anna przez dwa lata pracowała w sklepie spożywczym, gdzie wynagrodzenie otrzymywała wyłącznie w gotówce, bez podpisywania listy płac. Po odejściu z pracy pracodawca odmówił wypłaty ostatnich trzech pensji, argumentując, że pieniądze zostały wypłacone w terminie. Pani Anna, nie mając dowodów na otrzymanie pieniędzy, skierowała sprawę do sądu pracy, gdzie pracodawca nie był w stanie udowodnić wypłaty wynagrodzenia. Sąd przyznał rację pracownicy, a pracodawca musiał wypłacić zaległości z odsetkami.

 

Brak świadectwa pracy i opóźnione wypłaty
Pan Michał pracował w firmie budowlanej, gdzie szef zwlekał z wystawieniem świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy. Michał nie mógł podjąć nowego zatrudnienia, ponieważ nowy pracodawca wymagał świadectwa pracy. Po wysłaniu wezwania do wydania dokumentu i wypłaty zaległych wynagrodzeń bez rezultatu, Pan Michał zgłosił sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Po interwencji PIP szef wydał dokumenty i uregulował zaległości, unikając sprawy sądowej.

 

Niewypłacona premia i brak list płac
Pani Katarzyna pracowała w małej firmie usługowej, gdzie oprócz podstawowego wynagrodzenia otrzymywała premię zależną od wyników. Po odejściu z pracy, pracodawca odmówił wypłaty premii za ostatni miesiąc, twierdząc, że firma jest w trudnej sytuacji finansowej. Pani Katarzyna, pomimo braku podpisanych list płac, przedstawiła kopie wiadomości SMS i e-maili, w których pracodawca potwierdzał należne kwoty. Sprawa trafiła do sądu pracy, który nakazał wypłatę premii oraz dodatkowe odsetki.

Podsumowanie

Jeśli pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia i nie wydaje świadectwa pracy, pracownik ma prawo dochodzić swoich roszczeń. Warto wysłać oficjalne wezwanie do zapłaty i wydania dokumentów, a w razie braku reakcji zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy lub skierować ją do sądu pracy. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu z pracodawcą lub przygotowania pisma prawnego? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi eksperci udzielą Ci fachowej porady.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 1999 ,sygn. akt.I PKN 62/99

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »