Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Codzienne podpisywanie listy obecności

• Autor: Marta Handzlik

Jestem opiekunem dzieci w czasie dowozu ich do szkoły, zatrudnionym przez gminę. Zaczynam pracę przed szóstą, kiedy urząd jeszcze jest zamknięty. Po porannym rozwiezieniu uczniów do szkół mam przerwę w pracy od ok. 9 rano do 12. Kończę pracę ok. 16 (urząd już o tej porze nie pracuje). Przełożona nie zgadza się, bym listę obecności podpisywał raz w tygodniu, tj. w piątek (tak było przez ostatnie 5 lat). Chce, bym przychodził w czasie wolnym i tę listę podpisywał codziennie. Dojście do urzędu zajmuje mi 25 minut w jedną stronę. Moje pensum dzienne wynosi mniej niż 8 godzin.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Co do zasady czas pracy pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Jeśli więc jest Pan zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, to bez względu na system czasu pracy jest Pan zobowiązany pozostawać do dyspozycji pracodawcy przez 8 godzin danego dnia.

Zgodnie z art. 139 ustawy Kodeks pracy jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.

Wprowadzenie przerwy powoduje przesunięcie terminu kończenia pracy, a tym samym skrócenie czasu poza pracą. Przerwa nie jest wliczana do czasu pracy. Oznacza to, że przerwa ta nie powoduje obniżenia wymiaru dobowego czasu pracy ani wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym.

Pracownik w czasie omawianej przerwy swobodnie dysponuje swoim czasem. Może więc opuścić miejsce pracy i udać się na odpoczynek. W sytuacji gdyby pracodawca nakazał pracownikowi pozostawać w czasie przerwy w miejscu pracy lub w innym wyznaczonym przez niego miejscu albo gdyby zlecił mu wykonywanie w tym czasie innej odpowiedniej pracy, to czas takiej „przerwy” wliczałby się do czasu pracy z wszelkimi wynikającymi stąd konsekwencjami w sferze wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Skoro więc przerwę ma Pan od 9 do 12 i poza tym przepracowuje Pan mniej niż 8 godzin, to pracodawca jak najbardziej może Panu nakazać pozostawanie w dyspozycji do 8 godzin dziennie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »