Co zrobić, gdy znalazłam nową pracę, a jestem na urlopie wychowawczym?

• Autor: Maria Turowska

Pracuje kilkanaście lat w firmie, więc mam 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Przebywam obecnie na urlopie wychowawczym, który kończy się z końcem roku Znalazłam inną pracę bliżej domu. Czy powinnam wypowiedzieć wychowawczy i na koniec miesiąca dać wypowiedzenie? Czy nie wypowiadać wychowawczego i wypowiedzenie będzie biegło w jego trakcie? Czy każą mi wrócić do pracy na te trzy miesiące? Jak z zaległym urlopem? Czy mogę dostać za te trzy miesiące wynagrodzenie? Bez świadczenia pracy czy ze świadczeniem? Jak rozsądnie zmienić pracę? Czy możliwe byłoby nieskładanie wypowiedzenia, tylko praca w jego trakcie na okres próbny trzy miesiące, a potem jak to rozegrać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Co zrobić, gdy znalazłam nową pracę, a jestem na urlopie wychowawczym?

Wypowiedzenie podczas urlopu wychowawczego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami może Pani złożyć wypowiedzenie także w trakcie trwania urlopu wychowawczego.

Kodeks pracy przewiduje zasady dotyczące wypowiadania umów o pracę w trakcie nieobecności pracownika, ich adresatem jest jednak pracodawca, a nie pracownik. Zgodnie bowiem z art. 41 Kodeksu „pracy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia”. Artykuł 1868 wskazuje zaś, że „pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego – do dnia zakończenia tego urlopu, chyba że ogłosił upadłość bądź następuje jego likwidacja, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika”.

W przypadku zaś pracownika może on złożyć wypowiedzenie w dowolnym czasie. W przypadku złożenia przez Panią wypowiedzenia w trakcie obowiązywania urlopu wychowawczego okres wypowiedzenia normalnie biegnie, nie ma Pani obowiązku powrotu do pracy, by przepracować okres wypowiedzenia. Będzie Pani także przysługiwał ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podjęcie nowej pracy

W czasie urlopu wychowawczego może Pani także podjąć pracę u innego pracodawcy, jeżeli nie uniemożliwia to opieki nad dzieckiem. Mówi o tym art. 1862 § 1 Kodeksu pracy:

„W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność, a także naukę lub szkolenie, jeżeli nie wyłącza to możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

W razie ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie przez siebie wskazanym, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia wezwania”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Rozwiązanie umowy w trakcie urlopu wychowawczego

Anna, pracująca w dużej firmie przez 12 lat, postanowiła zmienić pracę po zakończeniu swojego urlopu wychowawczego, który trwa do końca 2023 roku. Znalazła nową pracę bliżej domu i złożyła wypowiedzenie w październiku, będąc jeszcze na urlopie wychowawczym. Dzięki obowiązującym przepisom, jej okres wypowiedzenia rozpoczął się od momentu złożenia wypowiedzenia, a Anna nie musiała wracać do pracy na trzy miesiące. Z końcem grudnia, bez konieczności świadczenia pracy, zakończyła współpracę z dotychczasowym pracodawcą i otrzymała ekwiwalent za zaległy urlop wypoczynkowy. Od stycznia mogła rozpocząć nową pracę, spełniając swoje oczekiwania zawodowe i osobiste.

 

Podjęcie nowej pracy podczas urlopu wychowawczego

Marta, będąca na urlopie wychowawczym, znalazła ciekawą ofertę pracy w innym sektorze, która pozwalała jej na elastyczne godziny pracy, dzięki czemu mogła nadal sprawować opiekę nad dzieckiem. Zgodnie z art. 1862 § 1 Kodeksu pracy, Marta rozpoczęła pracę u nowego pracodawcy, informując o tym dotychczasowego. Dzięki temu, mogła zdobywać nowe doświadczenia zawodowe, jednocześnie nie rezygnując z opieki nad dzieckiem. Jej decyzja pozwoliła jej na płynne przejście do nowej pracy bez stresu związanego z okresem wypowiedzenia u poprzedniego pracodawcy.

 

Wypowiedzenie po urlopie wychowawczym

Katarzyna, która była na urlopie wychowawczym, zdecydowała się na powrót do pracy po zakończeniu urlopu, jednak z zamiarem złożenia wypowiedzenia. Podjęła decyzję, że po powrocie złoży wypowiedzenie z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Dzięki temu, miała czas na przekazanie obowiązków i przygotowanie się do zmiany pracy. Przez trzy miesiące pracowała w dotychczasowej firmie, a jednocześnie mogła przygotować się do nowego stanowiska, które czekało na nią po zakończeniu okresu wypowiedzenia. To rozwiązanie pozwoliło jej na płynne przejście do nowego miejsca pracy z pełnym wynagrodzeniem i zachowaniem ciągłości zatrudnienia.

Podsumowanie

Zmiana pracy podczas urlopu wychowawczego może być korzystnym rozwiązaniem, które pozwala na płynne przejście do nowego miejsca zatrudnienia bez konieczności powrotu do dotychczasowego pracodawcy. Pracownicy mają prawo składać wypowiedzenie podczas urlopu wychowawczego oraz podejmować nowe zatrudnienie, o ile nie koliduje to z opieką nad dzieckiem. Przestrzeganie przepisów Kodeksu pracy gwarantuje, że proces ten przebiegnie sprawnie i zgodnie z prawem.

Oferta porad prawnych

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług porad prawnych online oraz przygotowania profesjonalnych pism, które pomogą Ci bezpiecznie i zgodnie z prawem przejść przez proces zmiany pracy. Nasi doświadczeni prawnicy są dostępni, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i wesprzeć Cię w każdej sytuacji zawodowej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawo-karne.info

Szukamy prawnika »