• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Mam pytanie odnośnie wypowiedziana pracy i zwolnienia lekarskiego. Załóżmy, że 30 kwietnia wysyłam wypowiedzenie z okresem 30 dni okresu wypowiedzenia, czyli do 30 maja będzie trwało wypowiedzenie i 5 dni później (5 maja) mam wizytę u lekarza, na której dostaję zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca może wypisać mi zwolnienie dyscyplinarne? Mam w takim okresie wizytę i nie wiem, czy w razie możliwości dostania zwolnienia lekarskiego iść czy odmówić zwolnienia.
Uprzejmie informuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na przedmiotowe pytanie stanowi ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. W pierwszej kolejności należy odnieść się do kwestii wypowiedzenia. Po pierwsze rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem jest jednym z podstawowych sposób rozwiązania stosunku pracy. Zgodnie z art. 30 § 1 „umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron;
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
4) z upływem czasu, na który była zawarta”.
Nadto w oparciu o art. 32 § 1 Kodeksu pracy „każda ze stron może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem”. Co więcej rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia (§ 2).
Jeżeli chodzi o okres wypowiedzenia, to on również wynika z przepisów i uzależniony jest od tego, jak długo pracował Pan u aktualnego pracodawcy. Odnośnie długości okresu wypowiedzenia to reguluje to art. 36 § 1 Kodeksu pracy, który stanowi, że „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.
Warto również wskazać, od kiedy liczy się okres wypowiedzenia. W tym zakresie należy odnieść się do regulacji zawartych w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego „oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej”. Natomiast w oparciu o § 2 „oświadczenie woli wyrażone w postaci elektronicznej jest złożone innej osobie z chwilą, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba ta mogła zapoznać się z jego treścią”. Oznacza to, że okres wypowiedzenia będzie liczony od momentu, w którym Pana pracodawca otrzyma oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Co oznacza, że jeżeli nada Pan pismo zawierające wypowiedzenie umowy o pracę na poczcie w dniu 30 kwietnia 2024 r., to okres wypowiedzenia będzie liczony jako miesięczny dopiero od momentu, w którym Pana pracodawca otrzyma to oświadczenia (zostanie mu doręczone). Jeżeli takie doręczenie nastąpi w maju, to miesięczny okres wypowiedzenia upłynie w dniu 30 czerwca 2024 r.
Przechodząc do drugiej kwestii, o którą Pan pyta, to wskazać należy, że zgodnie z art. 41 Kodeksu pracy „pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia”. Zatem jeżeli będzie Pan przebywał na zwolnieniu lekarskim, czyli Pana nieobecność w pracy będzie usprawiedliwiona, to pracodawca nie może Panu wypowiedzieć umowy (z wyjątkami wskazanymi powyżej). Natomiast nie dotyczy to tzw. dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem bez zachowania okresu wypowiedzenia może być złożone przez pracodawcę także w sytuacji gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Warto jednak wskazać, że aby takie oświadczenie wywarło skutek prawny, to muszą zaistnieć przesłanki, które umożliwiają złożenie oświadczenia w takim trybie. Zgodnie z art. 52 § 1 Kodeksu pracy „pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:
1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku”.
Istotny jest termin, w którym pracodawca może skorzystać z takiej formy rozwiązania umowy o pracę. Zgodnie z § 2 „rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy”.
Również i w tym przypadku oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy w tzw. trybie natychmiastowym odniesie skutek dopiero wówczas, gdy pracownik otrzyma oświadczenie pracodawcy, np. odbierze pismo przesłane pocztą, lub upłynie termin, do którego mógł odebrać na poczcie awizowane pismo. Od rozwiązania umowy w takim trybie przysługuje odwołanie do sądu pracy w terminie 21 dni od dnia otrzymania oświadczenia pracodawcy.
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Pani Marta chce zmienić pracę, ale nie chce czekać na zakończenie okresu wypowiedzenia. Rozmawia z pracodawcą, który zgadza się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, co pozwala jej szybko podjąć nową pracę.
Wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Pan Jan pracował w firmie przez 4 lata, ale postanawia zmienić ścieżkę kariery. Składa wypowiedzenie z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Dzięki temu ma czas na zakończenie swoich obowiązków i przekazanie pracy współpracownikom.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia (dyscyplinarka). Pan Adam nie stawia się do pracy przez kilka dni bez usprawiedliwienia, co prowadzi do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Pracodawca na podstawie Kodeksu pracy rozwiązuje z nim umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia (tzw. dyscyplinarka).
Podsumowując, rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić na różne sposoby. Każda ze stron ma prawo do zakończenia stosunku pracy, przy czym okres wypowiedzenia jest uzależniony od długości zatrudnienia. Pracownik jest także chroniony w przypadku usprawiedliwionej nieobecności, jednak nie dotyczy to rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym.
Oferujemy kompleksowe porady prawne w zakresie rozwiązywania umów o pracę. Nasza firma specjalizuje się w doradztwie przy wypowiedzeniach, rozwiązaniach umowy bez wypowiedzenia, a także w negocjacjach związanych z porozumieniem stron. Pomożemy Państwu w ocenie zgodności działań z przepisami Kodeksu pracy oraz reprezentujemy interesy naszych klientów przed sądami pracy.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
6. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy