• Autor: Artykuł Partnera
Umowa inwestycyjna określa warunki danej inwestycji oraz mówi o prawach i obowiązkach obu stron. Jej celem jest zapewnienie stabilności i poczucia bezpieczeństwa inwestorów. W tym dokumencie powinny znaleźć się klauzule dotyczące ich ochrony oraz sposoby rozstrzygania sporów. Czy sporządzenie dokumentu wymaga wsparcia prawnego? Jak prawidłowo przygotować umowę inwestycyjną?
Pierwszym krokiem do sporządzenia każdej umowy, również inwestycyjnej, jest określenie jej stron oraz celu. Kolejny to dokładny opis planowanej inwestycji. W dokumencie powinny znaleźć się informacje:
Istotnymi elementami umowy inwestorskiej są określenie praw i obowiązków stron, a także umieszczenie niezbędnych klauzul. Ich celem jest zabezpieczenie interesów inwestorów. W treści muszą znaleźć się oświadczenia ułatwiające rozwiązywanie potencjalnych sporów, a także postanowienia co do okresów obowiązywania czy wypowiedzenia umowy.
Warunki współpracy określone umową mogą mieć wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa poszukującego finansowania przez kolejne kilka, a nawet kilkanaście lat. Inwestorowi zależy natomiast na jak najszybszym zwrocie środków. To dlatego już na początku warto zadbać o właściwe zabezpieczenie interesów stron umowy.
Umowa inwestorska, która zostanie źle sformułowana lub zawiera niekorzystne dla którejś strony postanowienia, może być przyczyną poważnych kłopotów. Przedsiębiorca naraża się na finansowe straty, a nawet na utratę kontroli nad firmą. Ryzyko może dotyczyć także inwestora. Jak zapobiec problemom? Podczas konstruowania zapisów umowy inwestycyjnej warto skorzystać z pomocy prawnika.
Przygotowanie prawidłowo skonstruowanej umowy inwestycyjnej nie jest łatwe, dlatego warto zdać się na doświadczenie prawnika. Legal Geek dba o to, aby każdy punkt umowy był zgodny z prawem i aby skutecznie zabezpieczał interesy obu stron.
Umowa inwestorska przygotowana przy wsparciu doświadczonych prawników będzie kompletna, opatrzona niezbędnymi klauzulami i przejrzystymi deklaracjami, które pozwolą uniknąć w przyszłości sporów.
Kusząca może wydać się opcja korzystania z gotowych szablonów umów czy zlecenia napisania umowy pracownikowi firmy. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zagraniczne „gotowce” nie przystają do polskiej rzeczywistości prawnej, a samodzielnie przygotowany dokument może mieć poważne braki, które spowodują nawet niewykonalność umowy.
Skomplikowana terminologia prawnicza oraz ciągłe zmiany w przepisach to coś, za czym trudno nadążyć. Specjalista nie tylko pomoże uniknąć najdrobniejszych potknięć, ale wyjaśni każdy zapis umowy tak, aby nic nie pozostało zawiłą formułą. Dopracowana umowa inwestorska pozwoli spokojnie zająć się realizowaniem przedsięwzięcia.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy