• Autor: Dorota Kriger
Pracuję od 3 lat w hurtowni drobiu, mięsa i wędlin w chłodniach. Od paru miesięcy mój pracodawca „daje” mi 5 zł za przepracowany dzień na ciepły posiłek za pracę w niskich temperaturach. Mam pytanie: czy taki dodatek nie należał mi się wcześniej, czy zmieniło się jakieś prawo? Czy też to, czy dostanę ciepły posiłek, zależy tylko od pracodawcy?
Pracodawca postępuje nieprawidłowo, jeśli wypłaca dodatek na ciepły posiłek, a nie zapewnia takiego posiłku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w pomieszczeniach pracy temperatura powietrza powinna być odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy, ale nie niższa niż 14°C. Niższa temperatura jest dopuszczalna jedynie tam, gdzie wynika to ze względów technologicznych, np. podczas pracy w chłodni. Praca w chłodni charakteryzuje się więc szczególnym poziomem uciążliwości, a zgodnie z art. 232 Kodeksu pracy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych.
Na podstawie art. 232 K.p. zostało wydane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z dnia 30 maja 1996 r.), w którym wymienione zostały sytuacje, kiedy pracownikom przysługują takie posiłki i napoje.
Zgodnie z treścią rozporządzenia pracodawca ma obowiązek zapewnić posiłki pracownikom wykonującym prace m.in. związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 10°C lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) wynosi powyżej 25°C (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia).
Z powyższego wynika, że pracownik zatrudniony do pracy w chłodni powinien podczas pracy otrzymywać ciepły posiłek. Jeśli pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, może zapewnić w czasie pracy (§ 2 ust. 2 rozporządzenia):
ale nie może zastąpić takiego posiłku ekwiwalentem pieniężnym (§ 8 rozporządzenia).
Jeśli pracodawca zapewniał i nadal zapewnia posiłki, a oprócz tego wypłaca dodatek – wszystko jest w porządku. Jeśli jednak pracodawca zamiast posiłku wypłaca tylko dodatek, to jego działanie jest nieprawidłowe w świetle wyżej przywołanych przepisów.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy